Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!
- Dołącz do grona naszych czytelników.
- Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.
Każda z pór roku, niesie ze sobą wyjątkowość. Nie zawsze jest nam z nią po drodze. Kiedy przenikliwy wiatr, zimno i wilgoć coraz dotkliwiej witają nas rano i ratunkiem staje się tylko szczelny kaptur i termiczny kubek w dłoniach, znaczy to, że wkraczamy w tę bardziej ponurą część roku. Wówczas, wielu z nas doświadczy niestety specyfiki syndromu Bi – zespołu bolesnego zablokowania, znanego w naszej części świata głównie z dolegliwości reumatycznych i zwyrodnieniowych stawów i mięśni. Na szczęście istnieje na niego remedium. Receptura Du Hua Ji Sheng Wan doskonale radzi sobie z dolegliwościami wiążącymi się z tym najbardziej jesiennym szeregiem uciążliwości. W poniższym artykule przyjrzyjmy się wpływom pogodowym na nasz dobrostan oraz działaniu ziołowej receptury medycyny chińskiej – Du Hua Ji Sheng Wan.
Spis treści:
1) Sezonowość w medycynie chińskiej
2) Syndrom Bi
3) Zastosowanie receptury Du Huo Ji Sheng Wan
4) Zioła chińskie w klukach Wan
5) Co sprawia, że mieszanka Du Huo Ji Sheng Wan jest tak skuteczna?
6) Działanie ziół chińskich w recepturze Du Huo Ji Sheng Wan
7) Chińskie zioła w składzie mieszanki Du Huo Ji Sheng Wan
8) Podsumowanie
Dawni Chińczycy organizowali swoje życie zgodnie z fazami słońca. Zaczynali aktywność/ pracę wraz z jego wschodem, udawali się na spoczynek wraz z zachodem gwiazdy. System 24 sezonów słonecznych odzwierciedlał się w zmianach pór roku, które były drogowskazem z kolei dla aktywności w rolnictwie i miały wpływ na życie zwykłych ludzi. Wiedza ta była przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Nieodłączną częścią systemu 24 sezonów słonecznych była i jest chińska profilaktyka zdrowia Yang Sheng – kiedyś znacząca część medycyny chińskiej stosowana na równi z akupunkturą i ziołami. Najczęściej obejmowała ona, i obejmuje do dziś, w swych zaleceniach dietę, odpowiednie ćwiczenia, ubieranie się stosownie do warunków panujących na zewnątrz oraz regulację umysłu, którego stany mogą także wynikać częściowo ze zmian w danym sezonie.
Szukając bliższych nam odniesień kulturowych, także Hipokrates radził pacjentom, aby dostosować swoją dietę, rodzaj ćwiczeń fizycznych, a nawet częstotliwość współżycia seksualnego do pór roku. Wskazywał, że związane z porami roku zmiany wywołują zmiany w intensywności chorób.
Dzisiaj na co dzień bardzo intensywnie zmagamy się z różnorodnymi wyzwaniami. Stres i zmęczenie stają się codziennością, a my niejednokrotnie zapożyczamy siły z zasobów „na czarną godzinę”. W efekcie tracimy kontakt ze światem zewnętrznym, który „wydarza się” zgodnie ze swoim rytmem tak czy inaczej. Gubimy z oczu to co dzieje się za oknem i dopiero pierwszy przymrozek i konieczność wymiany opon na zimowe uświadamiają nam zachodzące zmiany.
A przecież:
Olek Grotowski i Małgorzata Zwierzchowska – Jesień idzie (nie ma na to rady)
„Raz staruszek, spacerując w lesie,
Ujrzał listek przywiędły i blady
I pomyślał: – Znowu idzie jesień,
Jesień idzie, nie ma na to rady!
(…)
A staruszka zmartwiła się szczerze,
Zamachnęła rękami obiema:
– Musisz zacząć chodzić w pulowerze.
Jesień idzie, rady na to nie ma!”
Jaki to ma związek z recepturą Du Huo Ji Sheng Wan?
Jednym z najczęściej spotykanych schorzeń w praktyce Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest syndrom Bi. Termin ten odnosi się do zjawiska zablokowania, szczególnie w kontekście przepływu energii Qi i Krwi w meridianach, najczęściej z powodu inwazji zewnętrznego patogennego Wiatru, Zimna i Wilgoci.
Syndrom Bi, znany także jako „Syndrom Bolesnego Zablokowania”, to dolegliwość, która objawia się bólem, drętwieniem oraz ograniczeniami ruchomości w mięśniach, ścięgnach i stawach. Choć objawów takich możemy doświadczać przez cały rok, to z pewnością jesienna aura potęguje dolegliwości związane z syndromem.
W praktyce klinicznej syndrom Bi obejmuje wiele schorzeń występujących w medycynie zachodniej jako jednostki chorobowe: reumatyzm, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie kości i stawów, dna, artretyzm, spondylozę, lumbago, zapalenie stawu barkowego, zapalenie stawu kolanowego, fibromialgię, neuralgię, rwę kulszową, polineuropatię, stwardnienie rozsiane, zapalenie skórno-mięśniowe, twardzinę skóry, toczeń, parestezję, itd.
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej mówimy o syndromie Bi w zależności od dominującego czynnika patogennego:
Jego przebieg może zostać także zaostrzony przez wewnętrzne niedobory, szczególnie niedobór Qi i Krwi.
