fbpx
 • TCM w Polsce
 • Jelito Grube w medycynie chińskiej

  Jelito Grube w medycynie chińskiej – jego rola i funkcje

  Jelito Grube według klasyfikacji medycyny chińskiej należy do narządów Zang Fu. Jest to narząd Yang, który razem z Płucami stanowi parę narządów powiązanych z Elementem Metalu. Jelito Grube pełni ważną funkcję w życiu człowieka – odpowiada za usuwanie „nieczystych” substancji powstałych w procesie transformacji pokarmów i napojów. Obok jego funkcji związanych z funkcjonowaniem ciała, równie ważne są funkcje tego obiegu czynnościowego dotykające sfery emocji i umysłu.

  Rola według TCM:

  • zarządza transportem pokarmów i płynów
  • odpowiada za wypróżnianie
  • rozdziela „czyste” i „nieczyste” substancje z pokarmów
  • przyjmuje Qi z Płuc
  • odpowiada za umiejętność zapominania krzywd

  Związek z Pięcioma Przemianami:

  • Element: metal
  • Emocja: zamartwianie się
  • Czynnik klimatyczny: susza
  • Pora roku: jesień
  • Kierunek: Zachód
  • Kolor: biały
  • Pora dnia: 5:00-7:00

  Funkcje Jelita Grubego według medycyny chińskiej

  Jelit Grube jest odpowiedzialne za transport pokarmów i płynów

  Jelito Grube jest odpowiedzialne transport pokarmów trafiających do naszego organizmu, a także za transport płynów Jin Ye po całym organizmie. Jelito Grube zarządza bowiem ruchem zstępującym Qi – czyli skierowanym w dół. Usuwa ono „nieczyste” składniki z jelit, czyli odpady, jednocześnie zatrzymując w organizmie „czyste”, pożądane składniki odżywcze.

  Jelito Grube jest blisko związane ze Śledzioną, która z kolei odpowiada za gospodarkę pokarmem i płynami. Dlatego też na różnego rodzaju dolegliwości Jelita Grubego, takie jak np. biegunka, należy patrzeć przez pryzmat zaburzeń Śledziony.

  Jelito Grube jest odpowiedzialne za wypróżnianie

  Jelito Grube wydala z naszego organizmu „nieczyste” substancje będąc efektem transformacji pożywienia. Ponieważ czas między godziną 5:00 a 7:00 rano to moment najwydajniejszej pracy Jelita Grubego, zgodnie z zegarem obiegu energii, dlatego też jest to najlepszy czas na skorzystanie z toalety. Oczyściwszy swój organizm o poranku możemy przygotować go na zjedzenie obfitego śniadania, wykorzystując maksimum energetyczne Żołądka między godziną 7:00 a 9:00.

  Jelito Grube przyjmuje Qi z Płuc

  Płuca są narządem stanowiącym z Jelitem Grubym parę narządów związanych z Elementem Metalu. Podczas gdy Jelito Grube jest narządem Yang, Płuca są narządem Yin. Płuca są powiązane z Jelitem Grubym ponieważ Jelito Grube przyjmuje Qi z Płuc, a funkcja zstępująca Płuc odpowiada za prawidłowy proces wypróżniania się. Dlatego też osłabienie Płuc może powodować osłabienie funkcji Jelita Grubego, co może skutkować pojawieniem się zaparć.

  Jelito Grube odpowiada za umiejętność zapominania krzywd

  Jelito Grube na poziomie emocji i umysłu odpowiedzialne jest za zdolność do zapominania krzywd i złych wydarzeń z przeszłości. Podobnie jak w przypadku pożywienia, z którego Jelito Grube wydobywa to co pożyteczne i potrzebne dla organizmu, tak w przypadku przeżyć i doświadczeń prawidłowo funkcjonujące Jelito Grube powinno pozwalać nam „odpuszczać” sobie i zapominać negatywne przeżycia. Ludzie, u których praca Jelita Grubego jest w jakiś sposób zaburzona, mogą nosić w sobie urazy psychiczne i frustracje. Podobnie jeśli ktoś nie jest w stanie zostawić za sobą dobrej przeszłości i wspomnień, zaczyna żyć przeszłością, zapominając o przyszłości. Może to prowadzić także do utraty umiejętności wprowadzania zmian i utraty nadziei na lepsze jutro, skutkujące pesymizmem i przygnębieniem.

  Już wkrótce druga część artykułu: Zaburzenia Jelita Grubego w medycynie chińskiej.

  Nie przegap nowego artykułu! Otrzymuj regularnie informacje o nowych artykułach na naszym blogu!

  ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Przewodnik po punktach akupunktury Płuc i Jelita Grubego

  akupunktura, podręcznik, książka

  Maitake Suplement diety - Płuca, Nerki, Jelito Grube

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, cordyceps, kordyceps

  Zadbaj o równowagę mikroflory jelitowej

  książka, odżywianie, dieta, jelita

  Zang Fu - System narządów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

  zang fu, narządy, organy, obiegi czynnośiowe

  Narządy trawienne. Medycyna holistyczna - Tom III

  Narządy trawienne. Medycyna holistyczna - Tom III

  Możesz znać nas z