fbpx
 • TCM w Polsce
 • Technika DO IN i stretching meridianowy

  Autor –Izabela Kubieniec
  Konsultacje –Aaron Zizov

  Wywodząca się ze starożytnych tradycji Dalekiego Wschodu technika DO IN to rodzaj ćwiczeń, które mogą doprowadzić do osiągnięcia równowagi oraz wewnętrznego spokoju. Medycyna wschodnia posiada wiele metod leczenia. Opierają się one na różnych założeniach, jednak każda z nich ma na względzie podstawową zasadę – zachowuje zdrowie fizyczne i duchowe.

  Opracowana w Japonii technika DO IN bazuje na zasadach medycyny chińskiej. Praktyka ta łączy ze sobą techniki oddechowe i ćwiczenia rozciągające, które pozwalają zlokalizować napięcie w organizmie i zrozumieć je. Równocześnie zwiększa to świadomość pochodzenia odczuwanych objawów – zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

  Czasem wydaje się, że fizyczny problem związany jest tylko z miejscem, gdzie jest odczuwalny. Jednak w rzeczywistości przejawia się w procesach dotyczących całego organizmu. Ciało może bowiem pozostać w zdrowiu, dopóki każdy narząd wewnętrzny spełnia swoją funkcję, utrzymując przy tym homeostazę. Konieczny jest także swobodny przepływ energii qi w meridianach.

  Choroba pojawia się wtedy, kiedy dojdzie do zastoju qi na przebiegu tych meridianów. Tradycyjne wschodnie ćwiczenia skupiają się na elastyczności i równowadze. Istotą takiego podejścia jest zasada, że chorobom można zapobiegać, zwiększając przepływ qi w meridianach, które są zewnętrznym obrazem narządów wewnętrznych. Chociaż ćwiczenia fizyczne i ruchy dotyczą powłok ciała i mięśni, to ważne jest również oddychanie. To wszystko tworzy dynamikę, wzmacniającą funkcjonowanie narządów wewnętrznych poprzez zmniejszanie napięcia i redukcję poziomu stresu.

  Prawdziwe zdrowie oznacza równowagę fizyczną i psychiczną. Wtedy ciało jest w stanie szybko pozbyć się napięcia i problemów pojawiających się w sytuacjach stresowych lub nieprzyjemnych. Poprzez elastyczność rozumie się także zdolność uświadomienia sobie poziomu napięcia w ciele i uwolnienie się od niego. Bycie elastycznym nie oznacza, że trzeba być akrobatą.

  Oznacza jednak, że cały organizm, włączając w to narządy wewnętrzne oraz nerwy, jest elastyczny w wykonywaniu swoich czynności. Kolejnym istotnym elementem elastyczności jest elastyczny umysł, a więc otwartość, kreatywność, umiejętność przystosowania się do nowych sytuacji. To potwierdza, że wykonywane ćwiczenia są zdrowe dla ciała i umysłu.

  Wartość i istota różnych sposobów rozciągania nie opiera się na odtwarzaniu pozycji, ale na wewnętrznej dynamice, która tworzy się podczas ćwiczenia. Pozytywną zmianę tworzy się wówczas, gdy łączy się poprawne wykonywanie ćwiczeń z głębokim zrozumieniem źródła problemu.

  Ze wschodniego punktu widzenia ćwiczenia DO IN ZEN opierają się na teorii meridianowej. Doświadczenie rozciągania meridianów jako przepływu życiowej energii pozwala zwiększyć świadomość typu energetycznego i sytuacji meridianowej danej osoby. Aby doświadczyć tego w możliwie najbardziej efektywny sposób, konieczne jest odczucie przepływu energii podczas ruchu. Pozwoli to przywrócić równowagę w przepływie energii.

  Podstawowym mechanizmem tych ćwiczeń jest rozciąganie konkretnego meridianu z pełnym wydechem towarzyszącym każdemu ruchowi. Powoduje to rozluźnienie całego ciała i wzmocnienie słabych obszarów.

  Kiedy napełni się słabe obszary, poprawia się przepływ energii, a to, w najprostszym ujęciu, powoduje zmniejszenie się lub ustąpienie problemów.

