fbpx
 • TCM w Polsce
 • Mian Xiang

  Mian Xiang – chińska sztuka czytania z twarzy

  Artykuł opracowany przez:
  Bolor Fuz
  Strona – Aku Punkt
  Facebook – Aku Punkt
  Instagram – Bolor.Fuz_AkuPunkt

  „Czytanie z twarzy” to starożytna forma sztuki wywodzące się ze wschodu. Mówi się, że ujawnia nie tylko prawdziwy charakter człowieka, ale także jego szanse na szczęście, talenty a nawet dolegliwości chorobowe.

  Co to znaczy Mian Xiang?

  Mian Xiang to starożytna sztuka czytania z twarzy pochodząca z okresu Żółtego Cesarza Huang Di (2700 p.n.e.). „Mian” dosłownie oznacza twarz, a „Xiang” oznacza studium fizjonomii wyglądu. Czytanie twarzy jest jedną z pięciu integralnych form sztuki chińskiej. Sztuka czytania twarzy powstała w wyniku obserwacji wyglądu zewnętrznego twarzy – kształtu, zmarszczek, kości, struktury twarzy, widocznych zmiany, a nawet koloru twarzy. Osoby które są zaawansowane w tej dziedzinie, mogą również odczytać osobowość i naturę człowieka na podstawie mowy, ruchu twarzy, tików itp.. Sztuka Czytania Twarzy dzieli podobne podstawy z Medycyną Chińską czy akupunkturą. Podobnie jak one jest ona przekazywana z pokolenia na pokolenie i nie straciła nic na swojej aktualności, także w dzisiejszych czasach.

  Badania i techniki czytania twarzy ewoluowały przez pewien czas i zostały starannie udokumentowane w kilku starożytnych chińskich klasykach. Ta forma sztuki uzupełnia inne studia metafizyczne, takie jak Bazi (czytanie przeznaczenia na postawie daty i godziny urodzenia, zgodnie z kalendarzem księżycowym) i Feng Shui (praktykę planowania przestrzeni w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem zewnętrznym).

  Jak to działa Mian Xiang?

  Chińczycy opracowali bardzo wyrafinowaną 100-letnią mapę twarzy, w której każda pozycja reprezentuje jeden rok w twoim życiu. W przypadku mężczyzn zaczynamy liczyć od lewej strony, a kobiet od prawej. Jeśli więc zauważymy na twarzy widoczne znamiona, wypukłości, blizny, przebarwienia, wgniecenia skóry, możemy przewidzieć w danym momencie/wieku potencjalny problem.

  Do czego to służyło?

  W czasach Cesarskich Dynastii główni doradcy i stratedzy używali tego przydatnego narzędzia, aby udzielać wskazówek cesarzowi, któremu służyli. Na tym opierał się proces selekcji na ważne stanowiska imperialne. Twarze odpowiednich kandydatów zostały sprawdzone krzyżowo z ich Bazi (Wykres Przeznaczenia). Chociaż można było sfałszować wykresy przeznaczenia z niedokładną datą i godziną urodzenia – twarz nigdy nie kłamała! Co ciekawe, było ono również używane w przypadku aranżowania małżeństw. Rodzice analizowali twarze swoich przyszłych synowych, aby sprawdzić, czy przyniosą rodzinie szczęście, a potencjalni mężowie byli sprawdzani, czy będą dobrymi, stabilnymi żywicielami swoich żon.

  Chińscy lekarze do tej pory stosują tę technikę do diagnozowania dolegliwości poprzez analizę Pięciu Elementów na podstawie twarzy.

  Czym różni się czytanie twarzy chińskiej i zachodniej?

  Należy tu zaznaczyć, że nie tylko Chińczycy dążyli do rozwoju sztuki czytania twarzy. W Grecji Hipokrates dążył do tego, że opracować tę metodą, a Arystoteles w swoich książkach pisał o tym, jak określić osobowość i charakter człowieka na podstawie analizy twarzy.

  Podczas gdy czytanie twarzy w tradycji Zachodu daje nam wgląd w charakter i typ osobowości danej osoby, czytanie twarzy w tradycji Chin idzie o krok dalej i może pomóc nam przewidzieć relacje, pochodzenie rodzinne, przyszłe sukcesy i potencjalne wyzwania, aż do ram czasowych i wieku, w których mogą one wystąpić.

