
Instytut Tradycyjnej Medycyny Chińskiej DAO.

Artykuł ukazał się nakładem czasopisma Praktyczna fizjoterapia & rehabilitacja
Czy uważasz się za zdrową osobę? Wiele dotykających nas dolegliwości ma swoje źródła nie tylko w naszym stanie fizycznym, ale również emocjonalnym. Stosowana w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej diagnoza z języka to metoda, która pozwala całościowo poznać stan pacjenta. Zbadaj swój język i przekonaj się sam!
Większość osób cierpi z powodu złego samopoczucia, choroby lub zaburzeń stanu zdrowia. W wielu przypadkach możliwe jest zdiagnozowanie przyczyny, ale w innych powód takiego stanu jest nieznany. W aspekcie fizycznym chorobę „mierzy się” za pomocą testów medycznych i badań laboratoryjnych. W większości przypadków leczenie polega na podawaniu leków w celu zmniejszenia bólu. Jednak nie jest to rozwiązywanie problemu u jego podstawy. W wielu sytuacjach to stan emocjonalny jest źródłem choroby, a zatem należy leczyć go równolegle do leczenia stanu fizycznego. Problem polega na tym, że medycyna konwencjonalna nie jest skupiona na leczeniu emocji i tym samym nie prowadzi diagnozy w tym kierunku. Stąd leczenie, pomijające ten ważny aspekt, nie jest pełne i często opiera się na objawach, a nie na przyczynach problemu.
Diagnoza z języka jest jednym z najprostszych i najczęściej używanych narzędzi, które umożliwia dostrzeżenie stanu emocjonalnego danej osoby. Stosując tę metodę, zaczerpniętą z medycyny chińskiej, każdy może zobaczyć i zrozumieć swoją sytuację emocjonalną. Diagnoza z języka jest jednym z podstawowych filarów diagnozy w wielowiekowej tradycji medycyny chińskiej. Zgodnie z teorią medycyny chińskiej, dzięki obserwacji języka możemy dostrzec czynniki patogenne (w tym również emocjonalne) oddziałujące na ciało w przeszłości oraz w danym momencie. Co więcej, mając większe doświadczenie, można odczytać przyszłe tendencje związane z rozwojem lub regresją chorób. Medycyna chińska w swoim holistycznym podejściu uznaje język za energetyczną mapę narządów, które są powiązane z różnymi substancjami ciała (krew, energia, płyny) i tworzą sieć oddziaływań między sobą.
Korzystając z diagnozy języka, możemy zidentyfikować fizyczne i emocjonalne zaburzenia, takie jak: zaburzenia trawienia i układu oddechowego, stany emocjonalne (lęk, depresja, złość), problemy ginekologiczne czy problemy kardiologiczne. Podczas diagnozowania języka ważny jest jego kształt, kolor, nalot, miejsca zagłębień i obrzęków, pęknięcia, bruzdy i wilgotność. Ten sposób diagnozowania jest coraz bardziej popularny w ostatnim czasie dzięki dostępowi do technologii. Za pomocą zwykłego zdjęcia języka, wykonanego telefonem komórkowym, każdy może z dowolnego miejsca na świecie uzyskać konsultację ze specjalistą medycyny chińskiej lub samodzielnie przeanalizować dane z sieci.
Korzyści diagnozy z języka:
- pozwala zobaczyć objawy zaburzeń,
- metoda jest stosunkowo łatwa – wskazania zależą od tego, co widzimy,
- można udokumentować zmiany za pomocą zdjęć,
- umożliwia wczesne zapobieganie chorobom, jeżeli dostrzeżemy w objawach pewną tendencję.
Mapa języka
Przed rozpoczęciem diagnozy można przygotować małe lustro lub zrobić zdjęcie swojego języka telefonem komórkowym i przyjrzeć się językowi. Najlepiej to zrobić na zewnątrz lub w pobliżu okna (w dobrym oświetleniu), aby móc dokładnie zobaczyć barwę. Należy wystawić język jak najmocniej i otworzyć usta tak, aby widzieć podstawę języka. Spójrz na rozmiar, kolor, pęknięcia i wszystko, co odbiega od normy. Każdy objaw symbolizuje zaburzenie równowagi.
