fbpx
 • TCM w Polsce
 • Zaburzenia Jelita Grubego

  Zaburzenia Jelita Grubego w medycynie chińskiej

  Jelito Grube, choć jest narządem, który występuje w parze z Płucami (Jelito Grube i Płuca są Urzędnikami Metalu) to dotykające ich zaburzenia najczęściej powiązane są ze Śledzioną, Żołądkiem i Jelitem Cienkim. Jest to nieprzypadkowe, wszystkie te narządy Zang Fu, łącznie z Jelitem Grubym, biorą udział w procesie trawienia.

  Zaburzenia Jelita Grubego

  Poszczególne zaburzenia dotykające Jelita Grubego, czyli tzw. syndromy, możemy podzielić na dwie kategorie: zaburzenia wynikające z przepełnienie i zaburzenia wynikające z osłabienia. Poniżej przedstawiamy listę rozpoznawanych przez medycynę chińską zaburzeń.

  Zaburzenia z przepełnienia

  • Wilgotne Gorąco Jelita Grubego
  • Gorąco Jelita Grubego
  • Blokadę Jelita Grubego przez Gorąco
  • Inwazję Zimna na Jelito Grube
  • Stagnację Qi w Jelicie Grubym

  Zaburzenia z osłabienia

  • Suchość Jelita Grubego
  • Zimno Jelita Grubego
  • Zapaść Jelita Grubego

  Najczęstsze zaburzenia Jelita Grubego

  Poniżej przedstawiamy dwa z najczęściej występujących zaburzeń Jelita Grubego oraz sposoby ich terapii zgodnie z zaleceniami medycyny chińskiej.

  Gorąco Jelita Grubego (Ropień Jelita Grubego)

  Objawy: ostry ból w dolnej, prawej części brzucha, nasilający się przy ucisku, gorączka, szybkie tętno, czerwony język z żółtym nalotem.

  Przyczyny: nieregularne spożywanie posiłków, brak równowagi pomiędzy Zimnem i Gorącem, nadmierna aktywność fizyczna bezpośrednio po posiłku.

  Punkty akupunkturowe do terapii: Ż 37 (St 37), Ż 25 (St 25), Ż 36 (St 36), JG 11 (LI 11), M-LE-13 (EX-LE 13)

  Terapia: zadaniem terapeuty jest rozprowadzenie Zablokowanej w Jelitach Qi oraz wyprowadzenie nagromadzonego Gorąco. Stosując w tym celu akupunkturę przy nakłuciach zastosować bardzo silną stymulację punktów, która trwać powinna przez 2-3 minuty i być powtarzaną co jakiś czas. Cały zabieg akupunktury powinien trwać nieprzerwanie przez 1-2 godziny, przez które igły pozostawać będą w punktach, od czasu do czasu stymulowane, tak jak opisano to wcześniej.

  Wilgotne Gorąco Jelita Grubego

  Objawy: nagła, ostra biegunka z silnym uczuciem parcia, które nie ustępuje nawet po wypróżnieniu się. Stolec ma bardzo nieprzyjemny zapach i znajdują się w nim niewielki ilości ropy lub krwi. Wypróżnieniu towarzyszy uczucie palenia. Występować mogą także pragnienie, skąpomocz (mocz ma przy tym ciemną barwę) i gorączka. Tętno jest szybkie i ślizgające, a język czerwony z tłustym żółtym nalotem.

  Przyczyny: nagromadzenie Wilgotnego Gorąca w Żołądku i Jelitach co spowodowane jest zjedzeniem zakażonego pokarmu lub wody.

  Punkty akupunkturowe do terapii: PM 25 (Bl 25), Ż 25 (St 25), Ż 37 (St 37)

  Terapia: zadaniem terapeuty jest usunięcie Wilgoci i Gorąca oraz zharmonizowanie Żołądka, Jelita Cienkiego i Jelita Grubego. W tym celu punkty akupunkturowe należy poddać silnej stymulacji, ale nie przekraczać standardowego czasu zabiegu.

  Zamartwianie się jako przyczyna zaburzeń Jelita Grubego

  Zamartwianie się, a także gniew, złość, frustracja czy chowanie głębokich uraz, mogą mieć pośredni wpływ na funkcjonowanie Jelita Grubego i przyczyniać się do powstawania jego zaburzeń. Szczególnie silny wpływ emocji na Jelito Grube ma miejsce w czasie posiłku lub gdy bezpośrednio po posiłku rozpoczyna się jakieś stresujące zajęcia.

  Zamartwianie się osłabia QI Płuc. Osłabione Qi Płuc nie może schodzić w dół w kierunku Jelita Grubego. Pozbawione Qi z Płuc Jelito Grube słabnie i ulega stagnacji Qi w Jelicie Grubym.

  Zaburzenia tego typu mogą objawiać się bólami podbrzusza, a także zaparciami i niemożnością pełnego wypróżnienia się.

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Przewodnik po punktach akupunktury Płuc i Jelita Grubego

  akupunktura, podręcznik, książka

  Maitake Suplement diety - Płuca, Nerki, Jelito Grube

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, cordyceps, kordyceps

  Zadbaj o równowagę mikroflory jelitowej

  książka, odżywianie, dieta, jelita

  Zang Fu - System narządów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

  zang fu, narządy, organy, obiegi czynnośiowe

  Najskuteczniejsze terapie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

  Najskuteczniejsze terapie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

  Narządy trawienne. Medycyna holistyczna - Tom III

  Narządy trawienne. Medycyna holistyczna - Tom III

  Możesz znać nas z