fbpx
 • TCM w Polsce
 • feng shui

  Kierunki świata w Feng Shui

  Osiem kierunków świata to fundament i podstawowy składnik feng shui, czyli starożytnej chińskiej sztuki planowania przestrzeni. Zgodnie z jej zasadami dom powinien mieć rozkład pomieszczeń zorganizowany tak, aby każdy róg domu przyporządkowany był poszczególnym członkom rodziny oraz poszczególnym sytuacjom życiowym. Chińczycy wierzą, że właściwe rozmieszczenie pomieszczeń, ale także mebli i przedmiotów w samych pokojach, ma sprzyjać „chwytaniu” pomyślnego chi i wzmacnianiu poszczególnych sfer naszego życia. Jak zatem rozplanować swój dom lub mieszkanie?

  Aby zacząć planować dom według zasad feng shui powinniśmy zacząć od poznania cech charakterystycznych poszczególnych kierunków świata wskazywanych przez igłę kompasu. Następnie musimy sprawdzić, gdzie w naszym lokalu te kierunki się znajdują i czy przypadkiem nie zaburzamy ich równowagi.

  Kierunki świata

  Południe


  Dla Chińczyków Południe to najważniejsza strona świata. Południe jest tak ważne, że na chińskich mapach umieszczane jest ono zawsze na górze, co dla ludzi Zachodu może być nieco dezorientujące. Południe to najwyższy punkt, a jednocześnie punkt wyjściowy dla nawigacji czy opisu położenia. Południe uważane jest za kierunek sprowadzający do domu pomyślność, sławę, szczęście i wesołość.
  Kolorem południa jest czerwień – kolor szczęścia, związany ze świętami, a w szczególności z Chińskim Nowym Rokiem. Czerwień to także kolor Ognia, który jest elementem szczególnie związanym z południową stroną świata. Ogień to żywioł energii i pełni życia, które życiu codziennym oznaczają mobilizację i ruch.
  Południe symbolizuje lato, które jest południem roku, podobnie jak godzina 12:00 jest południem dnia. Lato wiąże się z gorącem i beztroskimi spędzaniem czasu w letnie popołudnia.
  Z Południem związane są także wszelkiego gatunku ptaki, ale w szczególności mityczny feniks – ptak, który odradza się z popiołów. Dlatego też w różnych malowidłach czy rysunkach przedstawiających chińskie domy można spotkać feniksa znajdującego się naprzeciwko drzwi wejściowych do domu, który symbolizuje wchodzącą do domy pomyślność.
  Liczbą Południa jest liczba 9. Dziewięć jest najwyższą liczbą jednocyfrową, przez co jest symbolem obfitości darów lata.

  Wskazówka:
  Ponieważ czerwień jest kolorem Południa, a Południe jest kierunkiem pomyślności, dlatego też Chińczycy umieszczając drzwi w południowej części domu i malując je na czerwono mogą być pewni, że ściągną w ten sposób do swojego domu dużo szczęścia, a odpędzą wszelki smutek, zło i szkodę.

   

  Zachód

  Tak jak słońce zachodzi pod koniec dnia, tak wraz ze zbliżaniem się końca roku nadchodzić zaczyna jesień. Jesień jest porą roku Zachodu, a jego elementem jest Metal, który oznacza zbieranie i gromadzenie, a więc jest żywiołem pieniędzy i sukcesów finansowych. Jesień to czas zbierania plonów, które dla Chińczyka wcale nie muszą oznaczać jedynie plonów rolnych. To także plony duchowe i umysłowe. Związane z rozwojem duchowym, nauką czy inwestycjami.
  Biel, która przypomina połysk metalowych narzędzi jest kolorem silnie związanym z Zachodem.
  Zachód uważany jest za kierunek, któremu odpowiadają dwie sfery życia: czystość i dzieci.
  Zwierzęcym symbolem Zachodu jest biały tygrys, a jego liczbą jest 7.