Diagnoza z języka
Diagnoza z języka jest prostym narzędziem. Na początku oceniamy stan emocjonalny i energetyczny danej osoby. Większość problemów i chorób zaczyna się na tym etapie. Pierwszym krokiem, który pomaga zrozumieć podstawowy stan danej osoby, jest ocenienie kształtu języka.
Oto podstawowe jego formy:
- okrągły: zaokrąglony, puszysty i pogrubiony, zazwyczaj świadczy o osłabieniu trawienia i metabolizmu płynów,
- długi: długi język wskazuje na wrodzoną skłonność do dużej ilości energii,
- kwadratowy: gdy język jest kwadratowy, jego krawędzie zwykle skierowane są ku dołowi, sytuacja ta ujawnia słabość systemu energetycznego narządu serca, która przejawia się głównie w braku dostępności energii życiowej i w zaburzeniach stanu emocjonalnego,
- trójkątny: jeżeli język ma tendencję do przybierania trójkątnego kształtu, to zazwyczaj wynika to z obkurczania się boków języka, oznacza to stagnację układu energetycznego narządów wątroby i pęcherzyka żółciowego; często pojawia się uczucie złości i frustracji, które przeszkadza w relacjach z innych ludźmi i zatrzymuje właściwy przepływ Qi (energii) w organizmie; taki stan często doprowadza do uszkodzenia funkcji narządów wewnętrznych.
Kolor języka
- blady: gdy język jest blady, oznacza to osłabienie Qi; bladość może być także objawem osłabienia krwi; innymi słowy, jest to problem normalnego przepływu krwi w organizmie,
- czerwony: kiedy kolor języka jest czerwony, w medycynie chińskiej świadczy to o obecności nadmiaru ciepła w organizmie; taki stan często przejawia się jako odczucie ciepła czy uderzenia gorąca i nieraz prowadzi do suchości (sucha skóra, suchość w gardle, zagęszczony mocz).
Nalot na języku
- normalny: nalot jest cienki i biały. Jest równomiernie rozmieszczony na języku i można zobaczyć ciało języka,
- suchy: język suchy lub pozbawiony nalotu świadczy o „suchości” żołądka i układu trawiennego; w takich sytuacjach należy zadbać o spożywanie odpowiedniej ilości płynów,
- biała gruba powłoka: w medycynie chińskiej określa stan nadmiaru płynów i wilgoci w układzie pokarmowym; świadczy o osłabieniu trawienia i metabolizmu płynów; może być to również manifestacja infekcji.
Inne objawy:
- pęknięcia: tendencja do wielu pęknięć zwykle oznacza suchość i brak płynów, zwłaszcza w systemie energetycznym narządów żołądka i przewodu pokarmowego; jeśli występują pęknięcia w innych obszarach, może to również oznaczać, że systemy energetyczne innych narządów cierpią z powodu suchości i niedoborów Yin (substancja); warto pamiętać, że wrodzona cecha to głęboka rysa, a nabyty stan – nienaturalne pęknięcie,
- zagłębienia: zagłębienie z przodu języka wskazuje na osłabienie układu energetycznego płuc; może manifestować się częstym kaszlem,
- obrzęk: skłonność do obrzęków w części środkowej języka oznacza zastój i trudność w trawieniu; może dotyczyć aspektu fizycznego (pożywienie) oraz aspektu emocjonalnego (przyjmowanie nowych informacji, radzenie sobie z emocjami).
Pięć systemów energetycznych narządów
Każdy obszar reprezentuje energiczny system, który ma połączenie z licznymi aspektami emocjonalnymi i fizycznymi. Obserwując niektóre nienaturalne objawy i zmiany, możemy zdiagnozować problem. W zależności od indywidualnej diagnozy możliwe jest przygotowanie i określenie planu leczenia, który obejmuje terapię ziołową, zmianę diety, dobór ćwiczeń fizycznych i zapobieganie rozwojowi chorób na poziomie emocjonalnym i fizycznym.
Dodaj komentarz