fbpx
 • TCM w Polsce
 • Ból łokcia i ramienia w fizjoterapii

  Artykuł opracowany przez HumanTherapy
  Strona – HumanTherapy
  Facebook – HumanTherapy

  Sport to zdrowie, ale także duże obciążenie dla organizmu. Szczególnie dobrze wiedzą o tym motocrossowcy, tenisiści i kajakarze, którzy zmagają się często z potężnymi bólami przedramion w okolicy nadgarstka, łokcia, a nierzadko samego nadgarstka. Skąd u sportowców bierze się ten ból?

  Uprawiając dyscypliny sportu takie jak motocross, kajakarstwo czy tenis nasze nadgarstki, ramiona i łokcie narażone są na ogromne przeciążenia. Nieustanna praca ramion, która występuje przy wiosłowaniu, dynamiczne wymachy ramienia w trakcie gry w tenisa lub wstrząsy i obciążenia przenoszone prosto z motoru na nadgarstek i przedramię wymuszają pracę kończyn górnych, do której ludzki organizm nie jest przystosowany. Użycie kończyny górnej w sporcie wymaga jednak sprawnie funkcjonującego stawu łokciowego. Urazy w tym obszarze mogą powodować bóle w codziennej aktywności sportowca.

  Ból w okolicach nadgarstka, łokcia i ramienia występuje w kilku głównych podrozdziałach, które należy dobrze zbadać:

  • ból bocznej części stawu łokciowego, ze zwróceniem szczególnej uwagi na przeciążenie ścięgien mięśni prostowników,
  • ból w przyśrodkowej części stawu łokciowego,
  • ból w tylnej części stawu łokciowego,
  • ostre urazy stawu łokciowego,
  • ból przedramienia (na nim właśnie skupimy się w niniejszym artykule),
  • ból ramienia (ten temat również poruszymy w tym artykule).

  Zmiany przeciążeniowe ścięgien

  Zmiany przeciążeniowe ścięgien mięśni prostowników to jedno z najczęściej spotykanych schorzeń występujących u sportowców. Szczególnie daje się to zauważyć u sportowców którzy wybierają motocross lub pochodne dyscypliny.

  W przypadku zmian przeciążeniowych ścięgien mięśni prostowników, pierwotny proces zapalenia ścięgna prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego występuje 1-2 cm dystalnie od przyczepu tego mięśnia do nadkłykcia bocznego. W trakcie ruchów stawu nadgarstkowego, a zwłaszcza podczas jego wyprostu, na ścięgno mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego działa duża siła o charakterze przeciążeniowym. Może to skutkować pracą ekscentryczną tego mięśnia dlatego iż, przechodzi on zarówno ponad stawem nadgarstkowym, jak i stawem łokciowym. Jednoczesna, obustronna praca tego mięśnia dodatkowo obciąża (w czasie nawracania przedramienia ) głowę kości promieniowej, która rotuje się brzusznie powodując ucisk na ścięgno mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego. Ucisk ten może powodować dodatkowo upośledzenie ukrwienia i nadmiernie napinać przeciążone ścięgno. Do zwiększonej dolegliwości bólowej w bocznej części stawu łokciowego mogą przyczyniać się też struktury nerwowe.

  Problemy bólowe odczuwane w bocznej części stawu łokciowego mogą być również spowodowane przez nieprawidłowości odcinka szyjnego (w szczególności segmentu c5-6) i górnej części piersiowego odcinka kręgosłupa.

  Zespół cieśni nerwu promieniowego

  Innym z powodów bólu może być uwięźnięcie nerwu międzykostnego tylnego, czyli zespół cieśni nerwu promieniowego. Na poziomie stawu ramienno-promieniowego nerw promieniowy dzieli się na gałąź powierzchniową i nerw międzykostny tylny. Nerw ten biegnie dystalnie od przyczepu początkowego mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego i wnika do arkady Frohsa oddając gałęzie do mięśnia prostownika prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego i mięśnia odwracacza. Arkada Frohsa to włóknisty łuk (półkole) znajdujący się przy przyczepie proksymalnym mięśnia odwracacza. Rozpoczyna się na szczycie nadkłykcia bocznego i rozciąga się poniżej, przyczepiając się do przyśrodkowej części nadkłykcia bocznego. Dokładnie w tym rejonie możemy znaleźć nerw międzykostny tylny, który po przejściu przez mięsień odwracacza dzieli się na dwie gałęzie końcowe, unerwiające mięśnie prostowniki przyśrodkowe.

  Do ucisku tego nerwu może dojść w kilku miejscach:

  • w paśmie ścięgnistym z przodu głowy kości promieniowej,
  • w arkadzie Frohsa,
  • w naczyniu promieniowym wstecznym,
  • w brzegu ścięgnistym mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego.

  Autorzy

  HumanTherapy Gabinet holistycznej medycyn manualnej. Prowadzony trzech ojców założycieli: Matkę-Polkę Annę Jędrzejczyk, Sprytnego Leniucha Bartłomieja Knapa i Eks-zawodnika Motocross Damiana Jędrzejczyka.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Taśmy do kinesiotapingu

  tape, taśmy, plastry, kiesiotaping, taping

  Punkty spustowe i łańcuchy mięśniowo-powięziowe w osteopatii i terapii manualnej

  fizjoterapia, punkty spustowe, podręcznik, książka

  Przewodnik tapingu dla każdego

  książka, taping, kinesiotaping, plastrowanie dyamiczne, tejpy

  Piny mosiężne do pinoterapii

  piny, pinoterapia, klawiki, klawiterapia

  Pinokaty mosiężne i ze stali chirurgicznej - do pinoterapii

  pinokaty, pinoterapia, katy, klawiterapia

  Możesz znać nas z