fbpx
 • TCM w Polsce
 • pszczoły

  Ekstrakt z grzybów Reishi na pomoc pszczołom!

  Artykuł opracowany przez:
  MycoMedica
  Autor:

  Nie tylko człowiek, ale cały świat przyrody czerpie korzyści ze zdrowotnych właściwości grzybów chińskich, takich jak Reishi. Jak się okazuje grzyby Reishi (a także niektóre inne gatunki grzybów będących saprotrofami i pasożytami martwych drzew, takie jak np. hubiak pospolity – Fomes), są świetnym lekarstwem także dla… pszczół!

  Rola pszczół w ekosystemie

  Pszczoły pełnią niezwykle ważną rolę w ekosystemie – zapylają one ponad 70 procent gatunków roślin, które w 90 procentach pokrywają globalne zapotrzebowanie na żywność. W samej Europie istnieje ponad 4 tysiące różnych odmian warzy, których rozmnażanie opiera się na zapylaniu przez pszczoły, a także liczne owoce (np. truskawki, jagody, poziomki, borówki czy wiśnie). Bez pszczół nie byłoby także, co oczywiste, miodu, ale także kawy, lnu, bawełny czy rzepaku. Niestety pszczołom zagrażają stosowane w rolnictwie nawozy i pestycydy, a także rozmaite bakterie i wirusy takie jak wirus zdeformowanych skrzydeł (tzw. DWV – Deformed wing virus) prowadzący do wykształcania się szczątkowych, niezdatnych do lotu skrzydeł oraz wirus Jeziora Synaj (LSV).

  Reishi w zwalczaniu pszczelich chorób

  Z powodu niezwykłej wagi pszczół dla utrzymania równowagi w przyrodzie cały czas poszukuje się sposobów na poprawę ich losu. Jak potwierdzają badania naukowe, tradycyjny chiński grzyb Reishi – wykorzystywany od tysięcy lat w medycynie, będący jednym z najpopularniejszych grzybów stosowanych w TCM, nazywany przez dawnych Chińczyków „eliksirem życia” – jest świetnym środkiem pozwalającym w bezpieczny sposób leczyć pszczoły.

  Kolonie pszczół są często dziesiątkowane przez choroby, które osłabiają zdrowie ula oraz przyczyniają się do śmierci pszczół. Na całym świecie populacje pszczół spadają* i ważne jest, aby je chronić. Pszczoły są trudne do leczenia z zastosowaniem środków farmakologicznych, ponieważ niszcząc pasożyty, wirusy i bakterie mogą one jednocześnie zagrozić wrażliwym na ich działanie owadom. Dlatego też naukowcy starają się znaleźć naturalne substancje, które w mniej inwazyjny sposób mogłyby pomóc pszczołom. Z tego powodu ich zainteresowanie przykuł grzyb Reishi, który posiada znane działanie antybakteryjne oraz wspomniany wcześniej hubiak pospolity.

  W przeprowadzonym badaniu naukowcy oparli się na ekstrakcie z grzybni obu wyżej wymienionych grzybów i zastosowali ten ekstrakt przeciwko wirusom atakującym pszczoły. W badaniu jednym ze zwalczanych wirusów był wirus zdeformowanego skrzydła (DWV), a drugim wirus Jeziora Synaj (LSV).

  Badanie przeprowadzone w laboratorium, w którym wykorzystano hodowlę komórkową, w której komórki zostały zainfekowane wirusami, wykazało, że ​​przygotowany ekstrakt znacznie zmniejszył liczbę cząstek wirusowych obu wirusów. Efekt działania ekstraktu z grzybów był skalowalny – w zależności od dawki, im wyższa dawka – tym większy efekt.

  Naukowcy sprawdzili również skuteczność zastosowania ekstraktu z grzybów w terenie. Użyli go do leczenia kolonii pszczół. Również w tym przypadku ekstrakt był skuteczny. Obecność cząstek obu typów wirusów została zredukowana. W przypadku wirusa DWV obecność cząstek wirusa była mniejsza o 79 razy, a w przypadku wirusa LSV obecność ta była mniejsza aż o 45000 razy. Są to zatem bardzo wyraźne rezultaty. Wyniki tych badań pozwalają mieć zatem nadzieję, że ekstrakty z grzybów będą mogły być stosowane w pszczelarstwie, aby pomóc walczyć z groźnymi dla pszczół chorobami. Będą mogły pomagać chronić kolonie przed infekcjami, jednocześnie nie zagrażając im, ponieważ nie są toksyczne. Tym sposobem z właściwości Reishi korzystać będą zarówno pszczoły i jak pośrednio ludzie, których rolnictwo bez tych pożytecznych owadów, nie będzie sobie w stanie poradzić.

  Źródło

  Stamets PE, Naeger NL, Evans JD, Han JO, Hopkins BK, Lopez D, Moershel HM, Nally R, Sumerlin D, Taylor AW, Carris LM, Sheppard WS. Extracts of Polypore Mushroom Mycelia Reduce Viruses in Honey Bees. Sci Rep 2018 Oct 04; 8(1):13936.

  Autorzy

  Milan Schirlo Milan Schirlo od 20 lat interesuje się grzybami leczniczymi i Tradycyjną Medycyną Chińską. Jest terapeutą medycyny chińskiej, specjalistą od leczniczego zastosowania grzybów chińskich i założycielem MycoMedica.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Reishi Suplement diety - Serce, Wątroba, Płuca

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, reishi

  Grzyby prozdrowotne - przyrodolecznictwo z tradycją odkryte na nowo

  grzyby lecznicze, grzyby chińskie, medycyna chińska, podręcznik, książka

  Możesz znać nas z