fbpx
 • TCM w Polsce
 • nadciśnienie

  Wiosenne nadciśnienie według Medycyny Chińskiej

  Artykuł opracowany przez:
  Luo Xin
  Strona – Centrum TCM
  Facebook – Centrum TCM
  Rozumiejąc wiosenny problem z nadciśnieniem krwi, lekarze praktykujący Tradycyjną Medycynę Chińską mówili kiedyś: „Początek wiosny to początek ładunku Wątroby, w którym Wątroba i Qi są wyjątkowo gwałtowne”.

  Wiosną pojawiają się znaczące różnice temperatury między dniem a nocą. Dni stają się coraz bardziej gorące zapowiadając nadchodzące lato, pojawiają się także pierwsze upały. Noce tymczasem pozostają jeszcze zimne, stanowiąc echa ustępującej zimy. Wiosna to także okres gwałtownych i nieprzewidywalnych zmian pogodowych. Zdarza się, że naprzemiennie występują dni zimne i deszczowe, kiedy nie obejdzie się bez ciepłej kurki, aby zaraz później nadeszły słoneczne i upalne dni, które wysuszają ziemię. W takim okresie organizm człowieka poddawany jest naprzemiennie Ciepłu i Zimnu oraz Wilgoci i Suchości.

  Jest to czas wyjątkowo niekorzystny szczególnie dla starszych osób, zwłaszcza tych, które borykają się z nadciśnieniem tętniczym. Osoby takie są w tym czasie bardziej podatne na ataki patogenu określanego przez Tradycyjną Medycynę Chińską jako Zły Wiatr, a którego przeniknięcie do ciała powoduje podwyższenie ciśnienia krwi, którego nie wolno bagatelizować. Utrzymujące się podwyższone ciśnienie krwi może prowadzić do pojawienia się innych poważnych chorób sercowo-naczyniowych i mózgowo-naczyniowych.

  Jak zatem uchronić się przed nadciśnieniem?

  Nadejście wiosny wiąże się zazwyczaj z częstszym przebywaniem na świeżym powietrzu i aktywnym wypoczynkiem na łonie natury. Musimy jednak pamiętać, żeby zawsze zanim zaczniemy intensywną aktywność dobrze się rozgrzać. Nie zapominajmy nigdy o rozgrzewce, która sprawi, że wzmożony ruch nie okaże się szokiem dla naszego organizmu, którego aktywność jest zmniejszona przez zimę. W przypadku osób starszych dobrze jest, aby aktywny wypoczynek najlepiej odbywał się w gronie rodziny. W ten sposób nie tylko miło spędzimy czas, ale w przypadku kontuzji lub złego samopoczucia możemy liczyć na pomoc najbliższych. Spacerując lub wybierając się na wycieczkę w góry wiosną powinniśmy ograniczyć odległość i czas naszej wyprawy. Pokusa, aby wykorzystać pierwsze ciepłe i słoneczne dni na intensywną rekreację jest duża, ale nasz organizm może nie być gotowy na taki wysiłek co odbije się na pracy naszego serca. Osoby starsze w szczególności powinny unikać wiosną szybkiego poruszania się, a także nagłych zmian pozycji, szybkiego pochylania się lub gwałtownego wstawania. Wszystkie te czynności powinny robić powoli. Wchodząc lub schodząc ze schodów powinny zwrócić większą niż zazwyczaj uwagę na bezpieczeństwo oraz unikać upadków i potknięć.

  Kiedy jesteśmy zrelaksowani i dobrze się czujemy stan naszej Wątroby poprawia się, co jest szczególnie ważne wiosną, kiedy Wątroba i Qi są wyjątkowo gwałtowne. Aby nie dopuścić do stagnacji Wątroby powinniśmy zmniejszyć naszą aktywność, wyciszyć się i postawić na spokojny, relaksacyjny nastrój. W osiągnięciu relaksu może pomóc słuchanie odpowiedniej muzyki. Doskonałe efekty w terapii muzyką osiąga się słuchając na przykład muzyki klasycznej.