  Celem DO IN jest harmonijne poruszanie ciała oraz przywracanie zdrowia, tak aby ludzie cieszyli się zarówno nowym doświadczeniem, jak i samą praktyką, która będzie wprowadzała zmiany.

  Stretching meridianowy, Do In

  Aby móc odczuwać korzyści wynikające z praktyki DO IN, należy wykonywać ćwiczenia regularnie, co najmniej raz w tygodniu. Zasada jest przy tym prosta: w trakcie trwania tego procesu trzeba pamiętać lub uświadomić sobie, po co się ćwiczy i jakich zmiany chce się doświadczyć.

  Kiedy ciało poczuje, że program ćwiczeń jest dobry, będzie domagało się kontynuacji. DO IN jest przeznaczone dla osób, które chcą wyraźnie czuć poprawę zdrowia i redukcję psychicznego napięcia. Praktyka DO IN zalecana jest osobom cierpiącym z powodu różnych stanów bólowych, chorób przewlekłych, napięcia, stresu, niepokoju, drażliwości lub zmęczenia, problemów z trawieniem, spadku witalności i nie tylko. Zalecane jest ćwiczenie w wygodnym stroju.

  Podstawowa struktura ćwiczeń DO IN

  1. Wykonanie ćwiczenia.

  
2. Wyczuwanie przebiegu meridianów.

  
3. Wykonywanie powtarzalnych ruchów.


  4. Ulepszanie poszczególnych części ruchu.

  5. Wczuwanie się w ruch.


  6. Powtarzanie ćwiczenia bez wysiłku.

  stretching, do in

  
Podstawowy porządek wykonywania ćwiczeń jest zgodny z tym, jak poszczególne meridiany są uszeregowane zgodnie z zegarem obiegu energii.

  • Zaczyna się od meridianu płuc i meridianu jelita grubego. Są one odpowiedzialne za układ oddechowy i wymianę qi.
  • Następne są meridian śledziony i meridian żołądka, które odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu układu pokarmowego.
  • Kolejne ćwiczenia dotyczą meridianu serca i meridianu jelita cienkiego, które są odpowiedzialne za kontrolowanie całego ciała od środka, co jest łączone z internalizacją i rozprowadzaniem użytecznych składników.
  • Dalej są meridian nerek i meridian pęcherza moczowego. Kontynuują one segregację niezbędnych substancji, których organizm potrzebuje do funkcjonowania poszczególnych narządów wewnętrznych.
  • Następnymi są meridian osierdzia i meridian potrójnego ogrzewacza, które rozprowadzają wyselekcjonowane qi do różnych części ciała dla ich odżywiania i obrony.
  • Ostatnie są meridian pęcherzyka żółciowego i meridian wątroby. Są one odpowiedzialne za przechowywanie substancji i wysyłanie ich tam, gdzie są one niezbędne dla utrzymania aktywności fizycznej.

  Tak przedstawia się cały cykl meridianów w ciele. Warto zaznaczyć, że można pracować zarówno nad każdym z nich osobno, jak i nad wszystkimi razem.


   

  itcm dao, szkoła akupunktury, instytut tradycyjnej chińskiej medycyny
  Już od wielu lat skupiamy naszą uwagę na temacie zdrowia – zarówno utrzymania go w dobrym stanie, jak i przywrócenia ciału harmonii, jeśli została ona zachwiana. Instytut Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Dao został założony z myślą o osobach, które chcą poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie medycyny holistycznej, żyć zdrowiej oraz właściwie dbać o siebie, swoją rodzinę czy pacjentów.

  Szkoła akupunktury ITCM Dao

  Autorzy

  Izabela Kubieniec Zawodowa fizjoterapeutka prowadząca własną praktykę, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i filologii angielskiej, Sekretarz zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Chińskiej i Akupunktury „PTCMA”.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Przyrządy do masażu

  masaż, masażer, urządzenie, przyrząd do masażu

  Chińskie bańki silikonowe do masażu i stawiania

  bańki chińskie, bańki silikonowe, bańki do masażu

  Chińskie ćwiczenia uzdrawiające

  chińskie ćwiczenia, ćwiczenia uzdrawiające, podręcznik, książka

  Możesz znać nas z