fbpx
 • TCM w Polsce
 • śnienie, sen

  Co sny mogą powiedzieć o naszym zdrowiu? Śnienie w Medycynie Chińskiej

  Artykuł opracowany przez:
  Piotr Łysoniewski
  Facebook – Taijitu
  Instagram – Taijitu
  YouTube – Taijitu
  Strona – Taijitu

  Śnienie jest bardzo ciekawym i obszernym zagadnieniem nad którym pochylili się również starożytni Chińczycy. Co na temat śnienia mówi medycyna chińska? Jak się okazuje wiele!

  W Kanonie medycyny chińskiej Żółtego Cesarza czytamy:

  „Sny pacjenta również mogą ułatwić rozpoznanie choroby. Kiedy komuś śni się, że ze strachem przeprawia się przez wielką wodę, wskazuje to na nadmiar yin. Jeśli śni się ogień czy płomienie, jest to przejaw nadmiernego yang. Gdy we śnie toczy się z kimś walkę, oznacza to jednoczesny nadmiar yin i yang. Sen o lataniu odzwierciedla nadmiar w górnej części ciała, a sen o spadaniu wskazuje na nadmiar w dolnej części ciała. Ofiarowywanie jedzenia we śnie oznacza zastój pokarmowy, a z kolei sen o poszukiwaniu jedzenia jest wynikiem stanu pustki w środkowym jiao. Przeżywanie we śnie wielkiego gniewu świadczy o nadmiarze w wątrobie, a jeśli ktoś we śnie płacze, ma nadmiar w płucach. Sen o gromadzących się tłumach wskazuje na obecność krótkich robaków, sen o walce w tłumie świadczy zaś o obecności długich robaków. W tym przypadku objawem towarzyszącym będzie zgrzytanie zębami i świąd w okolicy odbytu.”

  Śnienie obejmuje ok. 20 – 25 % czasu naszego snu. Sam proces śnienia kojarzony jest z jednym z aspektów Shen – Hun, Duchem Wątroby. I to właśnie zaburzenia funkcji Wątroby często dają o sobie znać podczas snów. Jednak jakość i treść snów może odnosić się do pozostałych Zang Fu. Shen odpowiedzialne za świadomość, w trakcie snu zostaje „odłączone”, dlatego w większości nie pamiętamy co (lub, że w ogóle) śniliśmy. Jednak zdarza się, że świadomie śnimy. Wtedy Shen jest obecne, a my zaczynamy świadomie kreować sen. Świadome przeżycie doświadczeń we śnie sprawia, że nie musimy już doświadczać tego samego w rzeczywistości. Z drugiej strony zrozumienie snu, uświadomienie sobie pewnych rzeczy sprawia, że przestajemy śnić powtarzające się (lub o podobnej tematyce) sny. Jak mawiał S. Freud (twórca psychoanalizy): „Sny są królewską drogą do nieświadomości”. Twierdził, że sny skrywają nasze nieujawnione pragnienia. C. Jung uważał, że sny nie tylko ukazują, ale również zaspakajają nasze życzenia. Niewątpliwie śnienie zwraca naszą uwagę na istotne aspekty z naszego życia. Czasami proces ten zachodzi bardzo wymownie i dosłownie, jednak najczęściej sny skrywają swoje znaczenie pod obszerną symboliką. Jak czytamy dalej w Neijing Suwen:

  „Stan energii często odzwierciedla się w snach. Niedobór qi płuc może powodować śnienie o białych przedmiotach albo o krwawych zbrodniach, podczas gdy nadmiar w płucach wywołuje sny o walce. Niedobór qi nerek jest przyczyną snów o tonięciu, a stan nadmiaru w nerkach przejawia się w snach jako skrajne przerażenie i ukrywanie się pod wodą przed niebezpieczeństwem. Niedobór qi wątroby sprawia, że we śnie chory czuje zapach kwiatów, a nadmiar w wątrobie powoduje sen o chowaniu się za wielkim drzewem. Niedobór qi serca sprowadza sny o gaszeniu ognia, natomiast nadmiar w sercu wywołuje sny o płonących budynkach. Niedobór qi śledziony ma związek ze snami o przymieraniu głodem, podczas gdy nadmiar w śledzionie powoduje sny o wznoszeniu murów. Tego rodzaju sny pochodzą zazwyczaj albo z niedoboru yin qi, albo z nadmiaru yang qi poszczególnych narządów wewnętrznych zang i mogą być pomocne w określeniu zaburzenia.”

