Naciśnij ESC aby zamknąć

Czemu zawdzięczamy dobrą pamięć? Pamięć w Medycynie Chińskiej

Artykuł opracowany przez:
Piotr Łysoniewski
Facebook – Taijitu
Instagram – Taijitu
YouTube – Taijitu
Strona – Taijitu

W medycynie chińskiej pamięć możemy powiązać z trzema obiegami czynnościowymi: Śledzioną, Nerkami i Sercem.

Śledziona i intelekt

Śledzionie przypisywany jest jeden z aspektów Shen, a mianowicie Yi, które często rozumiane jest przez nas jako intelekt. Yi manifestuje się w obrębie pamięci jako nasza zdolność do uczenia się, zapamiętywania, koncentrowania się i skupiania swej uwagi. W patologii, Yi objawia się poprzez nadmierne myślenie, melancholię i zamyślenie.

Nerki i siła woli

Nerki z kolei są kojarzone przez nas z siłą woli – Zhi. Zhi może być tłumaczone również jako pamięć. Co ciekawe, wiemy, że Esencja Nerek odpowiada m.in. za produkcję Szpiku, który odżywia Mózg (zwany Morzem Szpiku). Nerki wiążą się z pamięcią poprzez zapamiętywanie wydarzeń niedawnych (pamięć krótkotrwała) jak i tych z dalszej przeszłości (pamięć długotrwała).

Serce i Shen

Serce również wywiera wpływ na naszą pamięć, ponieważ jest miejscem zamieszkania Shen (tłumaczonego również jako Umysł). Zauważamy również, że Serce i Nerki wiążą się z pamięcią w podobny sposób, jednak Serce odpowiada bardziej za pamięć krótkotrwałą, np. zapamiętywanie twarzy, imion, itd. Serce wiąże się również z naszym chwilowym roztargnieniem, utratą uwagi, np. zastanawiamy się czy, aby na pewno zamknęliśmy drzwi na klucz i wyłączyliśmy żelazko? Shen Serca (wraz z Po Płuc) kontroluje również pamięć niejawną będącą jedną z dwóch rodzajów pamięci długotrwałej. Nabywamy i korzystamy z niej nieświadomie. Pamięć niejawna może mieć wpływ na nasze myśli i zachowanie.

Mówiąc o Nerkach i Sercu nie sposób nadmienić, że są w bardzo bliskiej relacji (znajdują się w tej samej warstwie – Shao Yin). Ich komunikacja jest bardzo ważna i będzie mieć również wpływ na pamięć. Jeśli powyższa komunikacja przebiega w sposób niezakłócony, wówczas Jing generuje Qi, które z kolei zasila Umysł i pamięć funkcjonuje jak należy.

Jak widzimy, Nerki wiążą się z pamięcią w dwojaki sposób. Po pierwsze Nerki poprzez Zhi docierają do Serca i Shen, a poprzez Jing docierają do Mózgu. Warto pamiętać, że oprócz Nerek i Serca na pamięć wpływa Śledziona poprzez Yi (intelekt).

W rozdziale 8 Ling Shu czytamy:

„Pamięć serca nazywana jest intelektem [Yi – Śledziona], a magazyn intelektu stanowi Zhi [Nerki].”

Poza ww. narządami na stan naszej pamięci wpływa ogólna kondycja naszego ciała, a u osób starszych również tendencja do wytwarzania Wilgoci i gromadzenia Śluzu oraz powstawania Zastojów Krwi.

Co osłabia naszą pamięć?

Naszą pamięć osłabiają:

  • Zamartwianie się i rozmyślanie, które oddziałują na Płuca, Śledzionę i Serce. Naturalne funkcje Śledziony i Serca do zapamiętywania są zużywane na obsesyjne myślenie i zamartwianie się na czym cierpi nasza pamięć.
  • Przepracowanie i nadmierna aktywność seksualna (szczególnie u mężczyzn) osłabiają Yin i Jing Nerek co z kolei uszczupla wydolność umysłową i pamięć.
  • Poród – nadmierne krwawienie podczas porodu osłabia Krew co wpływa na Serce. Niedobór Krwi Serca uniemożliwia odpowiednie odżywienie Mózgu i Shen w efekcie czego dochodzi do osłabienia pamięci.
  • Smutek, który wyczerpuje Qi Serca i przez co nasz Umysł nie jest rozjaśniony – mamy problemy z pamięcią.

Źródło:

Artykuł został opracowany na podstawie wykładu „Poor Memory”, Giovanni Maciocia.

Piotr Łysoniewski

Dietetyk TCM, psychodietetyk, mgr inż. metalurgii AGH w Krakowie, który skutecznie przekuł pasję do zdrowego i dobrego żywienia na doradztwo żywieniowe. Kucharz z kilkuletnim doświadczeniem w pracy w kuchni polskiej i orientalnej. Swym nieprzeciętnym podejściem do jedzenia, pokazuje Światu, że pokarm może być jedną ze wspaniałych i skutecznych metod do samouzdrawiania na każdym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *