fbpx
 • TCM w Polsce
 • Cordyceps ma działanie przeciwzakrzepowe

  Cordyceps ma działanie przeciwzakrzepowe

  Artykuł opracowany przez:
  MycoMedica
  Autor:

  Cordyceps to niezwykły grzyb, który od wieków stosowany jest w celach medycznych, także w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Jego liczne prozdrowotne właściwości potwierdzane są przez prowadzone współcześnie badania naukowe. W Azji grzyb ten jest powszechnie stosowanym suplementem diety. Jak się okazuje należy zawsze pamiętać o jego przeciwzakrzepowym działania, które choć chroni organizm przed powstawaniem groźnych zakrzepów, to jednocześnie może spowalniać proces gojenia się ran.

  Cordyceps sinensis jest pasożytniczym grzybem, którego zarodniki przyczepiają się do larw i poczwarek owadów, które są zakopane są zimą w ziemi aby zakończyć proces ich transformacji. Do transformacji nigdy jednak nie dochodzi, ponieważ ich ciało jest pożerane przez grzyb, który pobiera składniki odżywcze z larw, aby rosnąć. Wiosną grzyb przebija się na powierzchnię, dzięki czemu można je zebrać. Cordyceps był niegdyś bardzo rzadkim grzybem. Wynikało to z faktu, że wymaga on bardzo specyficznych warunków życia – rozwija się pasożytując na owadach, rośnie wyłącznie na dużych wysokościach w Himalajach. Obecnie jednak grzyb ten udaje się hodować na specjalnie dla niego przygotowanej odżywce.

  Cordyceps sinensis stanowił część tradycyjnej medycyny od tysięcy lat. Obecne badania naukowe potwierdzają, że ma ona wiele skutków farmakologicznych. Badania wykazały między innymi, że Cordyceps wzmacnia układ odpornościowy, tłumi patologiczne stany zapalne, neutralizuje wolne rodniki, obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, zabija komórki nowotworowe i wiele patogenów, zwiększa ogólną sprawność fizyczną i zdolności organizmu do regeneracji po wysiłku fizycznym oraz wiele innych.

  W tym tekście opisano inny efekt Cordycepsa. Ze względu na swoje bardzo korzystne dla człowieka działanie, Cordyceps jest obecnie powszechnie stosowanym suplementem diety w Azji, a w coraz większym stopniu także i na całym świecie.

  Jedną z osób, które regularnie stosowała Cordycyep był pochodzący z Wietnamu, a mieszkający obecnie w USA, 75 letni mężczyzna. Ów mężczyzna miał mieć wyrwanych 13 zębów, ale wcześniej dentyści sprawdzili oczywiście całą jego dokumentację medyczną. Wszystko wydawał się być w porządku. Pacjent był zdrowy i nie występowały u niego żadne komplikacje podczas poprzednich zabiegów. Nie miał siniaków, ani innych oznak zaburzeń krzepnięcia krwi. Zęby zostały prdwidłow wyrwane, nie wykonano cięć dziąsłowych. Jednak u pacjenta wystąpiło znaczne krwawienie z ran, które trwało również znacznie dłużej niż można się było tego spodziewać. W końcu lekarze zdecydowali się na podanie pacjentowi użyć specjalnego środka, aby zatrzymać krwawienie i zamknąć rany po usuniętych zębach.

  Dentyści zaczęli zastanawiać się co było przyczyną obniżonej krzepliwości krwi jaką u niego zaobserwowali. Pytając pacjenta czy korzysta on z jakiś środków, dowiedzieli się, że regularnie przyjmuje on Cordyceps sinensis. Jednak pacjent nie uważał go za lekarstwo, ale za suplement diety, dlatego też początkowo o tym nie wspomniał.

  W ten sposób Cordyceps okazał się, że co prawda w tym konkretnym przypadku miał on negatywny wpływ na przebieg procedury, ale jasnym staje, że ma on zdolność do zmniejszania ryzyka powstawania zakrzepów krwi, a zatem może pomóc pacjentom, u których występuje większe ryzyko powstawania zakrzepów, które prowadzić mogą do bardzo groźnych udarów lub zawałów.

  Z drugiej strony, jeśli regularnie stosuje się większe dawki Cordycepsa, lepiej jest tymczasowo przerwać przyjmowanie tego grzyba kiedy mamy poddać się zabiegowi, w trakcie którego pojawia się ryzyko utraty krwi. Należy też zawsze pamietać, o tym by poinformować lekarzy, że stosuje się działający przeciwzakrzepowo Cordyceps, kiedy wystąpi u nas krwotok lub krwawienie, aby nie powtórzyła się w naszym przypadku opisana powyżej sytuacja.

  Źródło

  Hatton M.N., Desai K., Le D., Vu A.; Excessive postextraction bleeding associated with Cordyceps sinensis: a case report and review of select traditional medicines used by Vietnamese people living in the United States; Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol. 2018 Jul 21.

  Autorzy

  Milan Schirlo Milan Schirlo od 20 lat interesuje się grzybami leczniczymi i Tradycyjną Medycyną Chińską. Jest terapeutą medycyny chińskiej, specjalistą od leczniczego zastosowania grzybów chińskich i założycielem MycoMedica.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Cordyceps CS-4 Suplement diety

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, cordyceps, kordyceps

  Możesz znać nas z