fbpx
  • TCM w Polsce
  • Feng shui

    Feng shui

    Na naszym blogu pojawiały się już artykuły dotyczące Teorii Pięciu Przemian i znaczenia poszczególnych Elementów w ciele człowieka. Teoria Pięciu Przemian nie ogranicza się jedynie do zdrowia, to szersze spojrzenie na wszystko co nas otacza. Z tego samego źródła wyrasta między innymi starożytna chińska sztuka planowania, organizowania i aranżowania wnętrz w taki sposób, aby osiągnąć w nich harmonię z energią krążącą w przyrodzie. Tą sztuką jest coraz popularniejsza także na Zachodzie, Feng shui.

    Feng shui dotyczyć może nie tylko poszczególnych pomieszczeń czy domów, ale także planu całych wsi, miast czy osiedli. Niegdyś w Chinach organizowano na jej zasadach zarówno budynki i jak i całe osady.

    Dosłowne znaczenie Feng shui to „wiatr i woda”. W znaczeniu metaforycznym chodzi natomiast o niewidzialność wiatru i nieuchwytność wody, co stanowi nawiązanie do nieuchwytności i niewidzialności krążących wszędzie i przenikających wszystko energii życiowych. Feng shui to praktyka takiego zagospodarowania przestrzeni, aby te energie mogły przepływać w harmonijny i niezaburzony sposób, pozytywnie wpływając na ludzi.

    Feng shui w planowaniu

    W rozplanowywaniu pomieszczeń według zasad Feng shui korzysta się z ośmiu trygramów nazywanych siatką bagua. Na tej siatce oznaczone jest osiem podstawowych elementów symbolizujących siły przyrody, którymi są Niebo, Bagno, Ogień, Grom, Wiatr, Woda, Góra i Ziemia.

    Niebo (Qian) odpowiada ojcu rodziny, wiąże się z aktywnym energią. Bagno (Dui) to najmłodsza córka, z którą wiąże się radość, zadowolenie, ale także stagnacja. Ogień (Li) to średnia córka i związany z nią szybki ruch, blask i słońce. Grom (Zhen) to najstarszy syn reprezentujący żar, rewolucje i podziały. Wiatrowi (Xun) odpowiada w rodzinie najstarsza córka, której cechami jest łagodne przenikanie i giętkość. Woda (Kan) jest najmłodszym synem, który uosabia nieruchomość i bezruch. Ziemia (Kun) odpowiada w rodzinie matce, z którą wiąże się energia pasywna oraz płodność.

    Opisanie ośmiu trygramów przypisuje się dwóm władcom i filozofom: legendarnemu Fuxi oraz królowi Wenowi.

    bagua, feng shui, siatka bagua

    Pierwszy miał powiedzieć, że z pierwotnej pustki wyłoniło się niebo oddzielające się od ziemi, światło oddzielające się do ciemności, słońce oddzielające się od księżyca i ziemia oddzielająca się do wody. Król Wen miał z kolei powiedzieć, że na początku świata istniało Niebo oraz Ziemia, z których narodziło się sześcioro ich synów i córek – ogień, woda, bagna, góry, gromy i wiatry.

    Siatka bagua przedstawiana jest w postaci schematu na bazie foremnego ośmiokąta, w którym każdy bok odpowiada jednemu z trygramów. Każdy trygram składa się następnie z trzech linii ciągłych lub przerywanych symbolizujących yang i yin. Każe dwa trygramy składają się na jeden heksagram, co daje nam 64 możliwe kombinacje tych heksagramów.

    W Feng shui osiem trygramów odpowiada ośmiu różnym dziedziną życia: kariery, wiedzy, zdrowiu, bogactwie, sławie, małżeństwu, dzieciom i przyjaciołom.

    Aranżując pomieszczenia według zasad Feng shui plan domu należy wpisać w kwadrat lub prostokąt, na który naniesie się później siatkę bagua. Należy zacząć od narysowania planu swojego mieszkania z precyzyjnymi wymiarami, możemy wykorzystać plan mieszkania przygotowany przez architekta w trakcie jego budowy, jeśli oczywiście takowy posiadamy. Następnie należy wyznaczyć gdzie znajduje się północ w naszym mieszkaniu. Po wpisaniu mieszkania w kwadrat lub prostokąt dzielimy go na 9 równych obszarów – 3 w pionie i 3 w poziomie i uzupełniamy go zgodnie z poniższym schematem.

    BogactwoSławaMałżeństwo
    ZdrowierównowagaDzieci
    WiedzaKarieraPrzyjaciele

     

    Kiedy w pewnym obszarze naszego życia pojawiają się problemy lub trudności, wówczas warto jest uporządkować odpowiadające tym obszarom życia miejsca w domu. Zacząć można od pozbycia się starych, nieużywanych przedmiotów, zrobienia porządku, przewietrzenia tych pomieszczeń, ich doświetlenia i ożywienia, co pomoże energii swobodnie przepływać.

    Aranżacja pomieszczeń wg Feng shui

    Salon

    Planując umeblowanie salonu zgodnie z zasadami Feng shui należy przestrzegać czterech zasad, bardzo praktycznych także i dzisiaj. W miejscu naszego wypoczynku dominować powinny jasne, uspokajające kolory (kolorowe akcenty powinny być jedynie niewielkimi dodatkami). Światło w salonie powinno być rozproszone, a najlepiej kiedy będzie kilka jego źródeł. Środek naszego salonu powinien być miejscem, w którym nie ma dużych mebli, a najlepiej nie ma ich w cale. Pusty środek salonu jest przestrzenią, w której wzrok może swobodnie krążyć. Znajdujące się w salonie kanapy i fotele powinny przylegać do ścian, tak aby za naszymi plecami nie było pustej przestrzenie, ponieważ wówczas czujemy się bezpieczniej i możemy się zrelaksować.

