
Sport to zdrowie, ale także duże obciążenie dla organizmu. Szczególnie dobrze wiedzą o tym motocrossowcy, tenisiści i kajakarze, którzy zmagają się często z potężnymi bólami przedramion w okolicy nadgarstka, łokcia, a nierzadko samego nadgarstka. Skąd u sportowców bierze się ten ból?
Uprawiając dyscypliny sportu takie jak motocross, kajakarstwo czy tenis nasze nadgarstki, ramiona i łokcie narażone są na ogromne przeciążenia. Nieustanna praca ramion, która występuje przy wiosłowaniu, dynamiczne wymachy ramienia w trakcie gry w tenisa lub wstrząsy i obciążenia przenoszone prosto z motoru na nadgarstek i przedramię wymuszają pracę kończyn górnych, do której ludzki organizm nie jest przystosowany. Użycie kończyny górnej w sporcie wymaga jednak sprawnie funkcjonującego stawu łokciowego. Urazy w tym obszarze mogą powodować bóle w codziennej aktywności sportowca.
Ból w okolicach nadgarstka, łokcia i ramienia występuje w kilku głównych podrozdziałach, które należy dobrze zbadać:
- ból bocznej części stawu łokciowego, ze zwróceniem szczególnej uwagi na przeciążenie ścięgien mięśni prostowników,
- ból w przyśrodkowej części stawu łokciowego,
- ból w tylnej części stawu łokciowego,
- ostre urazy stawu łokciowego,
- ból przedramienia (na nim właśnie skupimy się w niniejszym artykule),
- ból ramienia (ten temat również poruszymy w tym artykule).
Zmiany przeciążeniowe ścięgien
Zmiany przeciążeniowe ścięgien mięśni prostowników to jedno z najczęściej spotykanych schorzeń występujących u sportowców. Szczególnie daje się to zauważyć u sportowców którzy wybierają motocross lub pochodne dyscypliny.
W przypadku zmian przeciążeniowych ścięgien mięśni prostowników, pierwotny proces zapalenia ścięgna prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego występuje 1-2 cm dystalnie od przyczepu tego mięśnia do nadkłykcia bocznego. W trakcie ruchów stawu nadgarstkowego, a zwłaszcza podczas jego wyprostu, na ścięgno mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego działa duża siła o charakterze przeciążeniowym. Może to skutkować pracą ekscentryczną tego mięśnia dlatego iż, przechodzi on zarówno ponad stawem nadgarstkowym, jak i stawem łokciowym. Jednoczesna, obustronna praca tego mięśnia dodatkowo obciąża (w czasie nawracania przedramienia ) głowę kości promieniowej, która rotuje się brzusznie powodując ucisk na ścięgno mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego. Ucisk ten może powodować dodatkowo upośledzenie ukrwienia i nadmiernie napinać przeciążone ścięgno. Do zwiększonej dolegliwości bólowej w bocznej części stawu łokciowego mogą przyczyniać się też struktury nerwowe.
Problemy bólowe odczuwane w bocznej części stawu łokciowego mogą być również spowodowane przez nieprawidłowości odcinka szyjnego (w szczególności segmentu c5-6) i górnej części piersiowego odcinka kręgosłupa.
Zespół cieśni nerwu promieniowego
Innym z powodów bólu może być uwięźnięcie nerwu międzykostnego tylnego, czyli zespół cieśni nerwu promieniowego. Na poziomie stawu ramienno-promieniowego nerw promieniowy dzieli się na gałąź powierzchniową i nerw międzykostny tylny. Nerw ten biegnie dystalnie od przyczepu początkowego mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego i wnika do arkady Frohsa oddając gałęzie do mięśnia prostownika prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego i mięśnia odwracacza. Arkada Frohsa to włóknisty łuk (półkole) znajdujący się przy przyczepie proksymalnym mięśnia odwracacza. Rozpoczyna się na szczycie nadkłykcia bocznego i rozciąga się poniżej, przyczepiając się do przyśrodkowej części nadkłykcia bocznego. Dokładnie w tym rejonie możemy znaleźć nerw międzykostny tylny, który po przejściu przez mięsień odwracacza dzieli się na dwie gałęzie końcowe, unerwiające mięśnie prostowniki przyśrodkowe.
Do ucisku tego nerwu może dojść w kilku miejscach:
- w paśmie ścięgnistym z przodu głowy kości promieniowej,
- w arkadzie Frohsa,
- w naczyniu promieniowym wstecznym,
- w brzegu ścięgnistym mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego.
Dodaj komentarz