fbpx
 • TCM w Polsce
 • Refleksologia stóp, medycyna chińska i teoria zonowa

  Artykuł opracowany przez:
  Bolor Fuz
  Strona – Aku Punkt
  Facebook – Aku Punkt
  Instagram – Bolor.Fuz_AkuPunkt

  Refleksologia znana inaczej terapią zonową i jest zaliczana do medycyny holistycznej. Opiera się na umiejętnym naciskaniu konkretnych punktów na ciele.

  Refleksologia jest metodą terapeutyczną polegającą na manualnym uciskaniu określonych stref na stopach, dłoniach i na twarzy człowieka. Terapeuta stymuluje punkty reflektoryczne pacjenta związane z częściami ciała w celu uaktywnienia pierwszej fazy 'normalizacji’, co powoduje stan głębokiego relaksu. W warunkach równowagi naczynia krwionośne nie są obkurczone, krążenie krwi jest prawidłowe i każda komórka organizmu otrzymuje wystarczającą ilość substancji odżywczych i tlenu. Narządy wewnętrzne, zbudowane z komórek, mogą wtedy funkcjonować prawidłowo. Stymulacja poszczególnych stref odruchowych na stopach wykonywana jest w określonej kolejności. Ich nadwrażliwość na ucisk i ból wskazują na zablokowanie w odpowiadających im częściach ciała. Zabieg usuwa także zgrupowane molekuły na zakończeniach wypustek nerwowych, których jest około 72000 w każdej stopie, które są połączone z mózgiem i tym samym z innymi częściami ciała.

  Uciskając na wypustki nerwowe rozpoczynamy proces leczniczy. Punkty reflektoryczne stóp odpowiadają poszczególnym częściom ciała. Ich lokalizacja i wzajemne powiązanie na stopach odpowiadają anatomicznej mapie ciała. Przed rozpoczęciem zabiegu oglądanie stóp pacjenta uwidoczni stan jego zdrowia w formie odcisków, stanów zapalnych, krost, bruzd i deformacji strukturalnych. Objawy te są następnie interpretowane wraz z uświadomieniem sobie przebiegu meridianów i Teorią Pięciu Elementów, podstawowymi narzędziami chińskiej filozofii w medycynie.

  W medycynie chińskiej

  Uważa się, że refleksologia ma swoją genezę około 5000 lat p.n.e. w Chinach.

  Często refleksologię łączy się z chińską teorią o meridianach, akupunkturą i akupresurą. Jest to jednak bardzo logiczne połączenie, ponieważ na stopach i na dłoniach znajduje się nie tyko mapa całego ciała, także końcówki wszystkich meridianów. Masując poszczególne strefy na stopach, dłoniach, na twarzy, pobudzamy narządy wewnętrzne do samoregulacji i usuwamy blokady energii występujące na przebiegu meridianów.
  Meridiany są to kanały energetyczne przechodzące przez całe ciało, przepływa przez nie energia witalna przenikając każdą żywą komórkę i tkankę, i utrzymując organizm w równowadze.

  Jest 12 par meridianów, 6 po każdej stronie ciała.

  • trzy pary zaczynają się na stopach
  • trzy pary zaczynają się na dłoniach, a kończą na twarzy
  • trzy pary zaczynają się na twarzy, a kończą na stopach
  • trzy pary kończą się na dłoniach

  Inna teoria

  W XIX wieku brytyjscy naukowcy odkryli, że nerwy łączą skórę z narządami wewnętrznymi. Odkryli również, że nasz układ nerwowy jest w stanie dopasować się do czynników zewnętrznych w tym dotyku. W związku z tym, refleksologia pomaga uspokoić centralny układ nerwowy, promując relaksację i inne korzyści, tak jak każda forma masażu.

  Teoria zonowa (strefowa) to kolejne przekonanie, którego niektórzy używają do wyjaśnienia, jak działa refleksologia. Ta teoria głosi, że ciało zawiera 10 stref pionowych. Każda strefa zawiera różne części ciała i odpowiada określonym palcom u rąk i nóg. Praktycy teorii zonowej (strefowej) uważają, że dotknięcie tych miejsc na palcach rąk i nóg umożliwia im dostęp do każdej części ciała w określonej strefie (podobna filozofia co kanały energetyczne).

  Refleksjologia i akupresura pomagają krążyć energii bez blokad i stagnacji. Przywracają równowagę, pobudzają uzdrawiające procesy i powstrzymują rozwijanie się choroby.

  Według refleksologii praca nad stopami lub dłońmi pomaga zharmonizować wszystkie nasze systemy: umysłowy, emocjonalny i fizyczny. Refleksologia i akupresura widzi bezpośredni związek pomiędzy emocjami a chorobą fizyczną. Każde uczucie jest połączone z jednym z organów, emocja wpływa na funkcjonowanie danego organu. Np. strach oddziałuje na Nerki i meridian Nerek. Nieśmiałość, niepokój wypływają z lęku. U ludzi którzy stracili wiarę w swoje zdolności i siłę możemy zaobserwować skutki strachu: kołatanie serca, suche usta, moczenie się u dzieci. W takim przypadku należy raczej pracować nad meridianem Nerek (tu leży przyczyna). Smutek łączony jest z Płucami i przez nie wpływa na Serce. Martwienie się może powodować osłabienie układu trawiennego. Gniew może nagromadzić zbyt dużo energii w Wątrobie powodując bóle i zawroty głowy. Przyjemne emocje np. radość i szczęście są dobre dla ciała i umysłu. Ale zbyt dużo może za bardzo pobudzić Serce, prowadząc do niepokoju i bezsenności.

