fbpx
 • TCM w Polsce
 • Element Wody i jego Urzędnicy

  Artykuł opracowany przez
  dr n. med. Magdalena Grzonkowska

  Element Wody należy do najbardziej tajemniczych i najmniej zgłębionych, co z pewnością ma związek z samym charakterem wody. Porą roku z nim związaną jest Zima. Jest to czas odpoczynku, spokoju, ochrony zasobów zgromadzonych podczas zbiorów i systematycznego korzystania z nich, w celu przygotowania do kolejnej pory roku. Rośliny i drzewa stoją nagie. Śnieg pokrywa ziemię, a pod nim powoli w ukryciu życie toczy się dalej.

  Woda może przyjąć każdy kształt i różne formy. Niektórym ludziom wydaje się, że można ją złapać, ujarzmić i zatrzymać – jednak mimo iż czasem ma swoje granice, zawsze może znaleźć sposób na ominięcie przeszkody, zapory. Wszystko co żyje składa się z wody i potrzebuje jej do przeżycia. Żaden proces, wzrost czy transformacja nie miały by miejsca bez tego żywiołu. Nasionko może przetrwać w suszy, ale nigdy nie rozwinie się jeżeli nie dostanie wody. Już jej niewielka ilość zapoczątkowuje procesy wzrostu i rozwoju – tak jak w cyklu pór roku po zimie nadchodzi wiosna. Woda jest więc niezbędna by zapewnić wzrost i rozwój, a w konsekwencji późniejsze zbiory. W sytuacji gdy nie jesteśmy pewni, czy te zbiory zgromadzimy zaczynamy obawiać się o nasz los, czując lęk i strach przed przyszłością.

  Zrozumiałe jest więc iż emocją związaną z Wodą jest strach, lub jego brak. To odczucie wiąże się z nieznaną przyszłością.

  W ciele człowieka element ten wiąże się z procesami odżywiania i oczyszczania, woda znajduje się w całym naszym organizmie. Płyny wewnętrzne, krew i limfa przenoszą składniki odżywcze, tlen, hormony, a także biorą udział w usuwaniu zbędnych produktów. Urzędnicy Wody, czyli Pęcherz Moczowy i Nerki odpowiedzialne są za filtrowanie i usuwanie nieczystości. Dzięki Wodzie jesteśmy giętcy i wszystko odbywa się płynnie. Brak nawilżenia od razu wpływa na ruchomość stawów, ograniczając ją – w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwiając. Woda, Zima – odpowiadają w życiu człowieka starości. Jest to etap, w którym ciało nie jest już tak giętkie, wiele stawów traci swą prawidłową ruchomość, a człowiek zaczyna rozmyślać o śmierci, bojąc się jej lub całkowicie akceptując.

  TEORIA PIĘCIU ELEMENTÓW

  Teoria pięciu elementów została stworzona w Chinach w 221 r. p. n. e. za czasów dynastii Yin i Zhou. Nazywana jest także teorią pięciu żywiołów, czy pięciu przemian. Te pięć elementów to: drewno, ogień, ziemia, metal, woda. Każdy z nich jest ze sobą powiązany, tworząc określone cykle. We wszystkim co nas otacza, jak i w nas samych możemy znaleźć każdy z tych żywiołów, które mogą się wzajemnie wspierać, lub też niszczyć. Są one uosobieniem zmian i ruchu energii Qi, będąc cały czas ze sobą połączone.

  Więcej o Teorii Pięciu Przemian i poszczególnych jej Elementach można przeczytać w poniższych artykułach:

  Fizycznym efektem nadmiaru wody są obrzęki i opuchlizny. Niedobór z kolei manifestuje się suchością, brakiem mazi w stawach, utratą gładkości i płynności ruchów. Pojawiają się bóle związane z rozwijającymi się zwyrodnieniami, a ruchomość staje się ograniczona. Zbyt słaby przepływ Wody może powodować powstanie dny moczanowej, kamieni w nerkach i pęcherzyku żółciowym oraz zamulenie kanałów naszego ciała. W umyśle człowieka woda oczyszcza, obmywa i umożliwia usunięcie tego co było, co zaśmieca głowę przygotowując miejsce na to co przyjdzie, na nowe. Źle oczyszczony umysł staje się ospały i wszystkie procesy myślowe zwalniają. Nie oczyszczony duch zaczyna słabnąć, gdyż gromadzone śmieci zaczynają go dusić i blokować. W wielu religiach woda związana jest właśnie z oczyszczaniem ducha z wszelkiego plugastwa i brudu. Osoba, której duch był niezrównoważony przez długi okres czasu może być wypalona, bez rezerw – nie będzie w stanie dojść do siebie bez odrodzenia się ducha.

