fbpx
 • TCM w Polsce
 • Uważajcie na japonki!

  Nieergonomiczna budowa

  Prosta budowa japonek nie jest dla nikogo nowością, a mimo tego niektórzy wybierają ten typ obuwia nawet na wyjście w góry, czy spacer po lesie. Noszenie japonek może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi skutkami, które opisaliśmy dla was w tym artykule.

  Japonki w żaden sposób nie usztywniają ani nie wspierają kostki, płaska podeszwa nie podtrzymuje łuku stopy, przez co stopa w japonkach układa się nienaturalnie płasko. Dodatkowo grubość oraz elastyczność podeszwy nie pozwala na amortyzację pięt.

  Pasek japonek łączy się w trzech punktach, na bokach i pomiędzy palcami – i właśnie tam często pojawiają się otarcia, podrażnienia skóry, bąble, a nawet infekcje.

  Możliwe skutki noszenia japonek

  Ciężko znaleźć idealne obuwie na lato i każde z nich ma swoje wady oraz zalety. Zapytacie jakie mogą być negatywne efekty noszenia japonek?

  Zacznijmy od drobnych symptomów, a takimi mogą być zmęczenie stóp, poparzenia słoneczne lub otarcia.
  Otarcia pojawiają się przy pasku, a ignorowane mogą przerodzić się później w infekcje. Raczej nikt nie przepada za trudno leczącymi się ranami pomiędzy palcami.

  Zmęczenie stóp to pierwszy objaw złej podeszwy. Poprzez zbyt płaskie stawianie naszej stopy w japonkach naprężamy tkankę łączną między piętą, a palcami stóp – zbyt duże naprężenie powoduje ból w okolicy powięzi podeszwowej.

  stopa, japonki, narażone miejsca, urazy, punkty urazów

  Cięższe skutki

  Brak wspomagania kostki w żaden sposób często może doprowadzić do jej zwichnięcia lub skręcenia.
  Przeciążenie rozcięgna podeszwowego poprzez nienaturalną pracę stóp w japonkach może doprowadzić do wytworzenia ostrogi podeszwowej – czego objawem jest ból pięty, który objawiać się może jako kłucie lub pieczenie w pięcie podczas chodzenia.
  Podczas chodzenia w japonkach mamy tendencję do przykurczania palców stopy, by utrzymać niestabilny but na stopie. Nienaturalne ruchy podczas chodu mogą doprowadzić nie tylko do problemów ze stopami czy kolanami, ale także biodrami, kręgosłupem a nawet karkiem i głową.
  Następnym problemem podczas chodzenia w japonkach jest robienie krótkich kroków z kostkami skierowanymi do wewnątrz co długoterminowo może się przerodzić w problemy z kostkami oraz biodrami.

  tył stopy, stopa, stopa w japonku, japonek

  Porady dla wielbicieli japonek

  Najlepiej byłoby zrezygnować z noszenia tego rodzaju obuwia i zastąpić je sandałami z większą ilością pasków i grubą podeszwą. Jeśli jednak powyższe przestrogi Cię nie przekonują to najlepiej dostosuj się do poniższych zaleceń ekspertów:

  • Nie kupuj japonek z podeszwą miękką i elastyczną – żaden but nie powinien się składać w pół.
  • Ogranicz noszenie japonek do chodzenia po plaży, po basenie, szatni, pokoju hotelowym czy do wynoszenia śmieci.
  • Nie noś japonek jako butów przeznaczonych do sportu lub na długie spacery.
  • Nie ignoruj podrażnień pomiędzy palcami aby nie doszło do infekcji oraz używaj kremu do opalania gdy chodzisz w japonkach.
  • Postaraj się nie prowadzić w japonkach ponieważ możliwe jest ześlizgnięcie się stopy i zablokowanie obuwia pod pedałem.
  • Wymieniaj japonki co 3-4 miesiące.

   


  ŹRÓDŁO:

  The Effects of Flip Flops on Your Body, The //indulgy.com/post/uwpqxz9C2/the-effects-of-flip-flops-on-your-body/ [dostęp 26.07.2017].

  Autorzy

  Karol Piechowicz Bez niego nie powstawałby filmiki, w których możemy dzielić się z Wami wiedzą o tradycyjnej chińskiej medycynie. To dzięki jego umiejętnościom filmiki te są takie fajne ;-)

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Możesz znać nas z