fbpx
 • TCM w Polsce
 • dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego

  Manualne terapie łączone w dysfunkcji stawu skroniowo – żuchwowego

  Artykuł opracowany przez:
  Agnieszka Wyszyńska – Paluch
  Gabinet – BioMedSkin
  Facebook – BioMedSkin

  Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego określona została jako nieprawidłowe działanie przegubu łączącego żuchwę ze szczęką. Należy on do najbardziej złożonych stawów, odpowiada za poruszanie żuchwą do przodu, do tyłu oraz na boki. W sytuacji przewlekłych zaburzeń pracy stawu skroniowo – żuchwowego dochodzi do tworzenia się tzw. punktów spustowych, zlokalizowanych w obrębie brzuśca mięśniowego, gdyż mięśnie i powięzie narażone są na długotrwałe przeciążenia. Możemy wtedy odczuwać nie tylko ból okolic punktów spustowych, ale takie dolegliwości jak tkliwość, bóle głowy, ograniczony ruch żuchwy, sztywność mięśni czy ich osłabienie.

  Czynnikiem aktywującym dysfunkcje stawu może być stres, przemęczenie, urazy i mikrourazy, nieprawidłowy zgryz, zaburzenia układowe jak i pooperacyjne, a także niewydolność mięśniowa, dlatego praca z problemem powinna obejmować oddziaływanie na kilku poziomach. Począwszy od wizyty u dentysty (wady zgryzu mogą wpływać na napięcia stawu), ortodonty, poprzez fizjoterapeutę (aby stwierdzić czy spięcia obręczy barkowej nie powodują napinania powięzi i mięśni w okolicach stawu skroniowo – żuchwowego), kończąc na sesjach relaksacyjnych (zaciskanie żuchwy może również wiązać się z kumulowaniem stresu).

  Drugą rzeczą będzie manualna praca ze spiętymi strukturami twarzy, ich masowanie, rozluźnianie czy rozciąganie. Tutaj z pomocą przychodzi manualna terapia powięziowo – mięśniowa twarzy. Obejmuje ona miofascioplastykę, akupunkturę kosmetyczną, terapeutyczny masaż próżniowy oraz pracę z mięśniami twarzy.

  Miofascioplastyka

  Miofascioplastyka dzięki pracy manualnej na powięziach twarzy wpływa na rozluźnianie punktów spustowych okolic powięzi. Techniki rozciągania, masowania, uwalniania napięć powięziowych sprawdzą się m.in. w bólach głowy i migrenach, napięciach stawu skroniowo-żuchwowego, napięciu i bólu karku, ramion, pleców.

  Terapeutyczny masaż próżniowy twarzy

  Terapeutyczny masaż próżniowy twarzy ma na celu przede wszystkim rozluźnić spięte struktury w okolicach uszu czy żuchwy. Masaż wykonywany techniką podciśnienia, lekko „odciąga” tkanki od kości, przez co doskonale niweluje różnego rodzaju spięcia mięśniowe. Masaż ten wykonywany jest przy użyciu profesjonalnej szklanej bańki.

  Akupunktura kosmetyczna

  Akupunktura kosmetyczna z kolei, wspomaga terapie dwupłaszczyznowo. Po pierwsze przywraca zrównoważony przepływ Qi. W leczeniu wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, wśród osób poddających się terapii, często stwierdza się niedobór Qi w meridianie wątroby (LV) i nadmiar Qi w meridianie pęcherzyka żółciowego (GB). Po drugie, akupunktura zmniejsza uczucie bólu, poprzez bezpośrednią stymulację nerwu, co zmienia jakość przesyłanych sygnałów wzdłuż komórek nerwowych. Akupunktura może tłumić nocyceptywne jądro trójdzielne ogonowe i rdzenie grzbietowe rdzenia kręgowego, poprzez modulację uwalniania neuropeptydów i neuroprzekaźników czy endorfin. Są to naturalnie występujące substancje, które pomagają tłumić czy blokować odczuwanie bólu przez mózg. Igły wkłuwa się w punkty spustowe, wokół ucha i żuchwy. Jednakże, ze względu na łączące się szlaki między meridianami, igły umieszcza się również w pobliżu łokci, kolan i dużego palca u stóp. Te dystalne lokalizacje mogą zmienić przepływ Qi przez meridnay zlokalizowane przy żuchwie, aby zmniejszyć ból i stany zapalne spowodowane ciągłą pracą mięśni, a co za tym idzie uszkadzaniem włókien mięśniowych. Ponadto skorygowanie ogólnego przepływu energii w ciele może pomóc w złagodzeniu stresu i innych możliwych czynników przyczyniających się do zaburzeń stawu skroniowo – żuchwowego.

