fbpx
 • TCM w Polsce
 • lyapko

  Aplikatory wieloigłowe Lyapko

  Organizm człowieka rozwijał się w środowisku, w którym otrzymywał mnóstwo bodźców ze świata zewnętrznego, które oddziałując na jego receptory oraz układ nerwowy i mięśniowy cały czas stymulowały go, pobudzały do aktywności i wzmacniały. W środowisku naturalnym, pierwotni ludzie zajmujący się łowiectwem i zbieractwem odbierali bardzo wiele takich bodźców. Współczesny człowiek pracujący w biurze, spędzający czas w zamkniętych pomieszczeniach, w miejskim otoczeniu, pozbawiony jest tych bodźców. Co w połączeniu z siedzącym trybem życia, małą ilością ruchu i niezdrową dietą prowadzi do pojawiania się chorób, dysfunkcji i zwyrodnień organizmu.

  Terapia wieloigłowa

  Terapia wieloigłowa, znana także jako terapia aplikacyjna, to odmiana refleksoterapii, a więc metody leczenia poprzez oddziaływanie na biologicznie aktywne punkty znajdujące się na ludzkim ciele, która ma za zadanie dostarczyć ludzkiemu organizmowi brakujących bodźców. W refleksoterapii poprzez oddziaływanie na aktywne biologicznie punkty, stymuluje się układ nerwowy w celu uruchomienia lub wspomagania procesów samoleczenia się organizmu. Terapia wieloigłowa jest, obok klawiterapii, akupresury czy suchego igłowania, jedną z metod pobudzania receptorów ciała w celu stymulacji układu nerwowego i układu krążenia. O terapii wieloigłowej można powiedzieć, że jest bezinwazyjną formą akupunktury, ponieważ wykorzystuje ona drobne igły, które jednakże nie przebijają skóry, a jedynie punktowo ją uciskają pobudzając zakończenia nerwowe.

  Punkty aktywne biologicznie to niewielkie fragmenty skóry i tkanki podskórnej, które jak sama nazwa wskazuje są aktywne biologicznie, co znaczy, że znajdują się w nich zespoły powiązanych wzajemnie mikrostruktur takich jak naczynia, zakończenia nerwowe i komórki tkanki łącznej, oddziałując które można wpłynąć na określone, powiązane z danym punktem narządy wewnętrzne. Charakteryzują się one wyższym poziomem potencjału elektrycznego i pojemności, wyższą temperaturą i minimalnym oporem elektrycznym skóry. Punkty aktywne biologicznie dzielą się na punkty ogólnego działania (mające wpływ na stan centralnego układu nerwowego), punkty odcinkowe (odpowiadające strefom unerwienia odcinków rdzenia kręgowego), punkty na plecach (znajdujące się w miejscach wychodzenia korzonków nerwowych i włókien wegetatywnych powiązanych z określonymi organami wewnętrznymi), punkty regionalne (będące naskórną projekcją określonych organów wewnętrznych) oraz punkty lokalne lub miejscowe (które oddziałują na znajdujące się pod nimi tkanki takie jak mięśnie, naczynia krwionośne, wiązadła i stawy).

  Aplikatory wieloigłowe

  Terapię wieloigłową opracował doktor nauk medycznych i lekarz refleksolog Nikolay Lyapko. W celu jej stosowania doktor Lyapko opracował specjalne aplikatory wieloigłowe, które w najskuteczniejszy sposób wspierają zabiegi opracowanej przez niego terapii. Jego aplikatory igieł przybrały formę mat i wałeczków, które najeżone są pęczkami igieł umieszczonych w precyzyjnie dobranym rozstawie na podstawie wykonanej z gumy medycznej.

  Rozstaw igieł
  Rozstaw igieł na aplikatorze dobiera się pod względem budowy ciała pacjenta. W przypadku osób szczupłych lub bardziej wrażliwych na bodźce stosuje się aplikatory o mniejszym rozstawie igieł. W przypadku osób tęższych, o grubszej tkance tłuszczowej, najlepiej jest stosować aplikatory o większym rozstawie igieł w celu uzyskania lepszych efektów.