  Północ

  Północ jest przeciwieństwem Południa. Porą roku odpowiadającą północy jest zima. Północ wiąże się przez to z mrokiem, niskimi temperaturami i ponurym nastrojem. Elementem łączącym się z Północą jest woda.
  Woda jako symbol bogactwa im jest głębsza i ciemniejsza tym większe bogactwo oznacza. Ruch wody oznacza ruch pieniędzy, najlepiej do naszego domu, portfela lub na nasze konto. Woda jest żywiołem spokoju, który jednakowoż skrywa pod nieruchomą taflą wody ukrytą głębie i rwący nurt. W życiu element Wody oznacza spokój oraz karierę i interesy, ale także zło, nasze klęski i niepowodzenia, a w ostateczności także i śmierć.
  Symbolem Północy jest długowieczny żółw, który nie poddaje się śmierci. Liczbą związana z Północą jest natomiast 1.

  Wskazówka:
  Ponieważ ruch wody, a więc przepływ bogactwa, może także prowadzić na zewnątrz domu, dlatego aby uchronić swój portfel przed „wyciekiem” pieniędzy, w feng shui zwraca się uwagę na to, aby w łazience rury odpływowe były zasłonięte (np. szafką lub obudowane), a klapa sedesu, kiedy z niego nie korzystamy, zawsze była zamknięta.

   

  Wschód

  Wschód to kierunek świata silnie związany ze wzrostem, zdrowiem i życiem rodzinnym. Trudno o udane życie rodzinne, kiedy dom nawiedza choroba, dlatego też te dwie sfery są ze sobą silnie powiązane. Kiedy jednak życie rodzinne kwitnie, wówczas wzrastają także i inne sfery naszego życia.
  Porą roku symbolizującą Wschód jest wiosna, kiedy to rośliny zaczynają wzrastać, a wszystkie stworzenia budzą się do życie po okresie zimowego letargu. Z tego też powodu Wschód jest kierunkiem silnie powiązanym z młodością.
  Kolorem Wschodu jest zieleń, a związanym z tym kierunkiem świata elementem jest Drewno, które jest żywiołem rozrostu wzwyż, co w życiu codziennym oznacza wzrost, ekspansję i twórczość.
  Dom, w którym Wschód zajmuje właściwe sobie miejsce jest miejscem harmonii i pomyślności.
  Mitycznym zwierzęciem związanym ze Wschodnią stroną świata jest smok, który uosabia w sobie cechy takie jak siła i potęga.
  Liczbą Wschodu jest 3.

  Południowy wschód

  Południowy wschód to kierunek świata wiążący się bogactwem i fortuną. Nie bez przyczyny najbogatsze chińskie miasta handlowe leżały właśnie na południowo-wschodnim wybrzeżu Chin (choć niektórzy mogą twierdzić, że to zasługa dostępu do morskich szlaków handlowych).
  Kolorem Południowego wschódu jest drogocenna purpura, a jego liczbą jest 4.

  Południowy zachód

  Południowy zachód włada obszarem małżeństwa i małżonków. Odpowiada za trwałość i jakość związków, przede wszystkim tych pomiędzy małżonkami, ale także związków pomiędzy przyjaciółmi czy członkami rodziny. Temu kierunkowi podlega także macierzyństwo będące związkiem matki i dziecka.
  Barwą południowego zachodu jest kolor żółty, który sam w sobie jest bardzo pomyślnym kolorem. W Państwie Środka była to oficjalna barwa cesarzy, której pod groźbą śmierci nie mógł nosić żaden inny mieszkaniec Chin. Stąd też w języku chińskim słowo „żółty”, czyli huang brzmi tak samo jak przymiotnik „królewski”. W starożytnych Chinach uważano, że cesarz jest ogniwem łączącym ze sobą Niebiosa i Ziemię, stąd też sam żółty kolor uważany jest za wprowadzający równowagę, symbol więzi Nieba i Ziemi.
  Liczbą Południowego zachodu jest liczba 2 oznaczająca parę: męża i żonę, czy matkę i dziecko.

