fbpx
 • TCM w Polsce
 • chińskie zioła na zmęczenie i senność

  Chińskie zioła na chroniczne zmęczenie i senność w ciągu dnia

  Z punktu widzenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, priorytetem w leczeniu chronicznego zmęczenia jest poprawa stanu obiegu czynnościowego Wątroby. W teorii TCM Wątroba jest nazywana „źródłem zmęczenia”, ponieważ jest narządem, który odpowiada za swobodnych przepływ Qi oraz przechowuje Krew. Obieg czynnościowy Wątroby łączony jest również z funkcjonowaniem oczu i ścięgien. Objawy w postaci zmęczenia są zawsze obserwowane w przypadku syndromów niedoborowych Wątroby.

  Zioła chińskie wspierające Wątrobę

  Wymienione poniżej zioła chińskie stosuje się w Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w celu wspierania obiegu czynnościowego Wątroby. W przypadku chronicznego zmęczenia podstawowym działaniem będzie właśnie wzmocnienie Wątroby.

  Aby wzmocnić Qi Wątroby, można użyć ziół takich jak Huang Qi (黄芪) / korzeń traganka mongolskiego, Dang Shen (党参) / korzeń kodonopsa i Mai Ya (麦芽) / jęczmień zwyczajny.

  Aby uzupełnić Yin Wątroby, można użyć Bei Sha Shen (北沙参) / korzeń glehni przybrzeżnej, Xi Yang Shen (西洋参) / żeń-szeń amerykański i Shi Hu (石斛) / Herba Dendrobii.

  Aby odżywić Krew Wątroby, można użyć Dang Gui (当归) / arcydzięgiel chiński, Gou Qi (枸杞) / owoc kolcowoja chińskiego i Sang Shen (桑葚) / ziele gęzownika chińskiego.

  Podawanie ziół wspierających Wątrobę

  Powyższe zioła są powszechnie stosowane w Chinach i mogą być używane jako składniki diety. W Chinach powszechną praktyką dietoterapii jest dodawanie ziół do ryżu ugotowanego w dużej ilości wody. Ryż można zastąpić innymi gatunkami ziaren zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Stosunek wody do ryżu powinien wynosić w takim przypadku około 15:1.

  Przed użyciem ziół w diecie, należy je wcześniej namoczyć w zimnej wodzie, aby zmiękły. Może to zająć godzinę. W przypadku gęstych ziół najlepiej jest je najpierw ugotować na parze, aby zmiękły, a następnie pokroić je na małe kawałki. Podczas gotowania ziół i ryżu w wodzie, po zagotowaniu wody, należy gotować całość na małym ogniu przez godzinę, co ma na celu zwiększenie skuteczność ziół.

  Zioła chińskie na nadmierną senność w ciągu dnia

  Zgodnie z teorią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, czynnik patogenny, który może powodować nadmierną senność pojawiającą się w ciągu dnia, to Śluz lub Wilgoć.

  Senność spowodowana przez Śluz

  Kiedy Śluz blokuje kanały, którymi porusza się Qi, osoba może cierpieć na zawroty głowy i bóle głowy. W klatce piersiowej może pojawić się uczucie zablokowania. Może pojawiać się również kaszl z dużą ilością śluzu lub flegmy. Osad na języku jest gęsty. Tętno jest śliskie, jak „perełka tocząca się po talerzu”.

  W takim przypadku zasada leczenia TCM polega na oczyszczeniu organizmu ze Śluzu i odblokowaniu kanałów Qi. Często stosowana jest receptura ziołowa o nazwie Dao Tan Tang (导痰汤). Dodatkowo można wykorzystać zioła Shi Chang Pu (石菖蒲) / kłącze tataraku trawiastego, Yu Jin (郁金) / korzeń kurcumy judżin i Yuan Zhi (远志) / korzeń krzyżownicy.

  Receptura Dao Tan Tang zawiera zioła Ban Xia (半夏) / kłącze pinelii chińskiej, Tian Nan Xing (天南星) / kłącze arizemy chińskiej, Zhi Shi (枳实) / owoc gorzkiej pomarańczy, Ju Hong (橘红) / skórka z czerwonej mandarynki, Chi Fu Ling (赤茯苓) / kłącze kolcorośl i Sheng Jiang (生姜) / świeży imbir.

  Senność spowodowana przez Wilgoć

  Kiedy energia Yang zostaje zablokowana przez Wilgoć, osoba może odczuwać pełność i napięcie w brzuchu. Cierpi na brak apetytu i odczuwa mdłości. Jej ręce i nogi są ociężałe, a osoba staje się mniej aktywna. Stolec może mieć konsystencję płynną. Osad na języku jest gęsty, a tętno osłabione.

  W takim przypadku zasada leczenia TCM polega na usunięciu Wilgoci w celu poprawy funkcjonowania obiegu czynnościowego Śledziony oraz sprawienia, by Qi przepływało w sposób płynny, aby poprawić funkcjonowanie obiegu czynnościowego Żołądka. W takich przypadkach często stosowana jest receptura ziołowa o nazwie Ping Wei San (平胃散), w połączeniu z ziołami Fa Ban Xia (法半夏) / kłącze pinelii chińskiej, Huo Xiang (藿香) / brodziec paczulka i Pei Lan (佩兰) / sadziec.

  Receptura Ping Wei San zawiera Cang Zhu (苍术) / kłącze atraktylóda, Hou Po (厚朴) korę magnolii lekarskiej, Chen Pi (陈皮) / skórkę mandarynki, Gan Cao (甘草) / korzeń lukrecji, Sheng Jiang (生姜) / świeży imbir i Da Zao (大枣) / owoc głożyny pospolitej.

  Jeśli masz w nawyku picie kawy, w celu pobudzenia energii, możesz ją zastąpić mocną czarną lub zieloną herbatą. Nie można jednak pić herbaty w tym samym czasie, gdy spożywa się odwar z ziół.

  Autorzy

  Yike Jiang Dyplomowany specjalista od medycyny chińskiej pochodzący z rodziny, która już od czterech pokoleń praktykuje medycynę chińską i prowadzi praktykę medyczną w Chinach. Ukończył Uniwersytet Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Shaanxi. Od 2022 r. mieszka w Polsce.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Możesz znać nas z