fbpx
 • TCM w Polsce
 • Szumy uszne w medycynie chińskiej

  Szumy uszne w medycynie chińskiej: przyczyny, diagnoza i leczenie

  Szumy uszne (tinnitus) to dolegliwość, która dotyka znaczną część populacji, powodując uciążliwe objawy, takie jak dzwonienie, brzęczenie czy szumienie w uszach. Objawy te mogą prowadzić do rozdrażnienia, problemów z koncentracją, obniżenia nastroju, a w skrajnych przypadkach nawet do depresji. Jednym z głównych wyzwań związanych z szumami usznymi jest ich wpływ na jakość życia, w tym na sen, a brak dobrej jakości snu prowadzić może do przewlekłego zmęczenia i wyczerpania. Medycyna chińska oferuje unikalne podejście do diagnozowania i leczenia tej dolegliwości, bazując na zrozumieniu równowagi energetycznej organizmu i przyczyn choroby.

  Spis treści:
  1) Przyczyny szumów usznych według Medycyny Chińskiej
  2) Niedobór w Nerkach
  3) Ogień Wątroby
  4) Medycyna Zachodnia a szumy uszne
  5) Leczenie szumów usznych przez medycynę chińską
  6) Akupunktura
  7) Masaż punktów akupunkturowych – akupresura
  8) Receptura Er Long Zuo Ci Wan
  9) Działanie składników receptury Er Long Zuo Ci Wan
  10) Dieta i styl życia
  11) Podsumowanie

  Przyczyny szumów usznych według Medycyny Chińskiej

  W medycynie chińskiej, zdrowie człowieka jest postrzegane jako wynik równowagi energetycznej, zwanej Qi, oraz harmonii między narządami. Szumy uszne mogą wynikać zarówno z czynników zewnętrznych, takich jak klimat i ciśnienie atmosferyczne, jak i wewnętrznych, takich jak utrata równowagi w krążeniu Qi w organizmie. Dwa główne aspekty, na które medycyna chińska zwraca uwagę w kontekście szumów usznych, to niedobór w Nerkach oraz Ogień Wątroby.

  Niedobór w Nerkach

  Nerki w medycynie chińskiej odgrywają kluczową rolę jako źródło energii życiowej i witalności. Są one odpowiedzialne za dolną część ciała, w tym narządy rozrodcze i kości. Nerki reprezentują „korzeń” organizmu, a ich zdrowie wpływa na cały system energetyczny człowieka. Niedobór Yin Nerek może prowadzić do problemów emocjonalnych, takich jak strach i brak wiary w siebie, oraz fizycznych, takich jak problemy ze słuchem, w tym właśnie szumy uszne.

  Ogień Wątroby

  Wątroba w medycynie chińskiej odpowiada za przepływ Qi i Krwi w organizmie. Nadmiar energii w Wątrobie, zwany Ogniem Wątroby, może prowadzić do różnych dolegliwości, w tym do szumów usznych. Ogień Wątroby może wynikać z nadmiernego stresu, złości czy niewłaściwej diety, co prowadzi do zaburzeń w przepływie Qi i powoduje problemy ze słuchem oraz dzwonienie w uszach.

  Medycyna Zachodnia a szumy uszne

  W medycynie zachodniej szumy uszne są często związane z uszkodzeniem lub utratą czuciowych komórek włoskowatych w uchu wewnętrznym, co zwykle następuje z wiekiem lub na skutek długotrwałego narażenia na głośne dźwięki. Inne przyczyny mogą obejmować urazy głowy, infekcje ucha, a także pewne schorzenia neurologiczne. Tradycyjne metody leczenia obejmują terapie dźwiękowe, leki oraz urządzenia wspomagające słuch.

  Leczenie szumów usznych przez medycynę chińską

  Akupunktura

  Jedną z głównych metod leczenia szumów usznych w medycynie chińskiej jest akupunktura. Zabieg ten polega na wprowadzaniu cienkich, sterylnych igieł w specyficzne punkty na ciele, aby zrównoważyć przepływ Qi i przywrócić harmonijną pracę narządów wewnętrznych. Akupunktura jest bezpieczna i bezbolesna, a jej skuteczność w redukcji objawów szumów usznych została już potwierdzona w licznych badaniach.

  Masaż punktów akupunkturowych – akupresura

  Kolejną techniką jest masaż punktów akupunkturowych, zwłaszcza tych związanych z meridianem Jelita Cienkiego, który ma bezpośredni wpływ na uszy. Punkt JC19 (SI19), znajdujący się w pobliżu ucha, jest szczególnie ważny w leczeniu problemów ze słuchem. Regularne masowanie tego punktu oraz całych uszu może przynieść ulgę w objawach szumów usznych i poprawić ogólną kondycję energetyczną organizmu.

