• TCM w Polsce
 • Ból stawów i jego leczenie w medycynie naturalnej

  Artykuł opracowany przez: dr Tetiana Jakimiec

  Ból stawów jest jedną z często diagnozowanych dolegliwości. Określeniem tym nazywamy ból, zlokalizowany w obrębie stawów. Jest on efektem patologii samego stawu, jak również otaczających go struktur (takich jak więzadła, ścięgna czy kaletki maziowe), choć bywają przyczyny, niezwiązane bezpośrednio z tym elementem. Bóle tego typu mogą również stanowić konsekwencję urazu mechanicznego, jak skręcenia, zwichnięcia, nadmierne rozciąganie czy inne. Stanowią także efekt stanów zapalnych w tkankach stawu i okołostawowych, oraz schorzeń układu nerwowego, infekcji wirusowych i chorób ogólnoustrojowych.

  Do najczęstszych przyczyn stanów zapalnych w stawach należą:

  1) bakterie i wirusy – należy pamiętać, że czasami ból stawów związany jest z zakażeniem bakteriami takimi jak Chlamydia, Ureaplasma, czy też boreliozą. Warto więc w ramach terapii w pierwszej kolejności pozbyć się bakterii, która jest stałym stresorem dla organizmu;

  2) zatrucie organizmu pasożytami takimi, jak glista, tasiemiec, oraz inne. W efekcie zatrucia stawy i kości są zanieczyszczane przez toksyny, które produkują pasożyty. Ich nagromadzenie spowalnia metabolizm, utrudnia pracę organizmu oraz powoduje stany zapalne, również w stawach;

  3) pleśń i inne toksyny z grzybów (mikotoksyny);

  4) środki chemiczne, stosowane w gospodarstwie domowym. Warto im się bliżej przyjrzeć pod kątem ich niekorzystnego wpływu na nasz organizm i wyeliminować z najbliższego otoczenia. Są to metale ciężkie, formaldehydy czy też pestycydy.

  Diagnoza

  Dla postawienia właściwej diagnozy należy znaleźć przyczynę bólu. W tym celu zalecane jest wykonanie szeregu badań, na które kieruje lekarz. Ich właściwy wybór poprzedza szczegółowy wywiad z pacjentem, dlatego do wizyty u lekarza należy się dobrze przygotować. Można zrobić na kartce opis występujących objawów, kiedy się zaczęły, czy są stałe czy zmienne, w jakich sytuacjach występują, oraz które konkretnie stawy są dotknięte chorobą. Ważne są również informacje na temat problemów zdrowotnych z przeszłości, oraz schorzeń, występujących w bliższej i dalszej rodzinie. W celu postawienia trafnej diagnozy polecane jest przeprowadzenie VEGA testu. Jest to test obciążeń organizmu, połączony z badaniem na obecność pasożytów. Jego wyniki są analizowane z danymi wywiadu homeopatycznego oraz badaniami klinicznymi, sprawdzającymi zakres ruchu  w stawach. Dopiero na podstawie pełnego badania i rzetelnej diagnozy wybierana jest odpowiednia kuracja, dopasowana indywidualne do każdego pacjenta.

  Leczenie

  Ponieważ przyczyn bólu w stawach może być wiele, w jego leczeniu duże znaczenie ma właściwe rozpoznanie problemu i odpowiednie przeciwdziałanie przy wykorzystaniu różnych metod, w tym medycyny naturalnej. Docierając do źródła dolegliwości zalecamy w pierwszym rzędzie metody terapii naturalnej tak, aby nie obciążać organizmu niechcianymi skutkami ubocznymi leków. Najczęściej wykorzystywanymi metodami są: akupunktura, homeopatia i oczyszczanie organizmu z toksyn.