  Refleksologia zaleca i uczy zmian stylu życia. Każdy jest odpowiedzialny za swoje zdrowie. A zdrowie to nie tylko ciało. To także nasze myśli, nasze słowa i czyny. Na poziomie fizycznym bardzo ważna jest prawidłowa dieta, taka która nie zatruwa organizmu.

  Na co pomaga refleksologia?

  • pomaga organizmowi naturalnie i prawidłowo funkcjonować, eliminuje toksyny i odblokowuje meridiany. A wszelkie procesy lecznicze są dziełem samego organizmu
  • pobudza przepływ energii przez całe ciało
  • łagodzi niekorzystne działanie stresu poprzez wprowadzenie organizmu w stan relaksu
  • usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego poprzez otwarcie, odblokowanie szlaków bodźców nerwowych
  • poprawia pracę układu krążenia
  • pozytywnie wpływa na układ hormonalny
  • wspomaga proces łagodzenia bólu. W czasie zabiegu stymuluje się mózg do wytwarzania większej ilości endorfin („środki przeciwbólowe” produkowane przez organizm)
  • usuwa złogi krystaliczne w stopach. Poprzez odpowiedni masaż uciskowy udaje się złogi „rozbić” i usunąć przez krążącą krew
  • może znacząco poprawić ogólny stan pacjenta ciężko chorego. Zabieg pobudza do działania narządy wydzielnicze, układ oddechowy, wspomaga kontrolę nad pęcherzem moczowym i usprawnia pracę jelit

  Zmiany na stopie

  Stan zdrowia uwidoczni się na stopie w formie odcisków, stanów zapalnych, krost, bruzd i deformacji strukturalnych. Miejsca tkliwe również mogą wskazywać na problemy, które są obecne w całym ciele.

  Jeżeli zmiana ta znajdzie się na:

  • powierzchniowej stronie stopy na palcach, to może być problem np. z zębami, dziąsłami, szczęką, ale również problemy z gardłem, migdałkami, z szyją
  • znajduje się na śródstopiu, pomiędzy kciukiem a drugim palcem mogą być problem z wokalem z gardłem
  • jeżeli zmiana dotyczy I kości śródstopia może być problem z ramionami pomiędzy łopatkami
  • jeżeli zmiana ta dotyczy II do V kości śródstopia może wskazywać na problem z płucami, klatką piersiową, piersiami, okolice pleców
  • końcówki palców oraz opuszki palców – problemy z zatokami, odpowiada za mózg, głowę
  • przy zgięciu stopy – problemy limfatyczne
  • jeżeli zmiana znajduje się po wewnętrznej części stopy wzdłuż całej stopy może wskazywać na problemy z kręgosłupem od szyjnego do krzyżowego, ogonowego
  • jeżeli zmiana znajduje się przy małym paluszku (V kość śródstopia), po zewnętrznej stronie stopy może wskazywać na problemy z ramionami, ręką

  Masując poszczególne partie stopy czy dłoni poprawiamy funkcje narządów:

  • Masując wierzch stopy, poprawiamy pracę jajowodów lub nasieniowodów.
  • Na podeszwie stopy znajdują się receptory odpowiedzialne za prace wszystkich naszych narządów wewnętrznych. Punkty odpowiedzialne za poprawę pracy Płuc znajdują się na górnej części podeszwy na lewej i na prawej nodze. Punkty odpowiedzialne za pracę Wątroby na prawej stopie a za Żołądek lewej stopie tuż pod linią Płuc, następnie Nerki po środkowej stronie stopy (prawa i lewa stopa), dalej Jelita, Pęcherz Moczowy oraz Pęcherzyk Żółciowy.
  • Punkty odpowiedzialne za nerw kulszowy biegnie przy piętach.

  Podobne odzwierciedlenie znajduje się również na dłoniach.

  Mapa Refleksologii

  Już wkrótce kolejny artykuł autorstwa Bolor Fuz!

  Nie przegap nowego artykułu! Otrzymuj regularnie informacje o nowych artykułach na naszym blogu!

  ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

  Autorzy

  Bolor Fuz Specjalistka Medycyny Chińskiej i dyplomowana akupunkturzystka. Absolwentka Szkoły Akupunktury Tradycyjnej im. Michała Boyma w Bydgoszczy oraz Studiów Magisterskich Szkoły Głównej Handlowej. Członek Polskiego Towarzystwa Akupunkturzystów Zawodowych. Ukończyła liczne kursy medycyny chińskiej i akupunktury w Mongolii i w Polsce. Od lat z sukcesami prowadzi praktykę w Gabinecie Aku-Punkt w Warszawie.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Technika metamorficzna - więcej niż refleksologia

  refleksologi, technika metamorficzna, chiński masaż, masaż, masaż relaksacyjny, podręcznik, książka

  Refleksologia w praktyce

  Refleksologia w praktyce

  Drewniany podnóżek do masażu stóp

  Drewniany podnóżek do masażu stóp

  Aplikator wieloigłowy - "Stópka" 5,0

  Aplikator wieloigłowy - Stópka

  Drewniany przyrząd do akupresury, refleksologii i Gua Sha - Pałka

  przyrząd do akupresury, refleksologii i gua sha
  logo firmy lub zdjęcie osoby wspolpracującej

  Aku Punkt - Warszawa

  Gabinet akupunktury i medycyny chińskiej

  Możesz znać nas z