Jakie symptomy powinny skierować naszą uwagę w stronę Du Huo Ji Sheng Wan?
Receptura Du Huo Ji Sheng Wan należy do grupy chińskich receptur ziołowych występujących pod postacią malutkich ziołowych kuleczek, nazywanych z języka chińskiego „Wan” (王). Te kuleczki są najczęściej sporządzane z wysuszonych ekstraktów roślinnych. Kulki Wan są łatwe do dawkowania, przechowywania i przyjmowania. Taka forma przyrządzania ziół może również zmniejszyć ich gorzki smak oraz poprawić ich przyswajanie.
Bi Min Gan Wan jest jedną z najbardziej znanych mieszanek stosowanych w leczeniu zespołów Bi, szczególnie tych dotykających dolne partie ciała. Łączy w sobie zioła stosowane do eliminacji wszystkich trzech szkodliwych czynników, Zimna, Wiatru i Wilgoci, z ziołami wzmacniającymi QI i Krew. Jest to kluczowe dla przywrócenia i zachowania równowagi w organizmie.
Dang shen, Fu ling, Gan Cao, Sheng Di Huang, Dang Gui i Chuan Xiong poprawiają trawienie, uzupełniają Krew i regulują przepływ energii Qi i Krwi. Kiedy masz wystarczającą ilość Krwi i energii Qi, obie krążą swobodnie i nie ma blokad powodujących ból. Du Zhong wzmacnia Nerki, wzmacnia obszar lędźwiowy, odżywia ścięgna i stawy oraz reguluje krążenie energii Qi i Krwi.
Du Huo główne zioło wzmacnia obszar lędźwiowy. Łagodzi bóle pleców – zarówno ostre, jak i przewlekłe. Eliminuje nieprzyjemne objawy związane z niepełnosprawnością stawów poprzez odwrócenie Wiatru i nadmiernej Wilgoci. Sang Ji Sheng odżywia Wątrobę i Nerki, wzmacnia biodra i kolana oraz uzupełnia Krew i płyny ustrojowe. Równoważy to wysuszające i rozgrzewające działanie innych ziół w mieszance. Rou Gui rozgrzewa Nerki, zwiększając witalność poprzez „rozpalanie ognia, który ogrzewa wszystkie ścieżki w ciele”.
Qin Jiao, Fang Feng, Niu Xi i Xi Xin, wspomagają krążenie, nawilżają ścięgna i łagodzą objawy w dotkniętych stawach.
Cesarzem mieszanki jest Du Huo który otwiera kanały Luo w dolnej połowie ciała, rozprasza Zimno, Wiatr i Wilgoć, zatrzymując w ten sposób ból.
Jego ministrami są Fang Feng i Qin Jiao, którzy wspierają wysiłki cesarza w celu wydalenia z organizmu zewnętrznych patogenów w postaci Wilgoci, Zimna lub Wiatru. Kolejna grupa ministrów skupia się na wzmacnianiu Nerek i należących do nich tkanek. Są to Sang Ji Sheng, Du Zhong i Huai Niu Xi, którzy wzmacniają Nerki oraz ścięgna i kości. Osobnym ministrem jest Rou Gui, który dba o rozgrzanie wnętrza i powrót Yang Nerki do jej źródła.
Asystentów można podzielić ze względu na ich funkcję na dwie grupy. Pierwsza obejmuje zioła tworzące recepturę Si Wu Tang – Si Wu Wan i są to Shu Di Huang, Bai Shao, Dang Gui i Chuan Xiong. Asystenci ci są odpowiedzialni za tworzenie i odżywianie Krwi, zgodnie ze starym chińskim powiedzeniem: „Jeśli chcesz pozbyć się Wiatru, musisz odżywić Krew”. Druga grupa asystentów tworzy część Si Jun Zi Tang Wan, która wzmacnia Qi. Grupa ta składa się z Dang Shen, Fu Ling i Zhi Gan Cao. Ich obecność w mieszance wynika z innego powiedzenia, a mianowicie: „W leczeniu Wilgoci należy wzmocnić Qi”.
Bardzo nie lubimy kiedy nasze ciała dają o sobie znać ograniczeniami.
Ból w dolnej części pleców, dyskomfort w stawach czy uczucie ociężałości, znacząco wpływają na jakość naszego życia. I mogą nieprzyjemnie zaskoczyć. Nadwyrężane na co dzień kiedyś z pewnością upomną się o zwrot zaciągniętego długu.
Bez względu na to, czy dolegliwości pojawiają się w efekcie wysokiej aktywności fizycznej, czy zmian związanych z codziennymi zaniedbaniami, wiekiem lub pogodą, wsparciem w odzyskaniu zdrowia może stać się tradycyjna receptura Du Huo Ji Sheng Wan.
Nie możemy również zapominać o Yang Sheng, czyli sztuka życia w taki sposób aby osiągać długowieczność, spowalniać procesy starzenia i wzmacniać zdrowie.
A kiedy/jeśli zdarzy nam się odczuć te uciążliwe dolegliwości, warto zatrzymać się posłuchać tych, których bogate doświadczenia procentują bezcenną, królewską, wiedzą.
2024-11-05„Ale cóż, oni żyli najdłużej.
Olek Grotowski i Małgorzata Zwierzchowska – Jesień idzie (nie ma na to rady)
Mieli swoje staruszkowie zasady
I wiedzieli, że prędzej czy później
Jesień przyjdzie. Nie ma na to rady.”
Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!