fbpx
 • TCM w Polsce
 • pinoterapia

  Pinopresura – pomost między medycyną konwencjonalną i niekonwencjonalną

  Artykuł opracowany przez mgr Tomasz Struzik
  Strona – MTS Struzik Therapy Facebook – MTS Struzik Therapy Instagram – MTS Struzik Therapy

  Pinopresura, to jedna z metod medycyny manualnej. Pinopresura jest innowacyjną metodą, zaliczaną do terapii odruchowych, które wykorzystują procesy samonaprawcze organizmu.

  Pinopresura została stworzona na gruncie polskim, jednak czerpie ze zdobyczy dalekowschodniej akupresury i akupunktury oraz zachodniej refleksoterapii, a także technik medycyny manualnej (terapii manualnej), różnorodnych technik masażu czy suchego igłowania. Połączenie wszystkich tych technik tworzy kompleksową metodę leczenia.

  W Pinopresurze stosuje się, wyróżniający się na tle innych terapii, niecodzienny podział pacjentów. Opierając się na arystotelesowsko-hinduskiej typologii można wyróżnić pięć typów „człowieka”, nazwanych jak pięć żywiołów, czyli: ziemia, powietrze, ogień, woda, eter, które dzielą pacjentów ze względu na wiele zmiennych, takich jak przykładowo: nadrzędny układ regulacyjny, jakość poczucia kinestetyki, rodzaj reakcji na ból czy typ budowy anatomicznej i tkankowej. Wypadkowa wszystkich zmiennych sugeruje, które techniki należy zastosować jako pierwsze, aby osiągnąć zadowalający efekt terapeutyczny w odniesieniu do danego żywiołu.

  W skład pinopresury wchodzą różnorodne techniki manualne, wśród których nie można pominąć: manipulacji krótkodźwigniowych, mobilizacji stawów, pinowania, czyli dziobania skóry specjalnymi gwoździami, suchego igłowania czy technik mięśniowo-powięziowych. Całokształt charakteryzuje się unikaniem schematycznego postępowania.

  Poznając bliżej tajniki pinopresury, natrafi się na autorską koncepcję łańcuchów synkinetycznych oraz stref sympatykotonii, które ze względu na swój kształt porównywane są do ośmiornic. Łańcuchy synkinetyczne stanowią pewnego rodzaju mapę, według której terapeuta analizuje pacjenta w poszukiwaniu dysfunkcji oraz dobiera, odpowiednio dopasowane do danej osoby, postępowanie lecznicze. Wyżej wymienione łańcuchy stanowią coś w rodzaju archaicznych wzorców ruchu, głównie gadzich i ssaczych, nabywanych w procesie ontogenezy. Zatem lokomotoryka, odżywianie, mowa niewerbalna czy oddychanie są czynnościami łańcuchowymi. Zespół mięśni podrzędnych w stosunku do układu pozapiramidowego przy wykonywaniu powyższych czynności kinematycznych nazywa się właśnie łańcuchem synkinetycznym (np. wykroku lub odbicia).

  Pinopresura jest w pełni nieinwazyjną metodą, która uciska i stymuluje określone punkty na ciele człowieka przy pomocy pinów, czyli miedzianych gwoździ czy noży (katów), co ważne, skóra nie jest wtedy przebijana. Bodźcowanie skóry pobudza wybrane ośrodki w mózgu. Dzięki temu układ mięśniowy czy więzadłowy odbiera sygnały z odpowiadających im części mózgu, co prowadzi do odruchowego rozluźnienia zgromadzonych napięć i zmniejszenia bólu.

  Pinopresura zalecana jest przede wszystkim przy różnych schorzeniach ortopedycznych i neurologicznych, do których można zaliczyć:

  • bóle mięśniowo-powięziowe,
  • bóle głowy,
  • bóle kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego,
  • bóle przeciążeniowe,
  • stany pourazowe i pooperacyjne,
  • ograniczenia zakresu ruchów w stawach.