  Jakie znaczenie ma to starożytne studium w dzisiejszym świecie?

  Ponieważ twarz jest najbardziej odsłoniętą częścią anatomiczną człowieka, stosunkowo łatwo jest ją obserwować. W rzeczywistości, kiedy po raz pierwszy spotykamy osobę, instynktownie czytamy jej twarz, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Daje nam to trochę dodatkowego wglądu w charakter, osobowość i potrzeby danej osoby. Bez osądzania możemy szybko określić mocne i słabe strony danej osoby. Na przykład jednym szybkim spojrzeniem możemy określić, czy ktoś jest godny zaufania i może być dobrym partnerem biznesowym, przyjacielem lub pracownikiem. Oceniamy też w ten sposób czy naszych potencjalnych partnerów.

  Trzy podziały twarzy

  Stuletnia mapa

  Twarz człowieka jest mapą określająca jego przeznaczenie, szczęście i bogactwo (finansowe).

  Twarz jest dalej podzielona na 3 sekcje: część górną, środkową i dolną:

  • górna część „Niebo” przedstawia młodość (wiek 1-30 lat),
  • środkowa część „Człowiek” reprezentuje wiek średni (31-50 lat),
  • najniższa część „Ziemia” dotyczy starości (od 51 lat).

  Na przykład, jeśli dana osoba ma wiele blizn lub zmarszczek na czole, możemy założyć, że miała trudne wczesne życie z mniejszymi możliwościami. Idealnie jest mieć wszystkie 3 sekcje proporcjonalne. Jeśli jakaś część jest skompresowana, oznaczona lub pokryta bliznami, możemy założyć, że ten przedział czasowy jest dla nich trudniejszy.

  Dwanaście Pałaców

  W Astrologii Purpurowej Gwiazdy oraz w Czterech Filarach Przeznaczenia występuje pojęcie „12 Pałaców”. Również w zachodniej astrologii znajdujemy podobne pojęcia do pojęcia „12 Pałaców” występującego w Mian Xian.

  Punkt 28 nazwa się „Pałacem Życia” lub „Domem Życia”.

  Jest to najważniejszy z Pałaców. Wskazuje na jakość życia człowieka – dobrobyt, inteligencję, bogactwo i zdrowie.

  To obszar między brwiami (w którym zwykle umieszcza się bindi), który reprezentuje nasze nadzieje i marzenia.

  Obszar pomiędzy brwiami powinien mieć szerokość dwóch palców. Jeżeli tak jest, osoba jest pozytywna, optymistyczna, szukająca pozytywów – ma dobrą jakość życia.

  Jeżeli obszar jest za wąski, ma szerokość jednego palca, wówczas może to oznaczać osobę z ograniczonymi horyzontami, zamkniętą.

  Ponadto, jeżeli w tym miejscu znajdują się 2 pionowe zmarszczki (tzw. lwia zmarszczka), może to wskazywać na osobę, która miała/ma dużo stresu i frustracji. Jedna pionowa zmarszczka po środku oznacza niestety osłabienie Pałacu Życia. Takie osoby mogą lubić samotność i mieć wybujałe ego.

  Jeżeli pomiędzy brwiami znajdziemy malutkie włoski lub linie, to dana osoba może mieć ukryte frustracje, depresje, czy też tkwić w jakimś bólu.

   

  Punkt 51 odzwierciedla jakość naszej przyszłej emerytury.

  Punkt ten oznacza oszczędności, które mamy na przyszłość. Uważa się, że pomyślne jest posiadanie głębokiego, długiego i szerokiego wcięcia na rynience. Wskazuje on również na dobry stan zdrowia i zdolności reprodukcyjne zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

   

  Czoło – „Pałac Kariery”

  Pałac kariery znajduje się na czole. Jak sama nazwa wskazuje, punkt tem pozwala określić czy dana osoba ma szczęście w pracy i czy osiągnie wysoką pozycję. Chcemy żeby czoło było wysokie, bez blizn, nie wystające, nie zapadnięte. Jeżeli masz wysokie czoło będziesz dobrym politykiem lub dobrym liderem w międzynarodowej korporacji.