  Zaburzenie fizyczne w tym elemencie może objawiać się wyschniętymi ustami, brakiem wydzielin co w konsekwencji może doprowadzić do niemożności mówienia. Ciało może zlać się zimnym potem, gdy woda zacznie uciekać, lub też może pojawić się utrata kontroli nad pęcherzem moczowym. Strach może także dotknąć umysłu człowieka – paraliżując zdolności myślenia, lub wpływając na to, że zaczyna on nerwowo trajkotać. Ciągłe skoki adrenaliny sprawiają, że osoba będąca cały czas w gotowości zaczyna panikować, ze wszystkich sił unikając konfrontacji z przerażającymi wizjami przyszłości. Strach można dostrzec w oczach, wzrok jest rozbiegany, rozpaczliwie szukający pomocy. U innych może być on bez wyrazu, pochodzący z wnętrza.

  U innych może pojawić się brak strachu. Ludzie ci zaczynają szukać zajęć, które byłyby im w stanie dostarczyć choć trochę adrenaliny, która od czasu do czasu potrzebna jest każdemu człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania. Absurdalnie niebezpieczne sporty, rozrywki, zajęcia stają się codziennym rytuałem i jedynym sposobem na pobudzenie przypływu tego hormonu.

  Zima to nie tylko czas odpoczynku, to także walka o przetrwanie, która wymaga ogromnej determinacji i siły woli. To nieugięte dążenie do przetrwania to właśnie działanie Wody. Element ten zapewnia nam rezerwy i zapasy, które możemy wykorzystać w trudnych dla nas czasach by przeżyć. To dzięki niej mamy siłę, by podnieść i ułożyć sobie życie od nowa. Jednak nadużywanie rezerw także ma swoje konsekwencje. Może w przyszłości doprowadzić do wyczerpania na wszystkich poziomach – umysłu, ciała i ducha.

  Woda jest Matką dla Drewna wg cyklu Sheng i babką dla Ognia wg cyklu K’e. Metal jest Matką dla Wody, a kontroluje ją Ziemia.

  Element Wody, Pięć Elementów, woda, żywioły

  Kolorem Elementu jest niebieski, granatowy. Głos jest mruczący. Zapach rozkładający, a emocja to strach.

  Urzędnikami Wody są Pęcherz Moczowy i Nerki. Pęcherz odpowiada za przechowywanie Wody a Nerki za kontrolowanie kanałów wodnych. Na poziomie ciała Urzędnik Pęcherza Moczowego ma podobne funkcje do opisywanych przez zachodnią medycynę. To zbiornik mieszczący nadmiar wody, wydalany przez nas mocz składa się z mocznika, nadmiaru kwasów, a czasem i również związków zasadowych, które filtrują Nerki. Jego zadaniem jest usuwanie tych odpadów. To co jest niepotrzebne zostaje usunięte, natomiast woda niezbędna do utrzymania zbiornika zostaje zatrzymana. Zaburzenie Urzędnika może objawiać się zatrzymaniem płynów w ciele, odwodnieniem lub stopniowym zanieczyszczaniem organizmu. Zbyt szybko usuwana woda wpływa na skórę i włosy, która staje się sucha i popękana. Nadmiar wody wpływa z kolei na powstanie opuchlizn, obrzęków, a także uczucia wzdęcia związanego z nagromadzeniem płynów. Nagromadzenie nieczystości stopniowo zatruwa organizm. Potencjalne groźne toksyny mogą zatrzymać się w naszym ciele. Oprócz obrzęków, może pojawić się też nietrzymanie moczu czy stolca, infekcje górnych i dolnych dróg moczowych z powodu zalegających toksyn w cewce moczowej. Drugą skrajnością może być słabość Urzędnika, który nie będzie w stanie wydalić moczu i spowoduje jego zatrzymanie. Dla umysłu płynność i odpowiednie nawodnienie wprawia myśli i pomysły w ruch, a zapasy wody dają umysłowi szansę do rozwoju i wzrostu. Pęcherz Moczowy zapewnia rozwój wszystkim pozostałym Urzędnikom, a jego rezerwy dają im poczucie bezpieczeństwa i spokoju o przyszłość. Dla ducha rezerwy są gwarancją zbiorów, źródłem które zasila rozwój na wiosnę i chroni przed letnim upałem. Ambicja, determinacja, wytrzymałość wiążą się z posiadanymi rezerwami.

