fbpx
 • TCM w Polsce
 • choroby skóry

  Cordyceps w leczeniu chorób skóry

  Artykuł opracowany przez:
  MycoMedica
  Autor:

  Cordyceps to grzyb pochodzący z Wyżyny Tybetańskiej, w czasach dynastii Ming był on bardzo cenionym lekiem na dworze cesarskim. Zapewne wielu z was już słyszało o dobroczynnym wpływie Cordycepsu na nasze zdrowie. Wiemy już, że ten chiński grzyb wspiera układ immunologiczny, łagodzi stres oksydacyjny, czy też obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi. Jednak wciąż nie wszystkie terapeutyczne właściwości tych grzybów zostały odkryte. Przedstawione poniżej badania miały na celu wykazanie, iż Cordyceps korzystnie wpływa także na różne dolegliwości skórne.

  Podczas pierwszej serii testów naukowcy starali się zaobserwować czy Cordyceps może mieć pozytywny wpływ na zahamowanie dolegliwości kontaktowego zapalenia skóry. W tym celu zostały przeprowadzone dwa badania:

  Badanie I (In vitro)

  W tym badaniu autorzy ocenili możliwość wpływu Cordycepsu na kontaktowe zapalenie skóry. Kontaktowe zapalenie skóry jest reakcją skóry na działanie substancji chemicznej lub innego czynnika drażniącego. Pierwszą reakcją skóry w trakcie kontaktu z uczulającą substancją jest swędzenie, a skóra łatwo ulega zaczerwienieniu i przesuszeniu. Podczas choroby powstają zmiany skórne w postaci obrzęku, rumienia lub pęcherzyków z surowiczą treścią. Naukowcy przeprowadzili badania metodami in vitro i in vivo. W trakcie badania in vitro, naukowcy hodowali makrofagi (komórki te uczestniczą w mechanizmach obronnych organizmu). Za pomocą Cordycepsu aktywność makrofagów została zmniejszona, przez co wytwarzały one mniej prozapalnego TNF alfa jak i innych enzymów wzmacniających zapalenie. Jak się okazuje, proces ten wynika z tego, że Cordyceps ogranicza aktywność genów kodujących czynniki prozapalne.

  Badanie II (In vivo)

  Drugą cześć eksperymentu przeprowadzono na myszach. Na małżowinach usznych myszy, naukowcy wywołali kontaktowe zapalenie skóry podobne do ludzkiego. Następnie, bezpośrednio na skórę myszy podano preparat zawierający Cordyceps. Po niedługim okresie zauważono, iż obrzęk i zgrubienie skórne uległy znacznemu zmniejszeniu.

  Obie części badania wykazały, że Cordyceps zmniejsza objawy kontaktowego zapalenia skóry. Dzięki czemu może on być stosowany podczas terapii zwalczania tej uciążliwej dolegliwość i dzięki temu poprawić komfort życia wielu osobom. Kolejną dobroczynną właściwością Cordycepsu na naszą skórę jest spowolnienie procesu jej starzenia. W raz ze starzeniem się zmniejsza się elastyczność skóry, która staję się słabsza, a jej potencjał regeneracyjny maleje. Ilość kolagenu i włókien elastyny zmniejsza się ponieważ ilość fibroblastów (komórek tworzących masę pozakomórkową) maleje. Dodatkowo różne enzymy mogą rozkładać włókna kolagenowe i elastynę. Proces ten można spowolnić za pomocą przeróżnych kosmetyków czy zabiegów kosmetycznych. W tym przypadku autorzy jednak zastosowali Cordyceps. Stworzyli oni ekstrakt z grzybni i zaczęli obserwować czy zmniejszy on aktywność enzymów rozkładających materię międzykomórkową (tyrozynazy, kolagenazy i elastazy). Zaobserwowano, iż wszystkie ekstrakty wytworzone z Cordycepsu (zarówno te etanolowe jak i te wodne) z powodzeniem hamują aktywność kolagenazy, a co za tym idzie spowalniają sam proces starzenia się skóry. Ponadto stwierdzono, że wyciąg z Cordycepsu ma działanie fotoochronne, współczynnik ochronny przed szkodliwym promieniowaniem UV był wyższy niż 25.

  Jak możemy zaobserwować wyniki badań nad właściwościami terapeutycznymi Cordycepsu są bardzo obiecujące. Dzięki jego właściwościom możemy chronić swoją skórę przed kontaktowym zapaleniem, spowalniać pros starzenia się skóry i chronić ją przed promieniami UV. Wiedzę tę z powodzeniem można wykorzystać w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, gdzie ekstrakt z tego dobroczynnego grzyba znajdzie swoje zastosowanie w maściach i kremach.

  Źródła:

  1. HK., Song MJ., Lee HJ., Park TS., Kim MI., Park HJ.; Pediococcuspentosac eus- Fermented Cordyceps militaris Inhibits Inflammatory Reactions and Alleviates Contact Dermatitis; Int J Sci.; 07.11.2018r.; s. 7-19.; pii: E3504
  2. Cheng WY., Wei XQ., Siu KC., Song AX., Wu JY.; Cosmetic and Skincare Benefits of Cultivated Mycelia fromthe Chinese Caterpillar Mushroom, Ophiocordyceps sinensis (Ascomycetes); Int J Med Mushrooms 20.07.2018r.; s. 623-636.

  Autorzy

  Milan Schirlo Milan Schirlo od 20 lat interesuje się grzybami leczniczymi i Tradycyjną Medycyną Chińską. Jest terapeutą medycyny chińskiej, specjalistą od leczniczego zastosowania grzybów chińskich i założycielem MycoMedica.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Twarzą na Wschód - czuj się lepiej, wyglądaj młodziej i ciesz się zdrowiem

  uroda, medycyna chińska, zdrowie, książka

  Jadeitowe wałki do twarzy

  wałki do twarzy, wałeczki do twarzy, jadeitowe

  Cordyceps CS-4 Suplement diety

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, cordyceps, kordyceps

  Możesz znać nas z