fbpx
 • TCM w Polsce
 • Chlorella jako środek przeciwdepresyjny

  Chlorella jako środek przeciwdepresyjny

  Artykuł opracowany przez:
  MycoMedica
  Autor:

  Chlorella to słodkowodna zielona alga o kulistym kształcie. Jest ona organizmen o najwyższym stężeniu chlorofilu, który jest barwnikiem ważnym dla fotosyntezy. Chlorella jest bardzo poszukiwana, uważana za tzw. „zieloną żywność” lub „superfood” czyli nieprzetworzoną żywność naturalnego pochodzenia, bogatą w składniki odżywcze, o korzystnym wpływie na ludzki organizm. W poniższym badaniu autorzy starali się ustalić, czy chlorella ma również działanie przeciwdepresyjne.

  Ze względu na duże zainteresowanie chlorella jest uprawiana komercyjnie, zarówno w otwartych zbiornikach wodnych, jak i w zamkniętych pojemnikach. Aby substancje odżywcze obecne w algach mogły być wykorzystane konieczne jest przerwanie ścian komórkowych komórek alg. Dlatego też chlorellę poddaje się ekstrakcji, która rozrywa jej ściany komórkowe. Ekstrakt z chlorelli sprzedawany jest w postaci proszku lub sprasowanych tabletek.

  Dokładniejsze badania chlorelli wykazały, że oprócz chlorofilu zawiera również inną ważną substancję, mianowicie czynnik wzrostu chlorelli, który zastosowany u człowieka poprawia jego zdolność gojenia ran. Chlorella ma również działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, a także wspomaga trawienie, zmniejsza stres oksydacyjny i wiele innych.

  Depresja jest obecnie coraz bardziej powszechną chorobą. W jej leczeniu konieczne jest odkrycie i rozróżnienie jej przyczyn. Często jest to depresja reaktywna, czyli depresja związana z pewnym rodzajem trudności życiowych (utrata bliskich, choroba itp.). Jednakże inna przyczyna rozwoju depresji może być związana z innymi chorobami psychicznymi lub też być spowodowana zaburzeniem stężenia neuroprzekaźników w mózgu.

  Autorzy badania opracowali ekstrakt z chlorelli i podawali go pacjentom, u których zdiagnozowano depresję i którym podawano leki przeciwdepresyjne. 42 pacjentów otrzymało 1800 mg chlorelli na dobę przy jednoczesnym kontynuowaniu wcześniejszej konwencjonalnej terapii, a 50 pacjentów kontynuowało wcześniejszą konwencjonalną terapię bez chlorelli. Badanie trwało 6 tygodni i oceniało objawy związane z depresją przed i po leczeniu zgodnie ze znormalizowanymi systemami punktacji – Skalą Depresji Becka itp. Wystąpiło znaczące zmniejszenie wyników Becka u pacjentów, których leczenie zostało wzbogacone o używanie chlorelli w terapii. Pacjenci czuli się bardziej swobodnie, byli mniej smutni, płaczliwi itd. Nastąpiła redukcja do 5,3 punktu. Pacjenci ci poprawili także swoją kondycję fizyczną i zdolność uczenia się. W grupie kontrolnej, w której chlorella nie była stosowana wyniki nie różniły się zasadniczo na końcu terapii w porównaniu do jej początku. Co ważne w trakcie stosowania chlorelli nie odnotowano żadnych działań niepożądanych. Była ona bardzo dobrze tolerowana przez pacjentów.

  Podsumowując można stwierdzić, że przyjmowanie chlorelli jest bezpieczne dla ludzkiego organizmu, a ponadto może pomóc poprawić stan pacjentów z depresją. Zmniejsza uczucie smutku i lęk, a także poprawia funkcje fizyczne i umysłowe pacjentów.

  Źródła

  Panahi Y., Badeli R., Karami G.R., Badeli Z., Sahebkar A.; A randomized controlled trial of 6-week Chlorella vulgaris supplementation in patients with major depressive disorder; Complement Ther Med 2015 Aug; 23(4):598-602.

  Autorzy

  Milan Schirlo Milan Schirlo od 20 lat interesuje się grzybami leczniczymi i Tradycyjną Medycyną Chińską. Jest terapeutą medycyny chińskiej, specjalistą od leczniczego zastosowania grzybów chińskich i założycielem MycoMedica.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  MycoDetox Suplement diety

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, detoks, oczyszczanie, detox

  Bio Chlorella Suplement diety

  grzyby chińskie, algi, alga, suplementy diety, grzyby lecznicze, chlorella, bio chlorella

  Możesz znać nas z