fbpx
 • TCM w Polsce
 • Alergia akupunktura

  Siedem punktów na wiosenną alergię

  Wiosna to czas na słońce i spacery, ale nie dla wszystkich. To także utrapienie dla alergików zmagających się z katarem, swędzącymi oczami oraz zatokowym bólem głowy.

  Ludzie cierpiący na sezonowe alergie powinni wiedzieć, że wiosna nie musi być nieuniknionym okresem cierpienia. Nie muszą także pamiętać, aby mieć przy sobie specyfiki takie jak Clarityne czy Allegra.

  Akupunktura oferuje narzędzia zarówno zapobiegające objawom alergii wiosennej jak i  całkowite się ich pozbycie. Istnieje siedem punktów akupunkturowych, które mogą pomóc zapobiegać i łagodzić alergię wiosenną.

  Akupunkturzyści używają siedmiu punktów w celu złagodzenia sezonowych alergii, ale najlepsze jest to, że sami również możemy złagodzić alergię. Wystarczy tylko siedem palców.

  Własnoręczna stymulacja punktów to tylko substytut prawdziwej akupunktury. Jednakże, jako środek zapobiegawczy, może opóźnić początek i zmniejszyć nasilenie objawów alergii. Może również w ten sposób wydłużyć efekty zabiegów akupunktury. Jest to naprawdę przydatne jako środek na nagłe ataki alergii, kiedy nie znajdujemy się w pobliżu gabinetu terapeuty.

  Gdzie znaleźć te punkty akupunkturowe?

  Na twarzy to punkty: Jelita grubego 20, Żołądka 2 i Pęcherza moczowego 2. Wszystkie trzy punkty są rozmieszczone symetrycznie po obu stronach twarzy, razem sześć punktów. (Siódmy opisałem poniżej).

  Oznaczony na zdjęciu punkt Jelito grube 20 (JG 20) który znajduje się tuż obok skrzydełek nosa w połowie fałdu wargowego, należy naciskać po przekątnej w kierunku oka. Punkt Żołądek 2 (Ż 2) umiejscowiony poniżej źrenicy w maleńkim zagłębieniu otworu podoczodołowego naciskamy w dół, w kierunku ust. Pęcherz moczowy 2 (PM 2) znajduje się powyżej wewnętrznego kącika oka, w zagłębieniu na początku brwi. Naciskamy go w górę, w kierunku górnej części głowy.

  Sześć punktów na twarzy to w akupunkturze punkty lokalne. Innymi słowy, igły (lub palce) są umieszczane w miejscu problemu – w tym przypadku, w pobliżu kanału nosowego i mięśnia czołowego na czole, ponieważ właśnie w tych miejscach występują objawy alergii.

  alergia, akupunktura, wiosenna alergia, twarz, punkt akupunkturowy

  Szczęśliwa siódemka to punkt Śledziona 5

  Siódmy punkt Śledziona 5 (Śl 5) znajduje się na stopie, w zagłębieniu umiejscowionym nieco z przodu, poniżej kostki przyśrodkowej (patrz fotografia). Nakłuwamy lub uciskamy go tylko na lewej stopie.

  Dlaczego Śledziona 5? Powodów jest wiele, w zależności od tego kogo zapytamy. Punktu tego używamy w leczeniu alergii do rozwiązania problemów, które akupunkturzyści nazywają wilgocią.

  Chińska medycyna wymienia dwie główne przyczyny alergii:


  – Czynnik zewnętrzny – zewnętrzna inwazja Wiatru – powodujący ostry atak alergii. Wiatr jest opisany jako coś zewnętrznego, co intensywnie przenika do organizmu, np.: na skutek narażenia na pewne warunki pogodowe lub po kontakcie z substancją uczulającą.

  
- Czynnik wewnętrzny – wewnętrzna nierównowaga narządów, zwykle przewlekła choroba, która trwa już długo. Zazwyczaj dotyczy to śledziony, nerek, płuc i wątroby.

  W większości przypadków, osoby z alergią cierpią z powodu połączenia przyczyn zewnętrznych i wewnętrznych. Alergia, która połączona jest z funkcją śledziony charakteryzuje się atakami na przełomie pór roku, osłabieniem, zmęczeniem i dużą ilością śluzu.

  Trzymanie punktu Śledziona 5 w tym samym czasie, co sześć punktów na twarzy jest nie lada wyzwaniem. Nie musisz ich wszystkich naciskać równocześnie. Śledzionę 5 łatwo jest stymulować podczas oglądania telewizji, czytania lub jakiejkolwiek aktywności w pozycji siedzącej.

  alergia, akupunktura, alergia wiosenna, stopa, punkt akupunkturowy

  Bogdan Borowiec

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Miedziane igły do akupunktury i elektroakupunktury

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Stalowe igły do akupunktury - chińskie, koreańskie i japońskie

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Igły do akupunktury z plastikowymi uchwytami - do akupunktury kosmetycznej i weterynaryjnej

  igły do akupunktury plastikowe kosmetologiczne weterynaryjne

  Możesz znać nas z