fbpx
 • TCM w Polsce
 • Zaburzenia Nerek w medycynie chińskiej

  Zaburzenia Nerek w medycynie chińskiej

  Artykuł opracowany przez:
  Dorota Kowalska
  Strona – NuTao
  Facebook – NuTao

  Nerki często określane są jako „korzeń życia” – stanowią bowiem podstawę funkcjonowania pozostałych narządów. Należą do elementu wody, ale określane są również „Ogniem Bramy życia” gdyż są źródłem Yang w naszym ciele.

  Nerki są korzeniem Yin i Yang w ciele

  Yin i Yang Nerek są ze sobą ściśle powiązane i nawzajem na siebie oddziałują, dlatego często niedobór jednego wpływa na niedobór drugiego. Utrzymujące się długo przewlekłe choroby osłabiają Nerki, dlatego leczenie danej patologii powinno obejmować również wzmacnianie Nerek.

  Zaburzenia Nerek

  Zaburzenia systemu Nerek dotyczą najczęściej stanów niedoboru, z którym związana jest ogólna słabość fizyczna, spadek odporności, dysfunkcje seksualne, problemy urologiczne i dolegliwości dolnej części pleców.

  Czynniki osłabiające Nerki

  Najczęstszą przyczyną niedoboru Qi Nerek są przeciążenia umysłowe i fizyczne, co z kolei może prowadzić do niedobory Yang Nerek a w ostateczności na wskutek przepracowania, do niedoboru Yin Nerek. Nadmiar pracy, presja czasu, jedzenie w pośpiechu niezdrowych produktów oraz brak odpoczynku szybko osłabiają energię Nerek. Gdy taki stan rzeczy jest zbyt długo lekceważony i tryb życia nie ulega zmianie, może to doprowadzić w konsekwencji do poważniejszych dolegliwości.
  Kolejną przyczyną jest nadmierna aktywność seksualna i nadmiar emocji takich jak strach i szok. Również każda przewlekła choroba pociąga za sobą osłabienie Nerek.

  Do czynników osłabiających Yin Nerek należą: nadmiar produktów ostrych, gorzkich i gorących w diecie, duża utrata płynów ( wymioty, biegunka), nadużywanie alkoholu, kawy i papierosów, nadmierny wysiłek umysłowy, brak odpoczynku, nieregularne odżywianie i brak skupienia na jedzeniu w trakcie posiłku.

  Z kolei Yang Nerek osłabiają między innymi: wychładzająca dieta oraz „zimne” leki, nieodpowiedni zbyt lekki ubiór, nadmierna ekspozycja na zimno i długotrwały wysiłek fizyczny.

  Produkty ogólnie wzmacniające Nerki

  • Ryby: wędzone, ostrygi, łosoś, krewetki, tuńczyk
  • Mięso: sarnina, dzik
  • Warzywa: soczewica (szczególnie czarna)
  • Zboża: owies, proso, pszenica, czarna soja
  • Orzechy i nasiona: orzechy włoskie i czarny sezam

  Najczęstsze zaburzenia Nerek

  Niedobór Qi Nerek

  Objawy: szybkie męczenie się, słabość i bolesność kolan oraz lędźwi, depresja, lęki, wypadanie włosów, nietrzymanie moczu, szum w uszach, impotencja, nieśmiałość i brak pewności siebie.

  Przyczyny: przewlekłe choroby, strach i lęk, liczne ciąże, nadmiar aktywności seksualnej u mężczyzn, naturalne starzenie się organizmu.

  Terapia: N 7 (Kid 7), N 3 (Kid 3), Du 4 (Du 4)

  Zalecenia: Skupiać się na smaku kwaśnym (który przytrzymuje płyny) i słodkim ogrzewającym, który wzmacnia. Więcej odpoczywać.

  Unikać wychładzającego pożywienia i zimnych napojów, gorzkiego smaku, kawy oraz herbaty.

  Niedobór Yang Nerek

  Objawy: ospałość, osłabienie, brak apetytu, luźne stolce, zapalenie Nerek i PM, impotencja, depresja, niepokój, rwa kulszowa, dzwonienie w uszach, wrażliwość na zimno, podatność na choroby, słabość kończyn dolnych, skąpe krwawienia lub brak miesiączki, bolesne miesiączki, obrzęki nóg, niedoczynność tarczycy, brak motywacji do działania.

