fbpx
 • TCM w Polsce
 • choroba Alzheimera

  Hericium w walce z chorobą Alzheimera

  Artykuł opracowany przez:
  MycoMedica
  Autor:

  Hericium erinaceus to jadalny i smaczny grzyby z drewna grzybowego, który od tysięcy lat jest stosowany w wielu tradycyjnych chińskich lekach, w celu radzenia sobie z wieloma chorobami. Jego nazwa pochodzi od jej szczególnego kształtu, który przypomina morski koral. Nie tylko Tradycyjna Medycyna Chińska interesuje się grzybem Hericium – interesuje się nim także zachodnia nauka. Badania wskazują, że Hericium moduluje aktywność układu odpornościowego, działa przeciwnowotworowo, przeciwinfekcyjnie, a także reguluje poziom lipidów we krwi, pomaga leczyć przewód pokarmowy oraz stymuluje regenerację nerwów i mózgu. Ten ostatni efekt został również przetestowany przez autorów tego badania.

  Grzyb ten składa się z dwóch głównych elementów – hericenony i erinaceny, które stymulują syntezę czynnika wzrostu nerwów dla komórek centralnego układu nerwowego, w astrocytach. Ten czynnik wzrostu nerwów sprzyja różnicowaniu neuronów, zapewnia ich przetrwanie i regenerację. W wielu prowadzonych badaniach elementy te poprawiają funkcje poznawcze i zmniejszają stopień neurodegeneracji. Można powiedzieć, że zdolność Hericium do wspierania produkcji czynnika wzrostu nerwów działa jeszcze przed rozwojem demencji, pojawiającej się z powodu degeneracji neuronów. Czy to ma taki wpływ na chorobę Alzheimera, to pytanie, na które próbowali znaleźć odpowiedź naukowcy.

  Choroba Alzheimera

  Choroby zwyrodnieniowe mózgu są obecnie dość powszechne, co wiąże się między innymi z rosnącym średnim wiekiem populacji. Degeneracja mózgu prowadzi głównie do pogorszenia utraty pamięci i samowystarczalności, co widać szczególnie w przypadku choroby Alzheimera, a co jest związane z degeneracją i utratą neuronów cholinergicznych i powstawania tzw. blaszek amyloidowych, które składają się głównie z amyloidu, przy czym należy wiedzieć, że beta amyloid jest toksyczny dla neuronów.

  Badania nad skutecznością Hericium

  Zachodni naukowcy postanowili przebadać oddzaiaływanie grzybów Hericium. W swoim badaniu jego autorzy zastosowali grzybnię Hericium, która została wzbogacona o erinacynę A (która również jest jednym z naturalnych składników Hericium) oraz o ekstrakt etanolowy.

  Badanie zostało przeprowadzone na myszach, którym naukowcy podawali Aβ amyloidu, który powodował uszkodzenie mózgu podobne do ludzkiej choroby Alzheimera. Zmniejszyło to ich funkcje poznawcze, pamięć i zdolność uczenia się, co zostało dowiedzione zgodnie ze standardowymi protokołami polegającymi na obserwacji zmian w zachowaniu, a także pamięci uczenia się i pamięć przestrzennej.

  Myszy podzielono na grupy, przy czym każda grupa otrzymała amyloid, który został podany bezpośrednio do komory mózgu, ale tylko niektóre grupy myszy otrzymały w normalnej diecie wyciąg z Hericium w określonych proporcjach.

  Hericuim podawano im przez 30 dni. Wykazano na podstawie analizy histologicznej, że zmniejszeniu uległ zakres blaszek amyloidowych. Rozszczepiały się one w taki sposób, że nie tworzyły twardych formacji, ale przestały być zwarte. Wykazano, że Hericium zwiększa aktywność enzymów, które rozkładają insulinę w mózgu. Ponadto wykazano również, że wzrostowi uległo wytwarzanie czynnika wzrostu nerwów, co zapewnia neurogenezę, to znaczy tworzenie nowych neuronów w hipokampie. Myszy dzięki temu poprawiły swoje funkcje umysłowe i swoją aktywność. Oznacza to, że Hericium zmienił stan myszy z chorobą Alzheimera, ponieważ poprawił się zarówno stan ich mózgu, jak i jego działanie.

  Nie zaobserwowano istotnych zmian w zachowaniu w grupie leczonej ekstraktem z Hericium, tzn. nie doszło u nich do zmniejszenia funkcji poznawczych czy pamięci przestrzennej. Tymczasem u myszy nie otrzymujących ekstraktu zachowanie uległo zmianie, co było odzwierciedleniem powstałych uszkodzeń mózgu.

  Badania przeprowadzono w oparciu o rozpoznawanie nowych przedmiotów. U myszy, które nie otrzymywały ekstraktu czas rozpoznania i odkrywania nowego przedmiotu był dłuższy w stosunku do rozpoznawania znanego im przedmiotu. U mysz, którym podawano ekstrakt, nie była zbytniej różnicy w trakcie rozpoznawania nowego lub znanego im już przedmiotu. Myszy te były znacznie lepiej zorientowane, miały lepszą krótkoterminową pamięć rozpoznawania przestrzennego i wizualnego.

  Wyniki pokazują, że kompozycja Hericium chroni tkanki mózgu przed degeneracją wywołaną przez amyloid. To odkrycie jest bardzo cenne ze względu na rosnącą liczbę osób cierpiących na choroby neurodegeneracyjne powiązane z utratą zdolności umysłowych.


  BIBLIOGRAFIA

  1. Tsai-Teng T, Chin-Chu C, Li-Ya L.; Erinacine A-enriched Hericium erinaceus mycelium ameliorates Alzheimer’s disease-related pathologies; [w:] APPswe/PS1dE9 transgenic mice. J Biomed Sci; 2016 Jun 27;23(1):49.

  Autorzy

  Milan Schirlo Milan Schirlo od 20 lat interesuje się grzybami leczniczymi i Tradycyjną Medycyną Chińską. Jest terapeutą medycyny chińskiej, specjalistą od leczniczego zastosowania grzybów chińskich i założycielem MycoMedica.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Hericium - Suplement diety - Śledziona, Żołądek, Serce

  grzyby chińskie, suplementy diety, grzyby lecznicze, hericium

  Medicinal Mushrooms - A Clinical Guide - Przewodnik kliniczny po grzybach leczniczych

  grzyby lecznicze, grzyby chińskie, medycyna chińska, podręcznik, książka

  Medicinal Mushrooms - The Essential Guide - Podstawowy przewodnik po grzybach leczniczych

  grzyby lecznicze, grzyby chińskie, medycyna chińska, podręcznik, książka

  Grzyby prozdrowotne - przyrodolecznictwo z tradycją odkryte na nowo

  grzyby lecznicze, grzyby chińskie, medycyna chińska, podręcznik, książka

  Możesz znać nas z