  Północny wschód

  Północny wschód to kierunek związany z wiedzą, rozwojem intelektu i szeroko rozumianą uczonością. Na ten kierunek zwrócić uwagę powinni wszyscy, którzy planują karierę akademicką lub dużo czasu poświęcają nauce i chcą, żeby była ona efektywna.
  Kolorem Północnego wschodu jest turkus, a jego liczbą jest 8.

  Północny zachód

  Północny zachód jest kierunkiem świata mającym wpływ na podróże oraz robienie interesów poza domem. Łączy się ona także z naszymi najważniejszymi zainteresowaniami, czy pasjami, którym również oddajemy się poza domem, niezależnie od tego czy naszą pasją jest sport, malowanie na łonie natury, czy majsterkowanie przed domem. Z życiem poza domem wiążą się też nasi „dobroczyńcy” – nasi przyjaciele, którzy zawsze gotowi są przyjść nam z pomocą. Północny wschód silnie wpływa także na sferę życia jaką jest ojcostwo.
  Kolorem Północnego zachodu jest szarość a jego liczba to 6.

  A co z 5?

  Południe to 9, Zachód to 7, Północ to 1, Wchód to 3, Południowy wschód to 4, Południowy zachód to 2, Północny wschód to 8, północny zachód to 6, a gdzie podziała się 5?
  Liczba 5 znajduje się pośrodku róży wiatrów i wyobraża ona Tai Chi, czyli punkt centralny, znajdujący się pośrodku domu, w którym gromadzą się, i z którego rozpoczynają swój przepływ energie.

  Ciekawostka:
  Kiedy rozpiszemy liczby w kwadracie tak, aby odpowiadały one położeniu przypisanym im stronom świata, z liczbą 5 pośrodku, wówczas suma liczb odczytywana w dowolnej linii, poziomo lub pionowo zawsze wynosić będzie 15.

  492
  357
  816

   

   

  Zastosowanie kierunków świata

  Chińczycy wierzą, że kiedy planując rozkład pomieszczeń w domu stosować się będą do schematów feng shui, wówczas w ich domach panować będą pomyślność i szczęście. Umieszczając drzwi wejściowe od południa, używając odpowiedniej kolorystyki czy umieszczając we właściwych miejscach przedmioty wzmacniające pożądany element (o zasadach wzmacniania poszczególnych elementów możesz przeczytać w artykule o Teorii Pięciu Przemian) zapewniają sobie dobroczynne oddziaływanie feng shui. Przekonanie to jest tak silne, że nawet chińskie przysłowie mówi „jeśli masz dom od południa, jesteś królem”.

  NazwaKierunekSferaElementKolorLiczba
  LiPołudniePomyślnośćOgieńCzerwony9
  KunPołudniowy ZachódMałżeństwoZiemiaŻółty2
  DuiZachódDzieciMetalBiały7
  QianPółnocny ZachódPodróżeMetalSzary6
  KanPółnocKarieraWodaCzarny1
  GenPółnocny WschódWiedzaZiemiaTurkusowy8
  ZhenWschódZdrowieDrewnoZielony3
  XunPołudniowy WschódBogactwoDrewnoPurpura4

   

  bagua, feng shui

  Poczytaj więcej o Feng Shui:

   


  Bibliografia:
  Kristen M. Lagatree, Feng shui w domu, Warszawa 1999.
  Lillian Too, Feng shui – praktyczne zastosowania, Poznań 1999.
  Gill Hale, Ogród feng shui, Warszawa 1999.

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Kanon medycyny chińskiej Żółtego Cesarza

  medycyna chińska, podręcznik, książka

  Przyrządy do masażu

  masaż, masażer, urządzenie, przyrząd do masażu

  Twarzą na Wschód - czuj się lepiej, wyglądaj młodziej i ciesz się zdrowiem

  uroda, medycyna chińska, zdrowie, książka

  Czyste serce czysty dom

  filozofia chińska, feng shui, książka

  Magia zmian

  książka

  Ścieżka wolności

  książka

  Jadeitowe przyrządy do Gua Sha

  gua sha, guasha, jadeit, jadeitowe przyrządy

  Drewniane przyrządy do Gua Sha

  gua sha, guasha, drewniane, drewniane przyrządy do masażu

  Możesz znać nas z