  Możemy także skorzystać z odpowiedniego masażu, który możemy przeprowadzić samodzielnie. W takim przypadku zaleca się uciskanie dwóch punktów akupunkturowych: punktu Stawu Wiatru – Feng Chi (GB 20) oraz punktu Tryskającego Źródła – Yong Quan (Kid 1). Punkt Stawu Wiatru zlokalizowany jest na głowie w okolicy potylicznej, pomiędzy mięśniem czworobocznym grzbietu a mięśniem mostkowo-obojczykowo-sutkowym. Punkt Tryskającego Źródła znajduje się z kolei na podeszwie stopy, w miejscu spotkania linii pionowej biegnącej między drugim i trzecim palcem z linią poziomą przebiegającą w okół 1/3 odległości mierzonej od stawu śródstopno-paliczkowego drugiego palca stopy do tylnego brzegu pięty [1]. Te dwa punkty akupunkturowe mogą złagodzić objawy takie jak zawroty głowy i szumy w uszach wywołane nadciśnieniem.

  Punkty akupunkturowe stosowane przy nadciśnieniu

  PunktNazwaNazwa chińskaObiegLokalizacja
  GB 20Staw WiatruFeng ChiPęcherzyk żółciowyGłowa
  Kid 1Tryskające ŹródłoYong QuanNerkiStopa

   

  Wiosną można jeść bardzo wiele różnych rodzajów pokarmów, ale należy zwrócić uwagę na to które można jeść wczesną wiosną, które śródwiośniem, a które późną wiosną. Wczesną wiosną dominują cały czas niskie temperatury. W tym okresie zaleca się spożywanie produktów wysokobiałkowych takich jak chude mięso ryby, jaja czy krewetki. Dania warto uzupełniać dodatkiem takich składników jak imbir, cebula, czosnek oraz por, aby osiągnąć efekt wiosennego i letniego odżywienia Yang. W okresie środkowym wiosny występują duże różnice temperatur: nagłe ochłodzenia i nagłe upały, przez co ciśnienie krwi łatwo się nagle podnosi. W tym okresie dominować powinny potrawy o lekkim posmaku. Zaleca się spożywanie produktów charakterystycznych dla okresu wiosennego. Pod koniec wiosny i wczesnym latem klimat ociepla się, a temperatura podnosi się. W tym okresie spożywana przez nas żywność nie powinna być ani zbyt ciepła, ani zbyt sucha. Zaleca się spożywanie lekkich posiłków, szczególnie przez pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi. Powinno się wówczas szczególnie kontrolować spożycie soli oraz ograniczyć przyjmowane kalorie, aby ustabilizować ciśnienie krwi.

  W okresie wiosennym nie powinniśmy wreszcie zbytnio „forsować się” w toalecie i pozostawać w niej przez długi czas walcząc z zaparciami, ponieważ może to doprowadzić do nagłego wzrostu ciśnienia, a nawet spowodować mikro-udar. Aby unikać wzrostu ciśnienia podczas korzystania z toalety warto korzystać z wygodnych toalet, umożliwiających komfortowe siedzenie oraz dobierać dietę w taki sposób, aby stolec był gładki, a praca jelit przebiegała bezproblemowo.

   


  PRZYPISY I BIBLIOGRAFIA

  [1] H. Dyczek, M. Grzonkowska, Anatomiczna lokalizacja punktów akupunkturowych, Bydgoszcz 2016

  Autorzy

  Luo Xin Absolwent Uniwersytetu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Tianjinie. W latach 2006-2014 główny specjalista w Departamencie Terapii Akupunkturą w Chorobach Psychosomatycznych Szpitala Afiliowanego przy Uniwersytecie TCM w Tianjinie. Od 2014 do 2016 pracował jako specjalista w zakresie akupunktury w zespole TCM w Gabonie. Od 2016 roku specjalista w Departamencie Terapii Akupunkturą w Encefalopatii.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Stalowe igły do akupunktury - chińskie, koreańskie i japońskie

  igły do akupunktury miedziane chińskie

  Przyrządy do masażu

  masaż, masażer, urządzenie, przyrząd do masażu

  Jedz i żyj zgodnie z porami roku

  książka, odżywianie, dieta, medycyna chińska

  Medytacja - psychologia jogi w praktyce

  książka, medytacja

  Chi Kung teoria i praktyka

  książka, Chi Kung, medytacja

  Kupa szczęścia - oczyść jelita, zyskaj zdrowie

  książka, odżywianie, dieta, wydalanei, medycyna chińska

  Możesz znać nas z