  Nierównowaga Wody dotyka wszystkich poziomów. Ludzie mogą mieć wysuszone ciało, umysł i ducha. Pojawia się stagnacja, ludzie mogą być zalanie myślami, rzucając pomysły na prawo i lewo bez żadnej kontroli, jak rzeka która wylewa wdzierając się do każdego zakamarka. Nikt nie jest w stanie pochwycić sensu wypowiedzi ani kierunku, do którego zmierza jego rozmówca. Potok słów nie zawsze musi nieść ze sobą jakąś istotną treść. Uczuciami, które zaczynają dominować są strach i panika, które zaczynają wpływać na postępowanie i życie człowieka. Długo utrzymujące się zaburzenie, wyczerpujące całkowicie zgromadzone zapasy może doprowadzić do powstania obłędu, a nawet do prób samobójczych. Jeżeli Pęcherz Moczowy nie spełnia swoich funkcji nigdzie nie ma nadziei ani życia. Zanika wola przetrwania.

  Urzędnik Nerek zwany także kontrolerem dróg wodnych odpowiada za oczyszczanie, filtruje nieczystości i transportuje wodę do każdego zakamarka ludzkiego ciała. Wiele problemów kojarzonych z pierwszym Urzędnikiem Wody może równie dobrze wynikać z nierównowagi Nerek. Magazyn nie ma żadnego znaczenia jeżeli woda nie może zostać doprowadzona tam, gdzie powinna. Może dojść do sytuacji, że w jednym obszarze będzie nadmiar wody, w drugim z kolei może nie być jej wcale. Obrzęk pojawiający się w jednym obszarze wcale nie musi być spowodowany zaburzeniem rezerw, ale problemem w ich dystrybucji. Tych dwoje Urzędników jest ze sobą ściśle powiązanych i wiążą się z nimi problemy dotyczące dróg moczowych, opuchlizn i toksyn gromadzonych w organizmie. Źle lub wcale nie funkcjonujące Nerki nie są w stanie oczyścić krwi i płynów ani zbalansować soli i minerałów wewnątrz organizmu.

  W filozofii wschodniej Nerki uważane są za magazyn odziedziczonej po przodkach energii, przekazanej przez każde z rodziców tzw. Energetyczne dziedzictwo, tworzące podwaliny życia i materiał do przekazania kolejnym pokoleniom. Jest to istota życia przekazywana z pokolenia na pokolenie. Urzędnik Nerek otrzymuje część energii Qi z powietrza i pożywienia, aby odżywić i odrestaurować swój magazyn. Jednakże większość tej energii idzie prosto do Urzędników na spełnienie ich codziennych potrzeb. W sytuacji gdy potrzebujemy więcej energii niż danego dnia zgromadziliśmy zapasy dostarczają właśnie Nerki. Człowiek zaczyna zużywać zgromadzoną esencję. Ten rezerwuar zawiera najbogatszą o najbardziej skoncentrowaną energię i podobnie jak ziarna roślin zawiera w sobie zalążek nowego życia. Magazyn ten nie gromadzi jedynie energii dla ciała, bardzo często korzystamy z niej przy wysiłku umysłowym lub ciężkiej emocjonalnej sytuacji, gdy musimy się zmobilizować do działania. Często też zmagania duchowe wymagają zaczerpnięcia z rezerw Nerek, gdy droga jest ciężka, wówczas ten magazyn staje się ostateczną szansą na ratunek i powodzenie. W fizycznym aspekcie funkcja ta przekłada się na siłę i wytrzymałość.

  Element Wody, Nerki, Qi, meridiany, żywioł wody

  Zdarzają się przypadki często w sytuacjach skrajnie niebezpiecznych, w których wydawałoby się że człowiek już dawno powinien się poddać, podczas gdy on odnajduje w sobie ukryty rezerwuar siły i przeżywa coś, co praktycznie nie było możliwe. Przykładem może być zasłyszana przeze mnie opowieść o pilocie, który stracił panowanie nad swoją maszyną i zaczął spadać w dół. Nie był to samolot służący do transportu osób, był to samolot wojskowy służący do przemieszczania się z ogromną prędkością. Każdy kto zna się trochę na fizyce, czy samolotach nie mógł uwierzyć że ten pilot przeżył. Spadał z ogromną prędkością, która po prostu wbija w fotel uniemożliwiając jakikolwiek ruch. Człowiek ten posiadał jednak taką siłę, że był w stanie wykonać ruch ręką ciągnąc za drążek sterowniczy i uratował się w ten sposób przed katastrofą. Po bezpiecznym wylądowaniu okazało się, że zerwał sobie wszystkie mięśnie przyczepiające się do kości w okolicy nadgarstka i złamał rękę. Poza tym nic więcej mu nie dolegało. Jakie ogromne zasoby musiał mieć i wykorzystać w chwili zagrażającej jego życiu.