  Przyczyny: przewlekłe choroby, antybiotykoterapie, starzenie się, dieta wychładzająca, nadmiar leków wychładzających, nadmierna aktywność seksualna.

  Terapia: N7 (Kid 7), Du 4 (Du 4), Ren 4 (Ren 4)

  Zalecenia: Stosować smaki: ostry i słodki, dietę rozgrzewającą i odżywiać się regularnie. Wprowadzić do diety: zupy, ryby wędzone, łososia, tuńczyka i krewetki, dziczyznę, pory, warzywa korzeniowe, grykę, owies, proso i uprażony ryż, fasolę adzuki, soczewicę, czarną soję, czarny sezam i przyprawy takie jak imbir, cynamon i czarny pieprz (ale nie stosować ich w nadmiarze bo mogą wysuszyć płyny i uszkodzić yin). Jeść regularnie dwa, trzy ciepłe posiłki.

  Unikać chłodnego i zimnego pożywienia, sałatek, lodów, cytrusów oraz nadmiaru zimnej wody. Dodatkowo nie wskazane są alkohole wysokoprocentowe, rafinowany cukier oraz produkty mleczne takie jak jogurt i kefir.

  Niedobór Yin Nerek

  Objawy: pobudzenie i niestabilność emocjonalna, ogólna nerwowość, suchość jamy ustnej, nocne poty (puste gorąco), depresja, ospałość, zapominanie i przedwczesne starzenie, lekkie podwyższenie temperatury, przewlekłe zmęczenie, wychudzenie, dzwonienie w uszach, zaburzenia słuchu, słabość kolan, zaburzenia snu i łatwość wybudzania się w nocy, wypadanie włosów, krwawienie dziąseł, zwiększone libido, zaburzenia miesiączki, ciemny mocz o intensywnym zapachu, suchy stolec, lękliwość.
  Gorąco pięciu serc: gorące podeszwy stóp, wewnętrzne części dłoni, gorąco i pieczenie za mostkiem.

  Przyczyny: Długotrwały niedobór qi i yang Nerek, przewlekłe choroby, długotrwałe gorączki, narkotyki, alkohol, nadmiar kawy, duża utrata krwi, stres i brak snu, liczne ciąże, przepracowanie, uboga dieta, nadmiar soli i pikantnych przypraw.

  Terapia: N 3 (Kid 3), PM 23 (Bl 23), N 6 (Kid 6), N 7 (Kid 7), N 10 (Kid 10)

  Zalecenia: Produkty o naturze neutralnej, ochładzającej i nawilżającej. Wieprzowina, kaczka, gruszki, szparagi, marchew, jęczmień, ryż, pszenica, czarny sezam, masło, pieczone warzywa, ciepłe napoje, nerki zwierzęce. Dozwolone: kminek, koper włoski. Należy wzmocnić Qi Śledziony, odżywić Krew i oczyścić puste gorąco.

  Unikać czynników o naturze gorącej, które mogły by spowodować wzrost yang (gorące pożywienie, stres i przepracowanie). Smak ostry, przyprawy takie ja chili, pieprz, curry, suszony imbir, alkohol wysokoprocentowy, baranina, kiełbasa, czosnek, cebula, por, smak gorzki (wysusza), ocet, surowe potrawy w nadmiarze (osłabiają Śledzionę), kawa i nadmiar zielonej herbaty.

  Autorzy

  Dorota Kowalska Na co dzień zajmuję się Medycyną Naturalną opartą min. na Terapii Dźwiękiem, masażu Tuina oraz Tradycyjnej Medycynie Chińskiej i dietetyce. Wykorzystując terapeutyczne właściwości dźwięków prowadzę eventy i koncerty relaksacyjne na misach i gongu. Zapraszam do mojego świata dźwięków: NuTao – Harmonia dźwięków!

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Medycyna chińska w praktyce. Teoria, diagnostyka i terapia

  medycyna chińska, podręcznik, książka

  Cordyceps CS-4 Suplement diety

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, cordyceps, kordyceps

  Maitake Suplement diety - Płuca, Nerki, Jelito Grube

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, cordyceps, kordyceps

  Zang Fu - System narządów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

  zang fu, narządy, organy, obiegi czynnośiowe

  Polyporus Suplement diety

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, cordyceps, polyporus

  Najskuteczniejsze terapie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

  Najskuteczniejsze terapie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

  Narządy trawienne. Medycyna holistyczna - Tom III

  Nerki i pęcherz. Medycyna holistyczna - Tom V

  Możesz znać nas z