    Sypialnia

    Najlepiej kiedy sypialnia skierowana jest na Zachód. Nie powinno znajdować się w niej dużo ozdób czy elementów dekoracyjnych, które mogą nas rozpraszać i przez to utrudniać spokojny sen. Lustra jako przedmioty bardzo silne energetycznie nie powinny znajdować się w sypialni, a szczególnie nie w miejscu, w którym będziemy widzieć w nim swoje odbicie leżąc w łóżku. Podobnie jak meble wypoczynkowe w salonie, podobnie i łóżko w sypialni powinno przylegać do ściany plecami. Łóżko nie powinno znajdować się na linii drzwi i okna, ponieważ jest to miejsce intensywnego przepływu energii, który nie sprzyja spokojnemu snu.

    Przedpokój

    Nie należy lekceważyć przedpokoju, w którym powinno być dużo pozytywnej energii, którą można uzyskać dobrze go oświetlając, umieszczając w nim lustra i rośliny. Lustra nie należy jednak umieszczać naprzeciw drzwi wejściowych, ponieważ w ten sposób energia wpadająca do mieszkania odbija się od nich i ucieka na zewnątrz. Planując układ domu na podstawie siatki bagua drzwi do domu najlepiej jest umieścić w pierwszej, szóstej lub ósmej strefie siatki.

    Kilka wskazówek

    Feng shui to rozbudowany system, który opiera się na zasadzie cyrkulacji energii zgodnej z Teorią Pięciu Przemian, w której występuje pięć, oddziałujących na siebie na zasadzie wzmacniania i hamowania, żywiołów (Elementów). Są nimi Drewno, Ogień, Ziemia, Metal i Woda. Aby odkryć pełnię możliwość, które daje Feng shui należy dobrze poznać te zasady. Dla osób, które chciałby pójść na skróty i zacząć stosować Feng shui już teraz, zanim zaznajomią się dokładnie z zasadami przepływu energii zgodnie z Teorią Pięciu Przemian, przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które można zastosować przy projektowaniu wnętrz, a które powinny pomóc w przyciąganiu pozytywnej energii do naszych mieszkań.

    Regularne wietrzenie pomieszczeń pozwala nie tylko wpuścić do mieszkania świeże powietrze, ale także wypuścić z niego złą energie, a wpuścić dobrą energię.

    Należy również regularnie pozbywać się starych, nieużywanych, a przede wszystkim zepsutych przedmiotów z naszych szuflad, szaf i pudeł, a tym samym pozbywać się zastojów energetycznych. Przedmioty lepiej jest trzymać zamknięte w szafach, a nie na otwartych pułkach.

    Zwykłe sprzątanie również ma pomagać w pozbyciu się zgromadzonej negatywnej energii, a nie tylko kurzu. Bardzo ważne jest dbanie o czystość okien, dzięki którym do pomieszczenia wpuszczane jest światło. Po zakończonych porządkach należy schować wszystkie szczotki i miotły, ponieważ mogą one przyciągnąć złą energię.

    Obecność żywych roślin w pomieszczeniu przyciąga dobrą energię. Podobnie rzecz ma się z lustrami czy kadzidełkami. Należy jednak uważać, ponieważ wysuszone kwiaty mają odwrotne działanie! Dlatego rośliny należy odpowiednio pielęgnować, podlewać i usuwać z nich uschnięte liście. Podobnie rzecz ma się z lustrami, które nie powinny znajdować się w sypialni, ani naprzeciwko drzwi.

    Wprowadzając się do nowego mieszkania Chińczycy mają zwyczaj wysypywania soli we wszystkich pomieszczeniach, która ma wchłonąć pozostałą w pomieszczeniu złą energię.

    Cieknący kran ma powodować „ucieczkę” bogactwa, a im wyższa cena wody, tym bogactwo ucieka szybciej 😉 Innymi drogami uciekania bogactwa mają być również muszle klozetowe (dlatego trzeba pamiętać o zamykaniu klapy sedesu) oraz odpływy umywalek, wanien i pryszniców, które również w miarę możliwości powinniśmy zamykać.

    Wewnątrz naszego domu nie powinniśmy trzymać na wierzchu ostrych przedmiotów takich jak noże, lepiej, żeby były one schowane w szafkach lub szufladach. W samych Chinach uważa się, że noże nie powinny nawet leżeć na stole obiadowym w trakcie spożywania posiłków. Stąd też chińskie potrawy zawsze posiekane są na odpowiednio drobne porcje, tak by nie trzeba było do ich jedzenia używać noży.

    Dbając wreszcie o ładne wejście do naszego domu zachęcamy w ten sposób do odwiedzin nie tylko naszych przyjaciół, ale również dobrą energię, bogactwo i pomyślność!

    chińskie wnętrze, feng shui

    Autorzy

    TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

    Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

    • Dołącz do grona naszych czytelników.
    • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

    Czyste serce czysty dom

    filozofia chińska, feng shui, książka

    Magia zmian

    książka

    Ścieżka wolności

    książka

    7 zasad sukcesu według Mistrza Chuang Yao

    książka

    Możesz znać nas z