  Akupunktura kosmetyczna

  Wpływ akupunktury na wygląd skóry odkryto przypadkiem, kiedy terapeuci stosujący medycynę chińską leczyli przy pomocy igieł do akupunktury zupełnie inne problemy, zwykle związane z chorobami wewnętrznymi. Odkryto, że u pacjentów, którzy byli regularnie poddawani zabiegom akupunktury, obserwowano znaczną poprawę kondycji skóry. Zmieniała się jej struktura, ale i była zdrowsza i dłużej opierała się procesom starzenia się.

  Więcej o akupunkturze kosmetycznej możesz przeczytać tutaj.

  Techniki automasażu

  Nauka technik automasażu to już takie małe zadanie domowe dla osoby poddającej się terapii. Polega ona na ćwiczeniu konkretnych grup mięśni twarzy, ich rozciąganiu czy rozluźnianiu. Przykładowo uciskając miejsca wzdłuż linii żuchwy, docieramy do punktów akupunkturowych powiązanych z meridianem żołądka. Ta część meridianu żołądka odpowiada za niwelowanie bólu szczękowego. Masowanie tego miejsca redukuje również szczękościsk powodowany stresem. Podczas ćwiczeń oddziałuje się na rozluźnianie mięśnia żwacza, który w momencie długotrwałego zaciskania zębów mocno się nadwyręża.

  W swoim gabinecie prowadzę łączone terapie stawu skroniowo – żuchwowego, które stosowane razem doskonale rozluźniają okalające go spięte struktury. Techniki angażujące do pracy płaszczyznę mięśniowo-powięziową oddziałują wielopoziomowo na redukcję bólu czy napięć. Terapia składa się z 10 zabiegów po 75 minut, z każdym kolejnym zabiegiem osoba odczuwa większą ulgę. Dodatkowo zawsze w ramach pracy domowej zalecam stawianie na techniki rozładowujące stres.

  Autorzy

  Agnieszka Wyszyńska-Paluch Instruktorka i trenerka jogi twarzy, promotorka healthy-aging, wykładowca akademicki. Oferuje holistyczne pakiety pielęgnacyjne, specjalizuje się również w prowadzeniu terapii przeciwtrądzikowych. Reprezentuje w Polsce szkołę jogi twarzy Danielle Collins Face Yoga Method oraz posiada kwalifikacje trenerskie do prowadzenia kursów na instruktorów jogi twarzy wg jej metody. Stworzyła autorskie techniki i szkolenia z masażu twarzy czy pinezkowania. W całej Polsce organizuje warsztaty z naturalnych metod spowalniania procesów starzenia. Prowadzi w Krakowie Instytut BioMedSkin oraz opracowała swoją linię kosmetyków @biomedskin_cosmetics.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Igły do akupunktury z plastikowymi uchwytami - do akupunktury kosmetycznej i weterynaryjnej

  igły do akupunktury plastikowe kosmetologiczne weterynaryjne

  Samodzielne usuwanie bólu

  fizjoterapia, punkty spustowe, podręcznik, książka

  Terapia punktów spustowych. Praktyczny podręcznik

  fizjoterapia, punkty spustowe, podręcznik, książka

  Terapia czaszkowo-krzyżowa dla zaawansowanych

  fizjoterapia, punkty spustowe, terapia czaszkowo-krzyżowa, podręcznik, książka
  logo firmy lub zdjęcie osoby wspolpracującej

  BioMedSkin

  Gabinet naturalnych terapii anti-aging w Krakowie

  Możesz znać nas z