fbpx
 • TCM w Polsce
 • acerola

  Antymutagenne działanie Aceroli

  Artykuł opracowany przez:
  MycoMedica
  Autor:

  Acerola (Malpighia glabra Linnaeus) znana także jako „wiśnia z Barbados” to maleńki czerwony owoc, który znany jest ze znacznie wyższej zawartości witaminy C niż ma to miejsce w innych owocach cytrusowych. Podaje się, że zawartość witaminy C w owocach aceroli jest nawet 65 razy większa, niż w przypadku bogatych w witaminę C cytrusów.

  Acerola

  Acerolę można jeść na surowo, a także po poddaniu obróbce cieplnej lub po ususzeniu. Drzewo, na którym rośną owoce Aceroli naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, ale jest znane również w Azji. Obecnie acerola jest uprawiana w dużych ilościach i jest wykorzystywana w suplementach diety. Doświadczeni użytkownicy, a także badania naukowe wykazują, że acerola ma działanie immunostymulujące, obniżające poziom cholesterolu, przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe. Jednak badania aceroli cały czas odkrywają jej nowe zastosowania. W opisanym poniżej badaniu autorzy zbadali, czy acerola ma działanie antymutagenne.

  Mutacje i mutageny

  Wiele chemikaliów, z którymi stykamy się na codzień, a także promieniowanie UV i inne rodzaje promieniowania jonizującego, mają działanie mutagenne. Ich działanie powoduje rozpad DNA i mutacje, które mogą prowadzić do powstania komórek nowotworowych. Jeśli mutacji ulegają także komórki płciowe, wówczas mutacje genetyczne można przenieść również na potomstwo.

  W komórce, w której łańcuch DNA jest zakłócony może dojść do kilku scenariuszy. Uszkodzenia mogą zostać naprawione. Może dojść do zatrzymania cyklu komórkowego i „samobójstwa” uszkodzonej komórki. Nienaprawiona komórka może przeżyć powielając swoje uszkodzone DNA – stając się komórką nowotworową.

  Oprócz substancji toksycznych o właściwościach mutagennych, istnieją oczywiście także takie, które mogą chronić DNA komórkowe przed uszkodzeniem i wspierać ich regenerację.

  Właściwości antymutagenne aceroli

  W badaniu wykorzystano świeży i mrożony sok z miąższu aceroli i dodano go do hodowli zdrowych komórek, które eksponowano na cyklofosfamid. Cyklofosfamid może uszkadzać DNA i działać mutagennie.

  W pierwszej kolejności sprawdzono jednak, czy sok z aceroli oraz cyklofosfamid są substancjam toksycznymi dla komórek, powodującymi ich śmierć. Jak się okazało podanie ani jednej, ani drugiej substancji nie spowodowało śmierci komórek.

  Badanie wykazało, że obecność soku z aceroli zmniejszyło ilość komórek, u których zaobserwowano mutację chromosomalną (czyli uszkodzenie chromosomów) spowodowane podaniem cyklofosfamidu. Potwierdza to antymutagenne efekty aceroli. Sok z aceroli podawany był przed, a także w trakcie ekspozycji komórek na działanie cyklofosfamidu oraz już po jej zaprzestaniu. We wszystkich przypadkach procent komórek, w których doszło do uszkodzenia chromosomów obniżył się o co najmniej 80%. Z kolei w przypadku świeżego soku podawanego po ekspozycji komórek na działanie cyklofosfamidu, poziom uszkodzeń w komórkach obniżył się o ponad 90%.
  Wnioski

  Autorzy badania uważają, że ten ochronny efekt antymutagenny aceroli spowodowany jest jej właściwościami jako przeciwutleniacza (antyoksydanta), polegającymi na zmieszaniu stresu oksydacyjnego oraz ograniczeniu metabolizmu cyklofosfamidu. Wolne rodniki mają silne działania mutagenne, stąd też tak ważne jest ich eliminowanie. Witamina C jest doskonałym antyoksydantem, a jej bardzo duże stężenie w owocach aceroli sprawia, że spożywanie świeżego lub zamrożonego soku z aceroli może zapobiec wielu chorobom związanym z mutacjami DNA.

  Bibliografia

  Düsman E, Almeida IV, Tonin LT, Vicentini VE; In vivo antimutagenic effects of the Barbados cherry fruit (Malpighia glabra Linnaeus) in a chromosomal aberration assay; Genet Mol Res; 19.12.2016;15(4). doi: 10.4238/gmr15049036.

  Autorzy

  Milan Schirlo Milan Schirlo od 20 lat interesuje się grzybami leczniczymi i Tradycyjną Medycyną Chińską. Jest terapeutą medycyny chińskiej, specjalistą od leczniczego zastosowania grzybów chińskich i założycielem MycoMedica.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Acerola Suplement diety

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, acerola, witamina C

  Curcumin Suplement diety

  suplementy diety, kurkumin, kurkuma, curcumin

  Możesz znać nas z