  Igły znajdujące się w aplikatorach wykonano z pięciu różnych metali – miedzi, cynku, żelaza, niklu i srebra, w ściśle dobranych proporcjach. Nie każda igła posiada taki sam procentowy skład metali, ale na całej macie, skład igieł został dobrany tak, aby pojawiła się między poszczególnymi igłami różnica potencjałów elektrycznych. Dzięki tej różnicy w naturalny sposób wytwarza się pomiędzy nimi mikroprąd galwaniczny. Mikroprąd w dodatkowo stymuluje zakończenia nerwów znajdujących się na poddawanym zabiegowi obszarze ciała. Mikroprąd jest praktycznie niewyczuwalny, ale osoby o wyjątkowo wrażliwej skórze mogą odczuwać go w postaci delikatnego mrowienia.

  Konstrukcja aplikatorów wieloigłowych sprawia, że mają one w rzeczywistości trzy mechanizmy oddziaływania: odruchowo-mechaniczny, galwaniczno-elektryczny oraz humoralny.

  • Mechanizm oddziaływania odruchowo-mechanicznego polega na bezpośrednim, bezinwazyjnym (nie przebijającym skóry) nakłuwaniu punktów aktywnych biologicznie oraz mikromasażu skóry i znajdujących się pod nią tkanek.
  • Mechanizm oddziaływania galwaniczno-elektrycznego polega na poprawie przewodzenia impulsów nerwowych i poprawie przemiany materii na poddawanym zabiegowi obszarze ciała oraz na wzmocnieniu procesów samoregeneracji tkanek.
  • Mechanizm oddziaływania humoralnego polega na zjawisku mikrojonoferezy metali wchodzących w skład igieł, (miedzi, cynku, niklu, żelaza i srebra) a więc na ich przenikaniu do organizmu, w którym odgrywają one istotną rolę w jego prawidłowym funkcjonowaniu.

  Stosowanie terapii wieloigłowej

  Terapię wieloigłową stosuje się przy różnego rodzaju bólach, urazach i dolegliwościach, ale także w celu pobudzenia i zaktywizowania mięśni w określonych partiach ciała lub nawet do poprawy osiągów całego organizmu.

  Najczęstszymi dolegliwościami, w przypadku których stosuje się aplikatory wieloigłowe są bóle kręgosłupa, stawów i mięśni, a także migrenowe lub napięciowe bóle głowy. Ich stosowanie w przypadku urazów lub złamań, a także po operacjach, pozwala skrócić czas powrotu do zdrowia. W przypadku osób obłożnie chorych pozwalają uniknąć pojawienia się odleżyn, a w przypadkach dysfunkcji neurologicznych takich jak dziecięce porażenie mózgowe lub rehabilitacja po przebytym udarze, wspomagają leczenie. Regularne zabiegi z użyciem mat lub wałków pomagają w leczeniu i profilaktyce dolegliwości układu pokarmowego, układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego lub układu nerwowego, a także sprzyjają normalizacji równowagi hormonalnej (przy chorobach endokrynologicznych) i usuwaniu zaburzeń cyklu menstruacyjnego i zaburzeń funkcji płciowych. Aplikatory wieloigłowe mogą być wreszcie stosowane jako element terapii w zwalczaniu uzależnień i nałogów.

  Aplikatorów wieloigłowych można ponadto używać jako akcesoriów wspomagających przy terapiach takich jak akupresura, akupunktura, masaż leczniczy, terapia manualna, laseroterapia czy rezonans magnetyczny.

  Drugi sposób zastosowania aplikatorów to wykorzystanie ich przed przystąpieniem do aktywności sportowej, w celu poprawy wydajności organizmu. Dlatego też aplikatory często wybierane są przez sportowców, którzy chcą wzmocnić, pobudzić i poprawić krążenie w swoich mięśniach przed wzmożonym wysiłkiem. Stosowanie aplikatorów ma wpływać na zwiększenie aktywności życiowej, normalizację procesu przemiany materii, a jednocześnie na poprawę jakości snu. Oddziaływanie igieł na tkankę podskórną powoduje lepsze krążenie krwi w tkankach, dzięki czemu mięśnie stają się lepiej dotlenione, a skurcze i napięcia w nich rozluźniają się. Dzięki temu osiągany jest zarówno efekt przeciwbólowy, jak i wzmocnienie ich wydajności.

  Aplikatory wieloigłowe, a w szczególności wałki i taśmy, mogą także służyć zabiegom kosmetycznym w celu wyszczuplania, ujędrniania skóry, zmniejszania zmarszczek i „kurzych łapek” oraz zwalczania cellulitu.