  Akupunktura

  W przypadku akupunktury leczenie zależy indywidualnie od pacjenta i jego stanu rozpoznanego zgodnie z zasadami medycyny chińskiej. Diagnoza opiera się na wywiadzie, połączonym z diagnostyką języka i pulsu. Zgodnie z teorią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, zapalenia stawów powstają w wyniku zablokowania cyklicznego przepływu energii Qi w meridianach. Efekt jest sprawdzony wiele razy naukowo. Szerzej zagadnienie to rozwija następująca pozycja – Shang, Haiyi, Wenyu Geng, and Feng Du, “Treatment of knee osteoarthritis with complex acupuncture therapy.” (Journal of Beijing University of Traditional Chinese Medicine (Clinical Medicine) 20.1 (2014): 28-31).

  Wybór punktów akupunktury jest uzależniony od rodzaju blokady Qi i czynnika, który leży u podłoża danej choroby. Punkty, wykorzystywane w leczeniu zapalenia stawów, zlokalizowane są na całym ciele, nie tylko w najbliższej okolicy zajętego stawu czy stawów. Często wykorzystuje się punkty – GI4, RP3, IG3, F3, E36.

  Homeopatia

  Preparaty homeopatyczne dobrze sprawdzają się w leczeniu rozmaitych dolegliwości stawowych. Przy dobieraniu leku zawsze kierujemy sie zasadą „leczenie podobnym”. Najczęściej wykorzystywane leki przy bólach stawowych to:

  • Rhus tox – wskazaniem do stosowania jest poranna sztywność w stawach, zmniejszająca się pod wpływem ruchu, ciepła, ograniczona ruchomość stawów barkowych, kurczowe bóle łydek. Nasilenie wymienionych dolegliwości powoduje wilgoć.
  • Bryonia  – polecana w zespole bolesnego barku i kręgów szyjnych, kręczu szyjnym, narastających bólach karku i szyi, bólach promieniujących do oczu i czoła, reumatyzmie mięśniowym, bólu w stawach o charakterze kłującym, czasem z obrzękiem. Każdy ruch nasila dolegliwości. Poprawę przynosi bezruch oraz ciepło.
  • Dulcamara – stosowana do różnego typu bólów reumatycznych, drętwienia, sztywności. Jest to częsty efekt przeziębienia lub przemoknięcia. Dolegliwości nasila wilgoć.
  • Ledum – stany zapalne stawów, z poprawą pod wpływem zimna.

  Oczyszczanie organizmu z toksyn

  Oczyszczanie organizmu z toksyn, eliminacja pasożytów za pomocą terapii biorezonansem (BRT). Stawy to miejsce, w którym kumulują się toksyny całego organizmu, dlatego leczenie musi poprzedzić ich eliminacja. Każdy napotkany i sklasyfikowany patogen może być bardzo precyzyjnie namierzony i usunięty za pomocą skrupulatnie dobranych częstotliwości (rezonansu dla każdej komórki pasożyta) i generatora, który za pośrednictwem odpowiednich miedzianych elektrod ręcznych i nożnych będzie przekazywał do organizmu badanej osoby indywidualny zestaw częstotliwości.

  nadgarstek, ból stawów


  Autorzy

  dr Tetiana Jakimiec Informoterapeutka, naturopata, lekarz neurolog, homeopata, specjalistka medycyny chińskiej. W roku 2010 ukończyła Bukowiński Państwowy Uniwersytet Medyczny (na Ukrainie) na kierunku lekarskim. Tam także uzyskała specjalizację w zakresie neurologii. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku medycyny chińskiej (akupunktura).

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.
 • email
  Zostań czytelnikiem
  naszego newslettera

 • Mogą Cię zainteresować

  Napięcia więzadłowo-stawowe

  książka, napięcia więzadłowo-stawowe, fizjoterapia, fizjo

  Stalowe igły do akupunktury - chińskie, koreańskie i japońskie

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury

  akupunktura, punkty akupunkturowe, podręcznik, przewodnik, atlas

  Srebrne igły do akupunktury

  igły do akupunktury srebrne chińskie

  Przewodnik tapingu dla każdego

  książka, taping, kinesiotaping, plastrowanie dyamiczne, tejpy
 • FreshMail.pl