fbpx
 • TCM w Polsce
 • bóle menstruacyjne

  Czy chlorella może złagodzić bóle menstruacyjne?

  Artykuł opracowany przez:
  MycoMedica
  Autor:

  Chlorella to dobroczynna alga, która zawiera silne związki bioaktywne. Jest ona bogatym źródłem węglowodanów, białek, witamin (A, C, B i B12) oraz minerałów: jodu, żelaza, magnezu i potasu. Najważniejszym i jednocześnie najciekawszym składnikiem chlorelli jest jej czynnik wzrostu – CGF (Chlorella Growth Factor) , który po spożyciu przez człowieka przyśpiesza regenerację uszkodzonych tkanek oraz stymuluje układ odpornościowy. Dodatkowo chlorella zmniejsza stres oksydacyjny, wpływa na różnorodność drobnoustrojów jelitowych, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Przeprowadzone, zostały również badania, które miały wykazać czy chlorella może złagodzić objawy bolesnego miesiączkowania.

  Chlorella w łagodzeniu bólu menstruacyjnego

  Bolesne miesiączkowanie w pierwszym dniu cyklu jest obecnie najczęściej zgłaszanym problemem ginekologicznym przez miesiączkujące kobiety. Objawia się ono bólem w dolnej partii brzucha i pleców, a nawet biodrach. W trakcie bolesnej miesiączki mogą także wystąpić nudności, wymioty, zmęczenie i ból głowy. Taki stan negatywnie wpływa na jakość życia i ogólne samopoczucie. Standardowe leczenie bolesnego miesiączkowania przez medycynę zachodnią, obejmuje przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych lub terapię hormonalną.

  W badaniu klinicznym badającym wpływ chlorelli na dolegliwości związane z bolesnym miesiączkowaniem wzięły udział 44 młode kobiety, cierpiące na wyżej opisaną dolegliwość. Uczestniczki zostały losowo podzielone na dwie grupy. Jedna służyła jako grupa kontrolna, która przyjmowała placebo, a druga jako grupa interwencyjna, która przyjmowała 1500 mg chlorelli dzień. Badania trwały osiem tygodni. Jego autorzy zebrali w tym czasie informacje na temat przebiegu miesiączki i pokarmu przyjmowanego przez uczestniczące w badaniu dziewczęta. Następnie przeanalizowali próbki krwi i porównali dane sprzed leczenia i po leczeniu. Próbki krwi kobiet z grupy interwencyjnej wykazały, że poziom prozapalnych substratów i substratów zwiększających percepcję bólu (prostaglandyna E2, prostaglandyna F2a, CRP, aldehyd malonowy) znacznie się zmniejszył. Również nasilenie i czas trwania bolesnych objawów miesiączkowania uległy znaczącej redukcji w porównaniu z grupą placebo. Uczestniczki badania nie zmieniły swoich nawyków – ich codzienna rutyna czy spożywane pokarmy były takie same podczas całej próby. Jedyną zmianą w ich życiu była suplementacja chlorellą.

  Podsumowując badanie to wykazało, że chlorella może zmniejszać objawy bolesnego miesiączkowania i poprawić jakość życia wielu kobiet, cierpiących na to zaburzenie.

  Źródło:

  Haidari F., Homayouni F., Helli B., Haghighizadeh M.H., Farahmandpour F.; Wpływ suplementacji chlorelli na objawy ogólnoustrojowe i poziomy prostaglandyn, markerów zapalnych i oksydacyjnych u kobiet z pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem; Eur. J. Obstet. Gynecol. Reprod. Biol.; 27.08.2018; s. 185-189.

  Autorzy

  Milan Schirlo Milan Schirlo od 20 lat interesuje się grzybami leczniczymi i Tradycyjną Medycyną Chińską. Jest terapeutą medycyny chińskiej, specjalistą od leczniczego zastosowania grzybów chińskich i założycielem MycoMedica.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Bio Chlorella Suplement diety

  grzyby chińskie, algi, alga, suplementy diety, grzyby lecznicze, chlorella, bio chlorella

  Obstetrics and gynecology in Chinese Medicine

  książka, ginekologia, zdrowie kobiety, Medycyna Chińska

  Chinese Medical Gynaecology: a self-help guide to women's health

  książka, ginekologia, zdrowie kobiety, Medycyna Chińska

  Możesz znać nas z