  Prowadzenie zabiegu

  W trakcie zabiegu pacjent powinien odczuwać względny komfort. Bezpośrednio po zastosowaniu aplikatora pacjent będzie odczuwał nieprzyjemne uczucie kłucia i pieczenia, jednakże po 2-3 minutach uczucie dyskomfortu powinno ustąpić. Cały zabieg powinien trwać nie mniej niż 20 minut. Nie ma górnej granicy czasu trwania zabiegu, ale zazwyczaj trwają one od 20 do 30 minut.

  Aplikatory występują przede wszystkim w postaci mat lub wałków, a czasami także w formie pasów, taśm lub piłeczek.

  Maty wieloigłowe stosuje się powoli kładąc się na nich, najlepiej z pomocą drugiej osoby, aby ciężar ciała równomiernie rozkładał się na igłach (oparcie się na macie całym ciężarem na jednym punkcie ciała może doprowadzić do otarć skóry). W miejscach, w których mata nie dotyka ciała (np. w miejscu zgięcia kręgosłupa na odcinku lędźwiowym) można pod matą umieścić zwinięty ręcznik, który dostosuje jej ułożenie do ułożenia ciała.

  aplikatory wieloigłowe, maty wieloigłowe, Lyapko

  Wałki wieloigłowe w zależności od ich wielkości stosuje się na różne części ciała. Małe wałki doskonale sprawdzają się w zabiegach twarzy, dekoltu, a także w zabiegach całego ciała u niemowląt. Duże wałki stosuje się w zabiegach większych obszarów ciała: pleców, brzucha, ud czy pośladków. Średniej wielkości wałki są najbardziej uniwersalne można ich używać zarówno do większych obszarów ciała, jak również do zabiegów rąk, nóg, karku, a nawet twarzy.

  aplikatory wieloigłowe, wałki wieloigłowe, Lyapko

  Pasy wieloigłowe służą do opinania fragmentów ciała. Dzięki specjalnym uprzężom przypięty pas może być noszony w trakcie wykonywania innych czynności, również w trakcie aktywności sportowej, takiej chociażby jak bieganie. W przeciwieństwie do mat, na których trzeba leżeć nieruchomo przez dłuższy czas, pas nie przeszkadza w innych zajęciach. Pasy składają się z kilku mniejszych mat, połączonych ze sobą, tak aby dostosowywały się one do kształtu ciała i wybranego fragmentu, któremu poddawany jest zabieg.

  aplikatory wieloigłowe, pasy wieloigłowe, Lyapko

  Taśmy wieloigłowe, czyli długie i cienkie pasy w formie rolki, służą do owijania górnych i dolnych kończyn, tułowia, a nawet twarzy. Charakteryzują się bardzo dużą elastycznością, a dzięki swojej budowie mogą oddziaływać na wszystkie punkty aktywne biologicznie na danej kończynie lub obszarze ciała. Taśmy są często stosowane przez sportowców ponieważ pozwalają zwiększać wydolność siłową, sprawność i wytrzymałość, przez co świetnie sprawdzają się w rozgrzewkach oraz w okresie regeneracji po ekstremalnym wysiłku fizycznym.

  aplikatory wieloigłowe, taśmy wieloigłowe, Lyapko

  Piłki wieloigłowe mają kształt gumowych piłek najeżonych ze wszystkich stron igłami. Używa się ich ściskając je w dłoni lub turlając pomiędzy dłońmi. Mają one przede wszystkim zastosowanie terapeutyczne. Są stosowane przez psychologów dziecięcych, logopedów, neurologów i rehabilitantów, w terapiach dzieci z opóźnieniem mowy, rozwoju lub układu psychonerwowego lub psychomotorycznego, a także u dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym.

  aplikatory wieloigłowe, piłki wieloigłowe, Lyapko

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Maty wieloigłowe Lyapko

  aplikatory wieloigłowe, Lyapko, maty, maty wieloigłowe

  Wałki wieloigłowe Lyapko

  aplikatory wieloigłowe, Lyapko, wałki, wałki wieloigłowe

  Pasy wieloigłowe Lyapko

  aplikatory wieloigłowe, Lyapko, pasy, pasy wieloigłowe

  Piłki wieloigłowe Lyapko

  aplikatory wieloigłowe, Lyapko, piłki, piłki wieloigłowe

  Możesz znać nas z