  Nerki dla ducha dają możliwość unikania pokus i kuszenia, dając siłę by oprzeć się wszystkiemu co odciąga nas od zamierzonego i obranego przez nas celu. Urzędnik ten określany jest także jako twórca szpiku i kości, szczególnie powiązany z odcinkiem lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa, którymi zarządza i utrzymuje. Darem od Nerek jest też pamięć długotrwała. Sprawne Nerki gwarantują dobry słuch oraz pozytywny wpływ na organy rozrodcze. Materiał genetyczny połączony z ojca i matki niesie w sobie energię jego przodków.

  Nerki powiązane są też z odbytem. Ruchem Wody jest ruch w dół. Gdy ludzie są przerażeni nie są w stanie zapanować nad jelitami i pęcherzem moczowym. Usta stają się suche, a ciało pokrywa pot. Nierównowaga tego Urzędnika może prowadzić do bezpłodności, impotencji, czy nadmiernego popędu płciowego. U mężczyzn może się to przejawiać zbyt małą aktywnością plemników lub nie wystarczającą ilością nasienia, a w niektórych przypadkach przedwczesnymi wytryskami, czy nocnymi polucjami. Nerki kontrolują także przebieg procesu dojrzewania, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

  Urzędnik Nerek zapewnia nam spryt, dzięki któremu jesteśmy w stanie uniknąć i ominąć niektóre przeszkody czyhające na nas w życiu codziennym.

  Uszy i kości zwykle ulegają degeneracji jeżeli istnieje zaburzenie na poziomie Nerek. Mogą pojawić się problemy ze słuchem, brzęczenie, szumy w uszach oraz głuchota. Problemy z kośćmi i stawami szczególnie dotyczące dolnego odcinka kręgosłupa. Mogą być to też zaburzenia związane ze zrostem kości po złamaniach, zapalenia kości i stawów. Wspólnym elementem tych wszystkich zaburzeń jest ich łączenie z podeszłym wiekiem człowieka, u którego bardzo często występują właśnie takie objawy. Proces starzenia także związany jest ze zużywaniem rezerw, a gdy to paliwo zostanie zużyte po prostu umieramy. Dziedzictwo przodków starczy na długie życie pod warunkiem, że będzie dobrze zagospodarowane. Gdy organizm jest nadmiernie osłabiony taki proces starzenia można zaobserwować także u młodych ludzi. Wyczerpanie energii Nerek powoduje zniedołężnienie i ogromne osłabienie. Młody człowiek staje się słaby, apatyczny, ospały i zachowuje się i wygląda jakby szykował się do śmierci. Podobnie jest w przypadku długotrwałej choroby. Rezerwy są zużywane po to by odbudować stan zdrowia, okazuje się jednak że ten powrót bardziej osłabia i wyczerpuje organizm. Długotrwałe stosowanie leków jest szkodliwe zarówno dla Wątroby, która odtruwa jak i Nerek, które filtrują te substancje. Urzędnicy także potrzebują odpoczynku i nie mogą pracować ponad własne siły bez szkody dla całego organizmu. Bardzo rzadko spotyka się stan nadmiaru w tym Urzędniku. Zapasy są cały czas zużywane, ich siła i rozmiar mogą być jedynie adekwatne w stosunku do osiągniętego wieku. Jeżeli obserwując człowieka zauważamy zobojętnienie, rezygnacje, rozpacz może to wskazywać nam na brak zasobów, które mogłyby odżywić jego ducha.

  Element Wody, woda, żywioł wody

  Autorzy

  dr Magdalena Grzonkowska Doktor nauk medycznych, nauczyciel akademicki Collegium Medicum UMK w Katedrze i Zakładzie Anatomii Prawidłowej. Akupunkturą zajmuje się zawodowo. Uczy lokalizacji punktów akupunktury w Szkole Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy oraz anatomii na CM UMK w Bydgoszczy. Jest członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Akupunkturzystów Zawodowych. Współautorka książki „Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury”.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Miedziane igły do akupunktury i elektroakupunktury

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Stalowe igły do akupunktury - chińskie, koreańskie i japońskie

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Medycyna chińska w praktyce. Teoria, diagnostyka i terapia

  medycyna chińska, podręcznik, książka

  Kanon medycyny chińskiej Żółtego Cesarza

  medycyna chińska, podręcznik, książka

  Moksa w cygarach

  moksa cygaro moksoterapia moxa

  Holistyczna medycyna chińska na co dzień

  medycyna chińska, podręcznik, książka

  Możesz znać nas z