   

  Brwi – „Pałac Rodzeństwa”

  Brwi odzwierciedlają twoje powiązania społeczne i rodzeństwo. Preferowane są brwi dłuższe niż długość oka, zadbane (włosy rosnące w jednym kierunku) i delikatnie zakrzywione. A co jeżeli mamy brwi trochę w innym kształcie?

  • Krótkie brwi – osoby słabo radzące sobie ze stresem.
  • Rzadkie brwi – osoby niepewne siebie, którym brak wytrwałości i ambicji, szybko wydające pieniądze.
  • Pełne brwi – osoby bardzo pewne siebie.

   

  Oczy

  Oczy są zwierciadłem twojej duszy i odzwierciedlają twój stan emocjonalny. Jest to jedyna cecha, którą bardzo trudno jest zmienić za pomocą chirurgii plastycznej. Ostre, żywe oczy wskazują na aktywną osobę, która potrafi wykorzystać życiowe możliwości. Duże wilgotne oczy sugerują osobę jawnie sentymentalną. Matowe, zmęczone, zapadnięte oczy odzwierciedlają kogoś, kto jest emocjonalnie niespokojny i prawdopodobnie przygnębiony.

   

  Usta

  Usta są oficerem komunikacyjnym twarzy i reprezentują element Ziemi. Zawsze preferowane są duże, obfite usta. Krzywe usta wskazują na osobę o słabych umiejętnościach mówienia/prezencji. Osoby, które mówią kątem ust są to osoby, które lubią narzekać oraz obwiniać innych za różne rzeczy.

   

  Uszy

  Uszy dotyczą okresu dzieciństwa (1-14 lat). Jeśli uszy są wysokie i blisko głowy, wskazuje to na bardzo inteligentną osobę. Kształt uszu też może stanowić dla nas wskazówkę.

   

  Nos – „Pałac Bogactwa”

  Reprezentuje zdolność osoby do zdobywania bogactwa. Ogólnie preferowany jest duży, mięsisty nos, z zaokrąglonym czubkiem (tzw. charyzmatyczny nos). Osoby z cienkim nosem mają być samolubne i nie potrafiące oszczędzać.

  Linie na nosie (cienkie zmarszczki) oznaczają osoby słabo zarządzające majątkiem, słabe w odkładaniu pieniędzy pomimo oszczędzania.

   

  Skronie – „Pałac Małżeński”

  Znajduje się on na skroniach w odległości jednego palca od zewnętrznego oka. Preferuje się, aby punkt ten był mięsisty i niezapadnięty.

  Jeżeli jest wgłębienie – oznacza to nieszczęśliwe relacje.

  Jeżeli są zmarszczki u mężczyzn gdy się uśmiecha – oznacza to mężczyznę uprzejmego, tzw. easy going, lubiącego uwagę kobiet.

   

  „Pałac Dziecka” – znajduje się pod oczami.

  Chcemy aby worki pod oczami były w czystym kolorze, a skóra była bez zmarszczek. Taka osoba będzie miała zdrowe, mądre i pomocne dzieci.

  Autorzy

  Bolor Fuz Specjalistka Medycyny Chińskiej i dyplomowana akupunkturzystka. Absolwentka Szkoły Akupunktury Tradycyjnej im. Michała Boyma w Bydgoszczy oraz Studiów Magisterskich Szkoły Głównej Handlowej. Członek Polskiego Towarzystwa Akupunkturzystów Zawodowych. Ukończyła liczne kursy medycyny chińskiej i akupunktury w Mongolii i w Polsce. Od lat z sukcesami prowadzi praktykę w Gabinecie Aku-Punkt w Warszawie.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Twarzą na Wschód - czuj się lepiej, wyglądaj młodziej i ciesz się zdrowiem

  uroda, medycyna chińska, zdrowie, książka

  Duchowe przyczyny chorób

  książka, duchowe przyczyny chorób, medycyna chińska, filozofia

  Horoskop Chiński - Twój charakter i przyszłość według tradycyjnej mądrości Wchodu

  książka, Horoskop Chiński
  logo firmy lub zdjęcie osoby wspolpracującej

  Aku Punkt - Warszawa

  Gabinet akupunktury i medycyny chińskiej

  Możesz znać nas z