  Jak wiemy śnienie nie stanowi podstawowego narzędzia diagnostycznego w medycynie chińskiej. Jednak jest w stanie naprowadzić nas na bardzo ciekawy trop i sięgnąć jeszcze głębiej niż do tej pory nam się to udawało. Na sam koniec tabela zbiorcza (pochodząca z pozycji „Medycyna chińska w praktyce” H. Montakaba) przedstawiająca zależności pomiędzy treścią i jakością snów, a wzorcami patologii medycyny chińskiej:

  Treść i natura snuWzorzec patologii
  Za dużo snówxu Krwi Serca; xu Krwi Wątroby; yin xu Wątroby; qi xu Serca i Pęcherzyka Żółciowego; yin xu Serca i Nerek; Ogień Wątroby; Ogień i Śluz nękające umysł
  KoszmaryOgień Wątroby; Ogień Serca; Śluz i Ogień nękające umysł; xu Krwi Wątroby i Serca; yin xu Wątroby wraz z wznoszącym się yang Wątroby; qi xu Serca i Pęcherzyka Żółciowego; Gorąco lub Ogień Żołądka; zastój Krwi Serca
  Sen o rozległych wodachNadmiar yin
  Topienie się; tonące statki; strach; śmierćqi xu Nerek
  Przecięcie rdzenia kręgowego; robaki; ranyNadmiar czynnika patogennego w Nerkach
  Sny erotyczne wraz z nasieniotokiemYin xu Nerek
  Ogień, oparzenia, wulkany, eksplozje, katastrofyyin xu Serca; brak równowagi między Sercem i Nerkami
  Radość i śmiechNadmiar czynnika patogennego w Sercu
  Uratowanie z ognia; słońce, sukcesqi xu Serca
  Często pojawiające się koszmary, złość, agresjaOgień Wątroby
  Zielone pastwiska, rośliny, grzybyqi xu Wątroby, xu Krwi Wątroby
  Niemożność dostania się do celu; przeszkody; awariaZastój qi Wątroby; xu Krwi Wątroby lub zastój
  Latanie; białe obiekty; odcięcie głowy; krwawe wojny; przepaść; nagość; wrażliwośćqi xu Płuc; yin xu Płuc
  Żal; płacz; latanie nad metalowymi strukturamiNadmiar czynnika patogennego w Płucach
  LatanieNadmiar u góry; czynnik patogenny w Płucach
  SpadanieNadmiar u dołu; opadanie qi Śledziony
  Ucisk; ciężkość ciała; śpiew; muzyka; ruinaNadmiar czynnika patogennego w Śledzionie
  Bycie pochowanymqi xu Śledziony z Wilgocią
  Głód; budowanie murów i domów; bagna i mgła; utrata własnościqi xu Śledziony
  Konflikt, pozwy sądowe; autodestrukcjaqi xu Pęcherzyka Żółciowego
  Tłumy ludzi lub walkiRobaki jelitowe
  Tłumy, zatłoczone drogiqi xu Jelita Cienkiego
  Wielkie posiłkiqi xu Żołądka
  Obczyzna, polaqi xu Jelita Grubego
  Wędrowanie, podróżqi xu Pęcherza Moczowego

   

  Autorzy

  Piotr Łysoniewski Dietetyk TCM, psychodietetyk, mgr inż. metalurgii AGH w Krakowie, który skutecznie przekuł pasję do zdrowego i dobrego żywienia na doradztwo żywieniowe. Kucharz z kilkuletnim doświadczeniem w pracy w kuchni polskiej i orientalnej. Swym nieprzeciętnym podejściem do jedzenia, pokazuje Światu, że pokarm może być jedną ze wspaniałych i skutecznych metod do samouzdrawiania na każdym poziomie.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Ile ważą emocje?

  książka

  Fenomen poranka. Jak zmienić swoje życie

  książka, filozofia

  MycoStress Suplement diety

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, mycostress, stres

  MycoSleep Suplement diety

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, mycosleep, sen

  Możesz znać nas z