  Receptura Er Long Zuo Ci Wan

  Jedną z zalecanych receptur w leczeniu szumów usznych jest „Er Long Zuo Ci Wan”. Składniki tej receptury są ukierunkowane na problemy z niedosłuchem, szumami usznymi, brzęczeniem i dzwonieniem w uszach. Er Long Zuo Ci Wan jest również przydatna przy utracie słuchu spowodowanej wiekiem lub mieszkaniem w hałaśliwym otoczeniu. Problemy uszne mogą wynikać zarówno z braku odżywienia, jak i nadmiaru Ognia wewnętrznego. Najczęściej jest to Yang Wątroby, który przy braku substancji Yin traci swoją kotwicę i unosi się do głowy, co oprócz szumów usznych może powodować bóle głowy, zawroty głowy czy problemy ze wzrokiem.

  Obrazy niedoboru wydają się być bardziej szmerem, podczas gdy wraz ze wzrostem Yang dźwięki stają się bardziej nieprzyjemne i pojawiają się wysokie gwizdy lub dzwonienie – często bardzo głośne. Zioła zawarte w Er Long Zuo Ci Wan pomagają odżywić Yin Nerek, Yin i Krew Wątroby, oczyścić puste Gorąco i wycofać unoszące się Yang. Wspomagają również prawidłowe funkcjonowanie układu naczyniowego, regulują ciśnienie krwi i przynoszą duże korzyści dla uszu i oczu, „spychając w dół” wznoszące się Yang Wątroby.

  Działanie składników receptury Er Long Zuo Ci Wan

  Di Huang (Rehmania kleista, preparowany korzeń – Rad. rehmaniae preparata): Tonizuje Yin Nerek i Wątroby, nawilża, działa przeciwzapalnie, wspomaga krążenie krwi.

  Shan Zhu Yu (Dereń lekarski, owoc – Fruc. corni): Stabilizuje i wzmacnia Nerki, wspomaga Esencję Jing, kontroluje wydzielanie potu.

  Shan Yao (Pochrzyn chiński, bulwa – Tub. dioscoreae oppositae): Wzmacnia Qi i Yin Nerek oraz Śledziony, poprawia trawienie, nawilża Płuca.

  Mu Dan Pi (Piwonia drzewiasta, kora korzenia – Cort. moutan radicis): Chłodzi Krew, usuwa Gorąco, wspomaga przepływ Krwi i zmniejsza zastój.

  Fu Ling (Poria cocos, sklerota – Skler. poriae): Wzmacnia Śledzionę, pomaga pozbyć się patologicznej Wilgoci, uspokaja Ducha.

  Ze Xie (Żabieniec, babka wodna, kłącze – Rhiz. alismatis): Usuwa Wilgoć, oczyszcza Gorąco z Dolnego Ogrzewacza, wspomaga wydalanie moczu.

  Chai Hu (Przewiercień, korzeń – Rad. bupleuri): Harmonizuje Wątrobę, podnosi Yang, łagodzi depresję.

  Ci Shi (Magnetyt minerał – Magnetitum): Uspokaja Ducha, poprawia słuch i wzrok, wzmacnia Yin.

  Shi Chang Pu (Tatarak trawiasty, kłącze – Rhiz. acori): Otwiera zmysły, usuwa Śluz.

  Dieta i styl życia

  Medycyna chińska kładzie również duży nacisk na właściwą dietę i styl życia. W przypadku problemów z Nerkami, zaleca się spożywanie pokarmów wzmacniających Yin, takich jak czarne fasole, sezam czy orzechy włoskie. W celu złagodzenia Ognia Wątroby, warto unikać pikantnych i tłustych potraw oraz stresu. Regularna aktywność fizyczna, medytacja i techniki relaksacyjne takie jak na przykład terapia dźwiękiem mis i gongu również wspomagają równowagę energetyczną.

  Podsumowanie

  Szumy uszne to skomplikowana dolegliwość, która może znacząco wpływać na jakość życia. Medycyna chińska oferuje holistyczne podejście do jej leczenia, koncentrując się na przywróceniu równowagi energetycznej organizmu. Akupunktura, masaż punktów akupunkturowych oraz właściwa dieta i styl życia mogą przynieść ulgę i poprawić stan zdrowia pacjentów cierpiących na szumy uszne. Ważne jest, aby każdy przypadek traktować indywidualnie i dostosować terapię do specyficznych potrzeb pacjenta, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

  Autorzy

  Dorota Kowalska Na co dzień zajmuję się Medycyną Naturalną opartą min. na Terapii Dźwiękiem, masażu Tuina oraz Tradycyjnej Medycynie Chińskiej i dietetyce. Wykorzystując terapeutyczne właściwości dźwięków prowadzę eventy i koncerty relaksacyjne na misach i gongu. Zapraszam do mojego świata dźwięków: NuTao – Harmonia dźwięków!

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Stalowe igły do akupunktury - chińskie, koreańskie i japońskie

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Ziarno Vaccaria do punktów usznych

  ziarno vaccaria

  Długopisy i sondy diagnostyczne

  akupresura, diagnostyka, długopisy diagnostyczne, sondy

  "Cisza dzwonów" nalewka z ziół chińskich - YaoMedica

  Cisza dzwonów - nalewka z ziół chińskich

  Książka "Jak pokonać szumy uszne i zawroty głowy" - J. Remenyi

  Książka: Jak pokonać szumy uszne i zawroty głowy

  Możesz znać nas z