fbpx
 • TCM w Polsce
 • Początek Zimy – wielkie Yin

  Artykuł opracowany przez
  Bożena Górek

  „Siły zimy stwarzają zimno w Niebiosach i wodę na Ziemi. Tworzą nerki i kości w ciele… uczucie lęku i zdolność do wyrażania jęku”

  – Klasyk medycyny chińskiej

  Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła! Pisała Maria Konopnicka. I miała rację, że Zima będzie zła, ale tylko wtedy jeśli nie zadbamy odpowiednio o nasze wewnętrzne Yang, czyli ciepło.

  Wielkie Yin

  W chińskim kalendarzu na 7 listopada przypada Początek Zimy, Yin osiąga swój szczyt. Dla świata zwierząt i roślin nastaje czas odpoczynku. Yang w przyrodzie mocno słabnie, a Yin przybiera na sile. Zmiana ta odczuwalna jest w każdym organizmie i należy unikać wszystkiego co wyczerpuje słabe Yang, np. intensywnej aktywności fizycznej i ciężkiej pracy, które powodują pocenie się. W zamian warto zadbać o odpowiednią ilość snu, aby zregenerować Yang-Qi i nagromadzić Yin. Chodząc w zbyt cienkich ubraniach czy przebywając na zimnie marnujemy zbyt dużo energii Yang, ale też ubierając się za ciepło i przebywając w zbyt ciepłych pomieszczeniach doprowadzamy do ulatniania się Yang i otwieramy drogę do wnikania czynników chorobotwórczych do organizmu. Yang-Qi w naszym organizmie jest niczym słońce na niebie, dostarczające przyrodzie ciepła i światła, bez którego żadne stworzenie nie mogłoby istnieć. Tak samo bez Yang-Qi organizm traci swoją witalność, która to stanowi siłę napędową do życia i przemiany materii.

  Nerki to narządy przypisane do zimy: tworzą przemianę Wody, kryją się w nich esencje organizmu. Dlatego też w zimie wymagają one szczególnej uwagi, bo to okres kiedy otrzymują optymalną ilość energii uzdrawiającej. Trzeba pamiętać, że Nerkom szkodzi zbyt wiele zimna. Aby zachować w tej nieprzyjemnej, dla wielu z nas, porze roku równowagę najlepiej ratować się przeciwieństwem Wody – Ogniem. A zatem zimową porą otaczamy się ciepłymi, słonecznymi kolorami, ubieramy się ciepło i barwnie, wygrzewamy się w wannie, jemy podgrzane i ciepłe termicznie potrawy. Ruch na świeżym powietrzu powinien być w tym okresie umiarkowany (np. spacery), a najlepiej w godzinach pomiędzy 11 a 15. Spędzajmy czas w wesołym towarzystwie przy dobrej komedii, w asyście ciepłego kominka, czy chociażby zapalonych świec.

  Nerki są wrażliwe na zimno, ale uwielbiają ciepło. Lędźwie to główna oś tułowia – oddziałuje na nie nawet najmniejszy ruch, zatem masuj je regularnie, a wzmocnisz nie tylko Nerki, ale również zyskasz energię i witalność. Zauważysz to w sprężystym kroku, zwiększeniu zakresu ruchów, większej świeżości umysłu i wyprostowanej sylwetce. Nerkom dobrze zrobi także gorąca kąpiel, ogrzewanie ich termoforem, ale najlepszy efekt uzyskasz jeśli zagrzejesz Nerki „domkiem na moksę”.

  Czas trwania:7/8 listopada
  Pora roku:Zima
  Pogoda:Chłód
  Przemiana:Woda
  Smak:Słony
  Kolor:Ciemnoniebieski, czerń, granat
  Zmysł:Słuch
  System narządów:Nerki – Pęcherz Moczowy
  Emocje negatywne Yang:Żądza władzy, despotyzm
  Emocje negatywne Yin:Strach, pesymizm, brak wiary w siebie

  Odżywianie zimą

  W warunkach zimowego chłodu organizm potrzebuje znacznie więcej substancji odżywczych i energii niż w pozostałych porach roku. Z tego powodu wchłanianie substancji odżywczych oraz procesy trawienia stają się intensywniejsze. Dzięki temu nasz organizm lepiej wchłania oraz przyjmuje aktywne, lecznicze substancje z pożywienia zwiększając swoją odporność na zewnętrzne czynniki chorobotwórcze, jakim jest np. chłód zimy, tworząc w ten sposób fundament zdrowia na następny rok.

  Wzmacnianie organizmu zimą powinno polegać na odpowiednim doborze produktów spożywczych – zarówno słone, jak i gorzkie będą odpowiednie, ponieważ wspierają ruch energii do środka i w dół, dzięki czemu zwiększa się zdolność do gromadzenia. Takie pożywienie ochładza zewnętrzną warstwę i sprowadza ciepło głębiej do środka. Gdy posiadamy chłodniejszą powierzchnię skóry, nie będziemy tak bardzo odczuwać wpływu chłodu zimy. Osoby z niedoborem Yang mogą odczuwać nieprzyjemne wychłodzenie, dlatego powinny wzbogacić swoją dietę o produkty ogrzewające. Warto wtedy zastosować do potraw nie tylko ogrzewające przyprawy, np. goździki, nasiona kozieradki, nasiona kopru włoskiego, nasiona anyżu, czarny pieprz, imbir, korę cynamonu, ale także orzechy włoskie, czarna fasolę, rośliny cebulowate (czosnek, cebula, szczypior, szalotkę, por), kasze quinoa, kurczaka, jagnięcinę, pstrąga, czy łososia. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz ogrzać aspekt Yang Nerek dodawaj do potraw tonik Yin – np. wodorosty – aby chronić aspekt Yin. Wodorosty stosuj zawsze z rozwagą, zwłaszcza, jeśli odczuwasz mocno niechęć do wystawiania się na zimno. Wodorosty można dodać do Rosołu Mocy – przepis na Rosół Mocy znajdziecie w tym artykule.

  Zdecydowanie w okresie zimowym zrezygnuj z mocno wychładzających potraw, jakimi są owoce cytrusowe i tropikalne, surowe pożywienie oraz mleko krowie.

  Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy Twój organizm ma niedobór, czy nadmiar – zasięgnij rady doświadczonego terapeuty Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

  imbir, yin, zima

  Autorzy

  Bożena Górek Terapeuta żywieniowy i metod naturalnych, terapeuta akupunktury kosmetycznej i ucha. Opracowuje autorski protokół naturoterapii organizmu w drodze do naturalnego piękna skóry. Jej celem jest poszerzanie świadomości społeczeństwa na temat wpływu pożywienia i emocji na jakość życia.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Terapia pożywieniem - Dietetyka według tradycyjnej medycyny chińskiej

  książka, odżywianie, dieta, medycyna chińska

  Odżywianie dla zdrowia

  książka, odżywianie, dieta, medycyna chińska

  Superodżywianie

  książka, odżywianie, dieta, medycyna chińska

  Jedz i żyj zgodnie z porami roku

  książka, odżywianie, dieta, medycyna chińska

  Możesz znać nas z