fbpx
 • TCM w Polsce
 • terapia manualna

  Terapia manualna w kontuzjach sportowych

  Artykuł opracowany przez: dr Tetiana Jakimiec

  Sport to zdrowie – nie tylko ten wyczynowy, ale również amatorski. Jednak często wiąże się z kontuzjami, wynikającymi z niewłaściwie wykonanego ćwiczenia lub też przeciążenia narządu ruchu. Ta druga kategoria dotyczy głównie osób, ćwiczących nieregularnie i stosujących zbyt intensywny trening podczas jednego dnia.

  Niezależnie od tego czy uprawiamy sport jako zawodnik czy też rekreacyjnie, należy pamiętać, że podczas treningów w naszym ciele zachodzi wiele zmian przeciążeniowych. Czasem niewłaściwa rozgrzewka lub jej brak, niesystematyczne ćwiczenia, nieodpowiednio dobrane obuwie bądź trening niedostosowany do możliwości naszego organizmu, są przyczynami wielu kontuzji i urazów. Te kontuzje prowadzą następnie do zachwiania równowagi między aktywnością fizyczną a regeneracją organizmu. Podobnie, jeśli po zakończonym treningu nie zadbamy o rozciągnięcie mięśni, przyczynimy się do powstawania bolesnych zakwasów lub bólu kręgosłupa. Wystarczy, że doprowadzimy do nadmiernego przemęczenia i nie damy sobie odpowiedniego czasu na odpoczynek. Przepracowanie to zazwyczaj słabsza dyspozycja sportowca i gorsze wyniki, jakie uzyskuje.

  Na szczęście na przeciążone stawy, mięśnie oraz kręgosłup istnieje odpowiednia metoda rehabilitacji – terapia manualna. Jej rola w praktyce jest oczywista, kiedy sportowiec doznaje urazu. Medycyna sportowa jest niezastąpiona dla osób, korzystających systematycznie z siłowni, uprawiających bieganie, sporty walki, czy też grających w piłkę.

  sport, bieganie, terapia manualna

  W języku łacińskim słowo manus oznacza rękę, dlatego też w dosłownym tłumaczeniu terapia manualna jest wykonywana rękoma terapeuty. Główne cele jej stosowania w rehabilitacji kręgosłupa to oczywiście zmniejszenie dolegliwości bólowych, odblokowanie segmentów ruchowych, przywrócenie prawidłowej czy odpowiedniej ruchomości stawów kręgosłupa. Ponadto zmniejszenie ucisku krążka kręgowego na korzenie nerwowe oraz rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni przykręgosłupowych na każdym poziomie.

  Terapia manualna ma za zadanie pobudzenie trofiki mięśnia, poprawę przewodnictwa nerwowego, i stymulowanie procesów regeneracyjnych organizmu. Poprzez swój wpływ na tkanki organizmu dostarcza bodźców, pobudzających procesy odbudowy uszkodzonej struktury. W ten sposób można odzyskać utraconą sprawność i nauczyć organizm ponownie prawidłowo działać. Terapia manualna daje możliwość szybkiego powrotu do aktywnego trybu życia. Poprawia też komfort fizyczny w taki sposób, aby znowu móc cieszyć się sprawnym ciałem.

  Terapia manualna należy do medycyny naturalnej i jest uznaną metodą fizjoterapii. Jej skuteczność i bezpieczeństwo jest poparte badaniami naukowymi. Opiera się na wiedzy terapeuty z zakresu biomechaniki, specjalistycznej wiedzy anatomicznej oraz neurofizjologicznej. Jak każda dobra terapia dobierana jest do aktualnego stanu zdrowia, objawów klinicznych, wieku oraz stylu życia pacjenta. Przeprowadzony wywiad, badanie przedmiotowe oraz postawiona diagnoza to pierwszy etap. Na ich podstawie podejmujemy decyzję o tym, czy wykonujemy terapię, w którym miejscu oraz jakie techniki będą najbardziej odpowiednie i bezpieczne.

  W terapii manualnej wykorzystujemy wiele metod i technik:

  • 
poizometryczna relaksacja mięśni
  • uruchomienie zablokowanych stawów
  • mobilizacja
  • 
rozciąganie mięśni (stretching) i inne.

  Do prawidłowego wykonania zabiegu niezbędna jest szeroka wiedza i doświadczenie terapeuty – lekarza lub fizjoterapeuty. Jeśli terapia jest wykonywana zgodnie ze wskazaniami i przeciwwskazaniami, stanowi skuteczną i bezpieczną metodą diagnozowania i leczenia pacjenta.

  Wielu lekarzy zwraca uwagę, że w sporcie, jak i w życiu codziennym najważniejsza jest profilaktyka, w tym przypadku – przeciwurazowa. Dzięki dokładnej diagnostyce sportowca możemy przewidzieć ewentualne problemy, które mogą powstać z pewnych nieprawidłowości a stosując zabiegi manualne wyeliminować je.

  terapia manualna

  Autorzy

  dr Tetiana Jakimiec Informoterapeutka, naturopata, lekarz neurolog, homeopata, specjalistka medycyny chińskiej. W roku 2010 ukończyła Bukowiński Państwowy Uniwersytet Medyczny (na Ukrainie) na kierunku lekarskim. Tam także uzyskała specjalizację w zakresie neurologii. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku medycyny chińskiej (akupunktura).

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Przyrządy do masażu

  masaż, masażer, urządzenie, przyrząd do masażu

  Maty wieloigłowe Lyapko

  aplikatory wieloigłowe, Lyapko, maty, maty wieloigłowe

  Terapia punktów spustowych. Praktyczny podręcznik

  fizjoterapia, punkty spustowe, podręcznik, książka

  Drewniane przyrządy do Gua Sha

  gua sha, guasha, drewniane, drewniane przyrządy do masażu

  Piny mosiężne do pinoterapii

  piny, pinoterapia, klawiki, klawiterapia

  Pinokaty mosiężne i ze stali chirurgicznej - do pinoterapii

  pinokaty, pinoterapia, katy, klawiterapia

  Sondy do akupresury

  sonda do akupresury, sondy akupresurowe, akupresura

  Możesz znać nas z