  Pinopresura według MTS Struzik Therapy

  Na potrzebę określenia nowego nurtu w leczeniu bólu w układzie lokomotorycznym, wegetatywnym oraz dolegliwości psychosomatycznych różnego pochodzenia, mgr Tomasz Struzik, właściciel Kliniki Medycyny Manualnej, Pinopresury, Akupunktury Hirudoterapii MTS Struzik Therapy, stworzył nazwę „Pinopresura”. Wypracowana metoda łączy akupresurę, akupunkturę, refleksoterapię, a także nauki o powięzi, układzie nerwowym somatycznym i wegetatywnym.

  Jako nieinwazyjny sposób rehabilitacji psychologicznej i neurofizjologicznej pinopresura:

  • zapewnia odreagowanie psychologiczne i nerwowe,
  • znosi napięcia stresowe ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego,
  • reguluje potencjały własne nerwów,
  • wzbudza utracone przewodnictwo nerwowe,
  • działa odtruwająco i odkwaszająco,
  • reguluje funkcjonowanie wielu układów (trawiennego, krążenia, oddechowego, endokrynnego, wydalniczego, a także rozrodczego).

  Pinopresura idealnie sprawdza się przy likwidacji bólów: stawowych i trzewnych, w aparacie ruchu czy dyskopatii, ale również powstałych przez urazy sportowe.

  „Pinopresura jest ważną usługą wykonywaną w pierwszej we Wrocławiu, Klinice Medycyny Manualnej, Pinopresury, Akupunktury i Hirudoterapii. Zabieg cieszy się sporym zainteresowaniem klientów z bólami kręgosłupa. Wszystko to pokazuje, że pinopresura jest niesamowicie skuteczną metodą leczenia, łączącą rozmaite techniki medycyny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej”

  – mówi mgr Tomasz Struzik, pomysłodawca nazwy.

  Warto podkreślić, że zespół MTS Struzik Therapy ulepszył i opatentował dotychczasowe narzędzia wykorzystywane przy zabiegach pinopresury, co pozwoliło na jeszcze sprawniejszą profilaktykę i leczenie pacjentów. Do innowacyjnych narzędzi autorstwa MTSu zalicza się:

  • Pinokaty – uniwersalne narzędzia o kształcie płaskownika służące do terapii tkanek miękkich, w szczególności terapii powięziowej. Ich gładkie krawędzie umożliwiają wykonanie mobilizacji powięzi, techniki typu gua-sha oraz specyficzne aplikacje charakterystyczne dla pinopresury. Koniec pinokatów zaopatrzony jest w grzebyczek, który umożliwia pracę neuromobilizacyjną oraz odruchową. Narzędzia dostępne są w wersji gold (mosiądz) oraz silver (stal chirurgiczna).
  • Piny – specjalistyczne mosiężne gwoździe wykorzystywane do terapii powięziowej, znoszenia napięć mięśniowych oraz pracy odruchowej na układzie nerwowym. Ich ostra końcówka umożliwia silną stymulację układu nerwowego, a wąskie zakończenie o kształcie śrubokrętu pomocne jest w pracy z powięzią.

  Pinopresura – innowacyjna, polska metoda, łącząca dalekowschodnie i zachodnie zdobycze terapeutyczne i lecznicze, a także naukę o powięziach, układzie nerwowym somatycznym i wegetatywnym oraz o polu morfogenetycznym – cieszy się coraz większą popularnością i zaufaniem ludzi, którzy chętnie korzystają z jej dobrodziejstw.

  Poznaj od podstaw techniki pinopresury
  i naucz się stosować je w swoim gabinecie!

  E-Kurs Pinopresura

  Kurs online prowadzi Tomasz Struzik

  ZOBACZ

  Autorzy

  mgr Tomasz Struzik Fizjoterapeuta, chiropraktyk, kręgarz, absolwent Praskiej Szkoły Terapii Manualnej wg Lewita. Właściciel Kliniki Medycyny Manualnej, Pinopresury, Akupunktury i Hirudoterapii MTS Struzik Therapy we Wrocławiu, Legnicy i Szczecinie.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Piny mosiężne do pinoterapii

  piny, pinoterapia, klawiki, klawiterapia

  Pinokaty mosiężne i ze stali chirurgicznej - do pinoterapii

  pinokaty, pinoterapia, katy, klawiterapia

  E-Kurs: Pinopresura - terapia pinami i pinokatami

  Pinopresura, e-kurs, kurs online

  Możesz znać nas z