fbpx
 • TCM w Polsce
 • Chiński Nowy Rok

  Chiński Nowy Rok – Rok Szczura

  Chiński Nowy Rok jest świętem ruchomym przypadającym między końcem stycznia a początkiem lutego, jego data wyznaczana jest przez kalendarz księżycowy. W tym roku dzień ten wypada 25 stycznia. Do noworocznej kolacji Chińczycy zasiadają w nocy z 24 na 25 stycznia. Zasadnicze obchody Chińskiego Nowego Roku kończą się natomiast w tym roku 30 stycznia.

  Świętowanie Nowego Roku przez Chińczyków tradycyjnie trwa nawet 15 dni i jest najważniejszym świętem w chińskim kalendarzu. Państwowo Chińczykom przydzielone są 3 dni wolnego, ale większość bierze sobie w tym czasie urlop przez co większość sklepów, czy urzędów jest nieczynna.

  Chiński Nowy Rok jest jednocześni Świętem Wiosny, kojarzonym ze zmianą i nadzieją.

  Świętowanie Nowego Roku

  Nowy Rok to dla Chińczyków bardzo rodzinne święto. Muszą powrócić do korzeni, wrócić do swojego rodzinnego domu i odwiedzić w czasie obchodów także swoją dalszą rodzinę.

  Podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku każdy musi posprzątać, kupić sobie coś nowego, kogoś odwiedzić, porządnie się najeść, dać komuś prezent, pomodlić się, a także odgonić złe duchy i przywitać dobre.
  Złe duchy – jak każdy dobrze wie – najlepiej przegania się ogniem i hałasem. W okresie noworocznym w Chinach wrażliwi nie mają łatwo. Dźwięk wystrzeliwanych petard, kapiszonów i sztucznych ogni rozlega się na okrągło.

  Sprzątać wolno tylko przed Nowym Rokiem, w Nowy Rok sprzątać można tylko talerze po ucztach, żeby nie wymieść szczęścia, które Nowy Rok przyniósł ze sobą.

  W Wigilię Nowego Roku przygotowuje się uroczystą kolację, której obowiązkowym daniem są pierożki – jiaozi 饺子. Kiedy każdy się naje do granic możliwości nadchodzi czas na gry i zabawy, a nawet hazard.

  Składane są życzenia i wręczane są prezenty. Nikt nie kładzie się spać, wszyscy, nawet ci najmłodsi muszą doczekać do rana. Trzeba być czujnym i palić wszystkie światła – złe duchy mogą czaić się tuż za rogiem.

  W domu ma panować radość i optymizm – to jak człowiek będzie zachowywał się tego dnia wpłynie na jego cały nadchodzący rok. Należy zachować spokój i pogodę ducha, a także rozmawiać o samych miłych rzeczach – zakazane jest narzekanie i krytykowanie.

  Przez kolejne dni Nowego Roku odwiedza się rodzinę i najbliższych. Wszyscy nasi znajomi ze studiów stwierdzili, że Nowy Rok jest dla nich najlepszym okresem, nie dość, że kilka dni z rzędu spędza się przy stole, to na dodatek bliscy rodziny hojnie obdarowują gotówką.

  Rok Szczura

  Rok Szczura

  Wraz z Nowym Rokiem kończymy mijający Rok Świni i wkraczamy w Rok Szczura. W tym roku dominującym Elementem będzie Metal.

  Szczur jest pierwszym znakiem zodiaku w cyklu chińskiej astrologii! Osoby urodzone pod znakiem Szczura (czyli w latach: 1912, 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008 i 2020) mają odznaczać się cechami przywódczymi, odpowiedzialnością, silną wolą i zdecydowaniem. Są z natury ruchliwe, dysponują licznymi talentami i łatwo wzbudzają zaufanie u innych. Jego motywacją jest osiągnięcie statusu społecznego i finansowego. Szczur lub być we wszystkim pierwszy, wędrować własnymi ścieżkami i przecierać nowe szlaki. Nie lubi z kolei żyć według ustalonego harmonogramu, list zadań do wykonania i rutyny codziennego życia.

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Magia zmian

  książka

  Atomowe nawyki - Drobne zmiany, niezwykłe efekty

  książka

  Horoskop Chiński - Twój charakter i przyszłość według tradycyjnej mądrości Wchodu

  książka, Horoskop Chiński

  MThe 12 Chinese Animals - Create Harmony in your Daily Life through Ancient Chinese Wisdom

  książka, horoskop, zodiak

  Możesz znać nas z