fbpx
 • TCM w Polsce
 • Chlorella jako środek przeciwdepresyjny

  Chlorella jako środek przeciwdepresyjny

  Artykuł opracowany przez:
  MycoMedica
  Autor:

  Chlorella to słodkowodna zielona alga o kulistym kształcie. Jest ona organizmen o najwyższym stężeniu chlorofilu, który jest barwnikiem ważnym dla fotosyntezy. Chlorella jest bardzo poszukiwana, uważana za tzw. „zieloną żywność” lub „superfood” czyli nieprzetworzoną żywność naturalnego pochodzenia, bogatą w składniki odżywcze, o korzystnym wpływie na ludzki organizm. W poniższym badaniu autorzy starali się ustalić, czy chlorella ma również działanie przeciwdepresyjne.

  Ze względu na duże zainteresowanie chlorella jest uprawiana komercyjnie, zarówno w otwartych zbiornikach wodnych, jak i w zamkniętych pojemnikach. Aby substancje odżywcze obecne w algach mogły być wykorzystane konieczne jest przerwanie ścian komórkowych komórek alg. Dlatego też chlorellę poddaje się ekstrakcji, która rozrywa jej ściany komórkowe. Ekstrakt z chlorelli sprzedawany jest w postaci proszku lub sprasowanych tabletek.

  Dokładniejsze badania chlorelli wykazały, że oprócz chlorofilu zawiera również inną ważną substancję, mianowicie czynnik wzrostu chlorelli, który zastosowany u człowieka poprawia jego zdolność gojenia ran. Chlorella ma również działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, a także wspomaga trawienie, zmniejsza stres oksydacyjny i wiele innych.

  Depresja jest obecnie coraz bardziej powszechną chorobą. W jej leczeniu konieczne jest odkrycie i rozróżnienie jej przyczyn. Często jest to depresja reaktywna, czyli depresja związana z pewnym rodzajem trudności życiowych (utrata bliskich, choroba itp.). Jednakże inna przyczyna rozwoju depresji może być związana z innymi chorobami psychicznymi lub też być spowodowana zaburzeniem stężenia neuroprzekaźników w mózgu.

  Autorzy badania opracowali ekstrakt z chlorelli i podawali go pacjentom, u których zdiagnozowano depresję i którym podawano leki przeciwdepresyjne. 42 pacjentów otrzymało 1800 mg chlorelli na dobę przy jednoczesnym kontynuowaniu wcześniejszej konwencjonalnej terapii, a 50 pacjentów kontynuowało wcześniejszą konwencjonalną terapię bez chlorelli. Badanie trwało 6 tygodni i oceniało objawy związane z depresją przed i po leczeniu zgodnie ze znormalizowanymi systemami punktacji - Skalą Depresji Becka itp. Wystąpiło znaczące zmniejszenie wyników Becka u pacjentów, których leczenie zostało wzbogacone o używanie chlorelli w terapii. Pacjenci czuli się bardziej swobodnie, byli mniej smutni, płaczliwi itd. Nastąpiła redukcja do 5,3 punktu. Pacjenci ci poprawili także swoją kondycję fizyczną i zdolność uczenia się. W grupie kontrolnej, w której chlorella nie była stosowana wyniki nie różniły się zasadniczo na końcu terapii w porównaniu do jej początku. Co ważne w trakcie stosowania chlorelli nie odnotowano żadnych działań niepożądanych. Była ona bardzo dobrze tolerowana przez pacjentów.

  Podsumowując można stwierdzić, że przyjmowanie chlorelli jest bezpieczne dla ludzkiego organizmu, a ponadto może pomóc poprawić stan pacjentów z depresją. Zmniejsza uczucie smutku i lęk, a także poprawia funkcje fizyczne i umysłowe pacjentów.

  Źródła

  Panahi Y., Badeli R., Karami G.R., Badeli Z., Sahebkar A.; A randomized controlled trial of 6-week Chlorella vulgaris supplementation in patients with major depressive disorder; Complement Ther Med 2015 Aug; 23(4):598-602.

  Autorzy

  Milan Schirlo Milan Schirlo od 20 lat interesuje się grzybami leczniczymi i Tradycyjną Medycyną Chińską. Jest terapeutą medycyny chińskiej, specjalistą od leczniczego zastosowania grzybów chińskich i założycielem MycoMedica.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.
  <li id="getresponse-widget-3" class="widget widget_getresponse-widget"><h3></h3><div ><script type="text/javascript" src="//app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=GITVT&webforms_id=38184702&v=0"></script></div></li>
 • Mogą Cię zainteresować

  Bio Chlorella Suplement diety

  grzyby chińskie, algi, alga, suplementy diety, grzyby lecznicze, chlorella, bio chlorella

  MycoDetox Suplement diety

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, detoks, oczyszczanie, detox
 • Możesz znać nas z