Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!
- Dołącz do grona naszych czytelników.
- Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.
Artykuł opracowany przez:
Anna Piechula
Strona – Puls Natury
Bóle miesiączkowe to problem, który dotyka nawet połowy kobiet w Polsce, a dla wielu z nich stanowi na tyle poważne wyzwanie, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. W Japonii czy Korei funkcjonują urlopy menstruacyjne, na takie rozwiązania decydują się też niektóre firmy w Polsce. Dolegliwości związane z miesiączką nie tylko wpływają na efektywność w pracy czy podczas nauki, ale również ograniczają aktywność społeczną ze względu na towarzyszące im zmiany nastroju oraz znaczne obniżenie samopoczucia.
Spis treści:
1) Medycyna chińska a cykl miesiączkowy
2) Rodzaje syndromów skutkujących zaburzeniami miesiączki
3) Styl życia ma znaczenie w przypadku bóli miesiączkowych
Według medycyny chińskiej prawidłowy cykl menstruacyjny powinien być bezbolesny, regularny i pozbawiony skrzepów. Optymalny cykl trwa około 28 dni, a kobieta nie powinna doświadczać żadnych cyklicznych napięć, wahań nastroju, ociężałości, obrzęków, bólów głowy, nudności, zaparć czy biegunek. Wszelkie odstępstwa od tej normy są postrzegane jako objaw zaburzeń, które można zdiagnozować i skutecznie leczyć, poprawiając tym samym jakość życia.
Bóle w podbrzuszu przed, w trakcie lub po menstruacji często idą w parze z innymi objawami, które ułatwiają postawienie właściwej diagnozy. Poniżej przedstawiam najczęściej występujące syndromy oraz zalecane punkty akupunkturowe. Niektóre z nich, takie jak Liv3 czy Sp8, mogą być samodzielnie uciskane w celu zapobiegania lub redukowania bólu.
Niektóre pacjentki doświadczają kilku syndromów jednocześnie, dlatego diagnoza powinna być postawiona przez terapeutę, który dobierze odpowiednią strategię leczenia. Istotnym czynnikiem podnoszącym skuteczność zabiegów akupunktury jest zmiana nawyków żywieniowych. W przypadku osób z zimnem wskazane będzie unikanie surowych oraz zimnych i ochładzających termicznie produktów (np. maślanka, pomidor, sałata, ogórek, cukinia, banan) oraz zastosowanie moksoterapii lub naświetlanie lampą TDP. Z kolei osoby z gorącem czy pustym gorącem powinny wystrzegać się ciepłych i gorących termicznie produktów (np. czosnek, cebula, baranina, imbir, cynamon, pieprz, goździki) które mogą nasilać objawy. W niektórych przypadkach warto również rozważyć zastosowanie ziół, które mogą wspomóc proces leczenia.
Pamiętajmy, że w trakcie menstruacji i bezpośrednio po niej każda kobieta powinna zadbać o odpoczynek, odpowiednie nawodnienie oraz unikać stresu i ekspozycji na zimno. Emocjonalne napięcia nasilają dolegliwości ponieważ zakłócają swobodny przepływ Qi Wątroby, który jest niezbędny by miesiączka była bezbolesna.
Źródła:
Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!