fbpx
 • TCM w Polsce
 • Stres, czyli człowieku nie irytuj się!

  Tradycyjna Medycyna Chińska należy do nurtu medycyny holistycznej. Medycyna holistyczna opiera się na założeniu, iż wszystkie sfery życia człowieka stanowią nierozłączną całość. Dlatego też na zdrowie człowieka nie należy patrzeć wyłącznie przez wąski pryzmat biologii, ale traktować je jako całokształt stanu ciała, umysłu, emocji i ducha. Źródeł chorób i dolegliwości także należy szukać szerzej próbując dotrzeć do głębszych, rzeczywistych przyczyn złego stanu zdrowia, którymi mogą być również zły tryb życia, stan emocjonalny czy stres.

  W poniższym artykule zajmiemy się właśnie stresem, który niestety tak często towarzyszy naszemu życiu. Stres nie zawsze musi być zły, czasami działa on na nas mobilizująco. Czym innym jednak jest jednorazowy stres w obliczu sytuacji stanowiącej dla nas wyzwanie, a czym innym jest długotrwały stan stresu, który może być przyczyną bardzo poważnych dolegliwości.

  Dwa oblicza stresu: Eustres i Dystres

  Stres nie jest zjawiskiem jednoznacznie złym. Towarzyszy on nam zarówno w trudnych chwilach, w których musimy zmierzyć się z jakąś trudnością, jak i w chwilach naszej mobilizacji i ekscytacji. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku stres powinien pozwolić nam na koncentrację wysiłków na realizację naszego celu. Stres nie istnieje bowiem bez przyczyny. Powstał on jako mechanizm umożliwiający maksymalną mobilizację wszystkich sił organizmu w obliczu zagrożenia. Dla naszych odległych przodków zagrożeniem takim był atak tygrysa szablozębnego, dla nas może nim być rozmowa z szefem w sprawie podwyżki – mechanizm pozostaje jednakże ten sam.

  Pozytywny stres, który pobudza i mobilizuje nas do działania nazywany jest eustresem. Wywołuje on pozytywne pobudzenie, motywuje nas do odnajdywania kreatywnych rozwiązań, pozwala się skoncentrować na jednym zadaniu. Eustres występuje w przypadku bodźców, które odbieramy w sposób pozytywny, kiedy chcemy dobrze wypaść na pierwszym spotkaniu czy planujemy ważne wydarzenie w naszym życiu.

  Dystres pojawia się w sytuacjach, gdzie bodziec jest negatywny – mamy do skończenia ważny projekt, a czasu jest coraz mniej, nazajutrz mamy ważny egzamin, a nie przyswoiliśmy jeszcze całego materiału, czy wreszcie w sytuacjach fizycznego zagrożenia. Dystres powoduje, że nasze reakcje są szybsze, stajemy się sprawniejsi fizycznie i działamy w oparciu o instynkt. Jest to spowodowane zwiększonym wydzielaniem adrenaliny i kortyzolu. W przypadku fizycznej konfrontacji z zagrożeniem jest to korzystne działanie, ale w sytuacjach, w których osiągnięcie sukcesu zależy od naszego chłodnego, rozumowego podejścia, wówczas dystres może być naszym wrogiem. Dystres pozwala poświęcić się tylko jednemu zadaniu, ale sprawia, że łatwiej popełniamy błędy.

  stres, relaks, kadzidełka

  Zagrożenia związane ze stresem

  Dystres i eustres są regularnie obecne w naszym życiu i o ile są krótkotrwałe, nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Prawdziwym niebezpieczeństwem jest długotrwały – przewlekły stres. Pojawia się on wtedy, kiedy źródło naszego stresu (czyli tzw. stresor) towarzyszy nam w sposób nieustanny, kiedy nie możemy sobie z nim poradzić, a nasz organizm nie potrafi się do niego przystosować.

  Mechanizm stresu składa się z trzech faz. W pierwszej fazie (alarmowej) nasz organizm doznaje szoku wywołanego przez stresor i podejmuje wysiłek mający na celu przeciwdziałanie szokowi. W drugiej fazie (przystosowania) nasz organizm szuka sposobów na to by poradzić sobie ze stresorem. Jeśli je znajdzie równowaga w naszym organizmie wraca do normy, a mechanizm stresu kończy się. Jeśli jednak organizm nie poradzi sobie ze stresem następuje trzecia faza (wyczerpania), w którym organizm cały czas utrzymuje się w stanie wzmożonego pobudzenia, co prowadzi do wyczerpania jego sił.

  W stresie nasz organizm wydziela kortyzol, który powoduje podwyższenie poziomu cukru we krwi. Cukier ten jest wykorzystywany przez organizm jako źródło energii. Jednym z efektów przewlekłego stresu jest stałe podwyższenie poziomu cukru, co może w rezultacie doprowadzić do pojawienia się cukrzycy.

  Równie szkodliwe dla organizmu jest długotrwałe wydzielanie adrenaliny, której podwyższony poziom może skutkować bezsennością i wynikającym z niej przewlekłym zmęczeniem.

  Przewlekły stres jest źródłem wielu chorób i zaburzeń, zarówno na tle fizycznym jak i psychicznym. Przyczynia się również do zwiększenia zachorowalności na poważne choroby, a w rezultacie do zwiększenia śmiertelności.

  Stres w tradycyjnej medycynie chińskiej

  Tradycyjna medycyna chińska zwraca naszą uwagę na stres jako jedną z przyczyn powstawania chorób. Zanim przystąpimy do leczenia objawów, czyli chorób, musimy wpierw wyeliminować ich źródło, którym bardzo często jest właśnie przewlekły stres.

  Według mistrzów chińskiej medycyny jednym z głównych efektów stresu jest jego negatywne oddziaływanie na energię Qi w wątrobie, co skutkuje pojawieniem się dolegliwości dotykających całego organizmu.


   

  CZYTAJ TAKŻE:

  stres, zestresowany mężczyzna

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Możesz znać nas z