fbpx
 • TCM w Polsce
 • Rok Wodnego Zająca (Królika)

  Chiński Nowy Rok 2023 – Rok Wodnego Zająca

  Chiński Nowy Rok to najważniejsze z chińskich świąt. Chińczycy świętują wówczas jednocześnie nastanie nowego roku, jak i nadejście wiosny. W tym roku jego obchody wypadają 22 stycznia. Nadchodzący nowy rok będzie według chińskiej astrologii Rokiem Wodnego Zająca lub Wodnego Królika. Co czeka nas pod auspicjami tego długouchego zwierzaka?

  Rok Wodnego Zająca (Królika)

  Wodny Zając (Królik) w systemie chińskiego horoskopu Ba Zi nazywany jest Gui Mao. Jego cechami są szybkość, zwinność i płodność, umiłowanie pokoju i niechęć do konfliktów, a także rutyna, dzięki której budowane jest poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Dzięki wpływom elementu Wody w 2023 roku odznaczać się będzie również dobrodusznością i delikatnością.

  Wszystko to sprawia, że według chińskiego horoskopu rok 2023 będzie okresem sprzyjającym zakładaniu rodzin i rodzeniu dzieci. Bardzo ważne będą wówczas dobre relacje z bliskimi oraz harmonia i wzajemne zrozumienie.

  Zając (Królik) – znak chińskiego zodiaku

  Osoby urodzone w roku Zająca (Królika) są spokojne, dobrze ułożone i wrażliwe. Odznaczają się również dobrą intuicją oraz umiejętnością odnalezienia się w każdej sytuacji. Są to również osoby o artystycznej duszy, obdarzone wyobraźnią i mające zmysł estetyczny oraz dobry gust. W relacjach z innymi ludźmi cenią sobie lojalność i mocny charakter. Ich dystans to siebie i świata, w połączeniu ze spokojem i racjonalnością powodują, że osoby spod znaku Zająca (Królika)mogą być niekiedy postrzegane jako osoby zadufane w sobie i aroganckie lub też powierzchowne.

  Pod znakiem Zająca (Królika) są osoby urodzone w latach: 1915, 1927, 1939, 1951, 1975, 1987, 1999, 2003 i 2011.

  Chiński Nowy Rok

  Chiński Nowy Rok to w kalendarzu chińskim święto ruchome, przypadającym między 21 stycznia a 20 lutego. Jego dokładana data wyznaczana jest przez kalendarz księżycowy. W tym roku, 2023, dzień ten wypada wcześnie, bo już 22 stycznia. Do noworocznej kolacji Chińczycy zasiadają w nocy z 21 na 22 stycznia. Zasadnicze obchody Chińskiego Nowego Roku kończą się natomiast w tym roku 28 lutego.

  Świętowanie Nowego Roku przez Chińczyków tradycyjnie trwa nawet 15 dni i jest najważniejszym świętem w chińskim kalendarzu. Państwowo Chińczykom przydzielone są 3 dni wolnego, ale większość bierze sobie w tym czasie urlop przez co większość sklepów, czy urzędów jest nieczynna.

  Chiński Nowy Rok jest jednocześni Świętem Wiosny, kojarzonym ze zmianą i nadzieją.

  Świętowanie Nowego Roku

  Nowy Rok to dla Chińczyków bardzo rodzinne święto. Muszą powrócić do korzeni, wrócić do swojego rodzinnego domu i odwiedzić w czasie obchodów także swoją dalszą rodzinę.

  Podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku każdy musi posprzątać, kupić sobie coś nowego, kogoś odwiedzić, porządnie się najeść, dać komuś prezent, pomodlić się, a także odgonić złe duchy i przywitać dobre.
  Złe duchy – jak każdy dobrze wie – najlepiej przegania się ogniem i hałasem. W okresie noworocznym w Chinach wrażliwi nie mają łatwo. Dźwięk wystrzeliwanych petard, kapiszonów i sztucznych ogni rozlega się na okrągło.

  Sprzątać wolno tylko przed Nowym Rokiem, w Nowy Rok sprzątać można tylko talerze po ucztach, żeby nie wymieść szczęścia, które Nowy Rok przyniósł ze sobą.

  W Wigilię Nowego Roku przygotowuje się uroczystą kolację, której obowiązkowym daniem są pierożki – jiaozi 饺子. Kiedy każdy się naje do granic możliwości nadchodzi czas na gry i zabawy, a nawet hazard.

  Składane są życzenia i wręczane są prezenty. Nikt nie kładzie się spać, wszyscy, nawet ci najmłodsi muszą doczekać do rana. Trzeba być czujnym i palić wszystkie światła – złe duchy mogą czaić się tuż za rogiem.

  W domu ma panować radość i optymizm – to jak człowiek będzie zachowywał się tego dnia wpłynie na jego cały nadchodzący rok. Należy zachować spokój i pogodę ducha, a także rozmawiać o samych miłych rzeczach – zakazane jest narzekanie i krytykowanie.

  Przez kolejne dni Nowego Roku odwiedza się rodzinę i najbliższych. Wszyscy nasi znajomi ze studiów stwierdzili, że Nowy Rok jest dla nich najlepszym okresem, nie dość, że kilka dni z rzędu spędza się przy stole, to na dodatek bliscy rodziny hojnie obdarowują gotówką.

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Możesz znać nas z