fbpx
 • TCM w Polsce
 • poród, medycyna chińska, akupresura, akupunktura

  Wsparcie Medycyny Chińskiej przy porodzie

  Poród to kluczowy moment dla przyszłej mamy. Tradycyjna Medycyna Chińska spieszy z pomocą pacjentkom także i w jego momencie. Ostatnie badania wskazują, że akupresura w skuteczny sposób pomaga łagodzić bóle porodowe, a także pozwala skrócić czas porodu. Zastosowanie akupresury pomaga także w trudniejszych przypadkach, pozwalając niekiedy uniknąć cesarskiego cięcia i przeprowadzić do końca porób siłami kobiety. Z kolei akupunktura może być skuteczną pomocą w łagodzeniu fizycznego i psychicznego obciążenia kobiety w momencie kiedy ciąża jest zagrożona.

  Akupresura łagodzi bóle porodowe

  Badania prowadzone przez irańskich naukowców dowodzą, że akupresura skutecznie łagodzi bóle porodowe. Badanie przeprowadzono na grupie 105 kobiet znajdujących się w pierwszej fazie porodu. Akupresura zastosowana została na punkty Hegu (LI-4) oraz Ciliao (BL-32). Część kontrolna grupy kobiet nie była poddawana zabiegom akupresury – w ich przypadku zastosowano standardowe procedury. Redukcja odczuwanego bólu była zdecydowana w przypadku dwóch grup poddanych akupresurze w porównaniu z grupą kontrolną i to przez cały czas badania. Okazało się również, że akupresura punktu Ciliao (BL-32) była skuteczniejsza, niż akupresura punktu Hegu (LI-4). Nie odnotowano natomiast żadnych statystycznych różnic jeśli chodzi o ogólną prawidłowość przebiegu porodu. [1]

  Akupresura pomaga w naturalnym porodzi i pozwala zredukować czas porodu

  Irańscy naukowcy przeprowadzili również badanie dotyczące wpływu akupresury na czas trwania porodu oraz na konieczność wykonania cesarskiego cięcia. Analizie poddanych zostało 13 przypadków. Porównanie wyników pozwoliło stwierdzić, że zastosowanie akupresury zwiększało szansę na udany naturalny poród waginalny – bez konieczności zastosowania cesarskiego cięcia – w porównaniu do porodów przy których stosowano placebo lub brak interwencji. Analiza danych pozwoliła również stwierdzić, że akupresura przyczynia się do skrócenia czasu porodu. Skrócenie czasu wynosiło średni 1,3 godziny w przypadku aktywnej fazy porodu, oraz o średnio 5,8 minut w przypadku drugiej fazy porodu. [2]

  Akupunktura pomaga kobietom z zagrożeniem poronienia

  Nowe badania przeprowadzone przez specjalistkę od akupunktury położniczej Debrę Betts oraz jej australijskich współpracowników wykazują, że akupunktura może redukować występowanie symptomów fizycznych emocjonalnych pojawiających się u kobiet w momencie kiedy ciąża zagrożona jest poronieniem. W tym badaniu wzięło udział 40 kobiet, których ciąża zagrożona była poronieniem. Podzielono je na dwie grupy: pierwsza z nich poddana została zabiegom akupunktury oraz otrzymała zindywidualizowane porady dotyczące opieki nad swoim zdrowiem. Druga grupa poddana została zabiegom tzw. kontrolowanego dotyku oraz podobnie jako grupa pierwsza otrzymała zindywidualizowane porady. U kobiet, które poddane zostały akupunkturze, zaobserwowano znaczące różnice jeśli idzie o występowanie głównych symptomów takich jak krwawienie, skurcze czy ból pleców – w porównaniu do drugiej grupy. Kobiety zgłaszały, że są niezadowolone z rad otrzymywanych od czuwających nad nimi terapeutów biomedycznych. Zarówno kobiety poddane akupunkturze, jak i te poddane zabiegom kontrolowanego dotyku doceniały tę bardziej aktywną formę terapii. Stwierdzały, że obie te formy zabiegów pomagały im radzić sobie ze stresem i niepokojem. Jednakże te kobiety, które poddane zostały akupunkturze dodatkowo opisywały zmniejszenie występowania także objawów fizycznych, o czym nie wspominały kobiety z drugiej grupy. [3]

  Bibliografia i przypisy:

  [1] Effect of LI4 and BL32 acupressure on labor pain and delivery outcome in the first stage of labor in primiparous women: A randomized controlled trial. Complement Ther Med. 2016 Dec’29:175-180.

  [2] Meta-analysis of the effect of acupressure on duration of labor and mode of delivery. Int J Gynaecol Obstet. 2016 Oct;135(1):5-10.

  [3] Does acupuncture have a role in the treatment of threatened miscarriage? Findings from a feasibility randomised trial and semi structured participant interviews. BMC Pregnancy Childbirth. 2016 Oct 7;16(1):298.

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  The essential guide to Acupuncture in Pregnancy & Childbirth

  ciąża, poród, akupunktura, książka

  MycoComplex Suplement diety

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, kompleks, complex

  MycoBaby Suplement diety

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, baby, syrop, dla dzieci

  Shonishin. The Art of Non-Invasive Paediatric Acupuncture

  shonishin, medycyna chińska, książka

  MycoMeno Suplement diety

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, menopauza, dolegliwości kobiece

  Możesz znać nas z