fbpx
 • TCM w Polsce
 • Qixi – „Chińskie Walentynki”

  Walentynki coraz częściej i coraz huczniej obchodzone są w coraz większej liczbie chińskich miast, przez coraz większą liczbę Chińczyków. Walentynki, pochodzące wprost z kultury Zachodu, nie są jednak najważniejszym świętem miłości i zakochanych w chińskim kalendarzu. Tradycyjnym świętem miłości, które Chińczycy obchodzą od wieków jest Qixi, nazywane również Dniem Podwójnej Siódemki, Świętem Siedmiu Umiejętności, Świętem Dziewcząt lub Świętem Córek. Dzień Qixi przypada na siódmy dzień siódmego miesiąca księżycowego. Dlaczego akurat ten dzień – ponieważ wtedy sroki przy pomocy swoich skrzydeł tworzą most prowadzący nad Drogą Mleczną – to przecież oczywiste!

  Jak głosi legenda…

  Dawno temu żyli sobie Niebiańska Tkaczka – Zhinü oraz pasterz – Niulang. Choć Zhinü była siódmą córką Bogini Niebios, a Niulang zwykłym śmiertelnikiem, para zakochała się w sobie od pierwszego wejrzenia. Zakochani potajemnie wzięli ślub i żyli w szczęściu ponieważ Zhinü okazała się być dobrą żoną, a Niulang dobrym mężem. Małżonkowie doczekali się również dwójki dzieci. Ich szczęście trwało jednak tylko do czasu. Gdy Bogini Niebios dowiedziała się o mezaliansie jakiego dopuściła się jej córka, nakazała jej natychmiast powrócić do Niebios. Zrozpaczony Niulang zabrał ze sobą dzieci i samemu spróbował dostać się po kryjomu do Niebios, aby odnaleźć swoją żonę. Bogini odkryła jednak jego zamiar i przedzieliła małżonków Srebrną Rzeką (czyli Drogą Mleczną). Zhinü została po jednej stronie, a Niulang i ich dzieci po drugiej. Rozdzielonych w ten sposób, można ich do dziś oglądać na firmamencie nocnego nieba. Raz w ciągu roku, siódmego dnia siódmego miesiąca księżycowego sroki z całego świata zlatują się, aby na chwilę połączyć nieszczęśliwych kochanków, tworzy ze swoich skrzydeł most prowadzący nad Srebrną Rzeką, na którym to Moście Srok dwoje może się spotkać.

  Jak wyglądają obchody Qixi?

  Święto Qixi było kiedyś dniem, w którym starające się o zamążpójście panny prezentowały swoje umiejętności, aby zdobyć nimi serca swoich wybranków. Na jakie zatem umiejętności zwracali uwagę kawalerowie? Przede wszystkim na gotowanie, haftowanie, szycie oraz grę na różnych instrumentach muzycznych. Współcześnie jednak to mężczyźni chcą w tym dniu zdobyć uwagę kobiet zabierając je na romantyczne kolacje oraz kupując im kwiaty i prezenty – dokładnie tak samo jak 14 lutego, bo romantycznych kolacji i podarków nigdy za wiele!

  W dniu Qixi młode dziewczyny składają w ofierze Niebiańskiej Tkaczce ofiary z owoców, modląc się jednocześnie o miłość i udane małżeństwo. W tym dniu jada się specjalne ciasteczka wypiekane z mąki, oleju, cukru i miodu, zwane „Qiaoguo” oraz owoce, przede wszystkim pocięte w fantazyjne kształty arbuzy.

  Z kim obchodzić Qixi?

  Znalezienie partnerki, z która można będzie obchodzić Qixi nie jest wcale takie proste. W wyniku narzuconej w Chinach polityki jednego dziecka, mającej na celu ograniczenie przyrostu naturalnego ludności, w Państwie Środka panuje dysproporcja pomiędzy liczbą kobiet, a liczbą mężczyzn. Dlatego też kawalerom, których jest w chińskim społeczeństwie dużo więcej, niż panien, trudno jest znaleźć wybrankę dla siebie. Dla kobiet oznacza to, że mężczyźni muszą się bardzo postarać, żeby zdobyć ich serca, dlatego też zasypują je prezentami, które mają stanowić dowód zarówno ich uczuć, jak i materialnego powodzenia.

  qixi, chińskie walentynki, walentynki

  Autorzy

  Jacek Furgalski Redaktor portalu odpowiedzialny za publikację artykułów. Od dawna interesujący się historią Dalekiego Wschodu, ma teraz okazję poznać bliżej tajniki niezwykłej medycyny chińskiej, a swoimi odkryciami podzielić się z czytelnikami naszego bloga.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Silikonowa bańka do twarzy - 2 cm

  bańki chińskie, bańki silikonowe, bańki do stawiania, bańki do masażu twarzy

  Derma rollery do mezoterapii zmarszczek, rozstępów i blizn

  derma roller, mezoterapia, wałeczek do twearzy

  Możesz znać nas z