fbpx
  • TCM w Polsce
  • Jin Gu Die Shang Wan – Ziołowa tajemnica na urazy: jak (nie) przewrócić się na zimowym chodniku

    „Noc zapadła (…), a ulice pokryte były warstwą lodu. Ludzie potykali się, ślizgali na skrawkach lodu i padając na ziemię, łamali kości.”

    ”Mistrz i Małgorzata” Michaił Bułhakow

    Obraz drastyczny i dramatyczny. Wstrząsający. Działa na wyobraźnię jak szklane drzwi, gwałtownie pojawiające się na naszej drodze kiedy zupełnie się ich nie spodziewamy. Mimo to często w listopadowo-grudniow-styczniowy poranek lub wieczór, zderzamy się z podobną rzeczywistością. Kiedy jeszcze nie przyjmujemy do wiadomości, że znowu zima zaraz zaskoczy drogowców… Każdego dnia ludzie doświadczają urazów i bólu. Można obudzić się z zesztywniałym karkiem żle układając się do snu, ale można także skręcić kostkę uprawiając sport lub niewinnie spacerując. Za każdym razem jednym ze sposobów radzenia sobie z następstwami zdarzeń może być receptura Jin Gu Die Shang Wan.

    Spis treści:
    1) Zastosowanie receptury Jin Gu Die Shang Wan
    2) Zioła chińskie w kulkach Wan
    3) Co sprawia, że mieszanka Jin Gu Die Shang Wan jest tak skuteczna?
    4) Chińskie zioła w składzie mieszanki Jin Gu Die Shang Wan
    5) Działanie receptury Jin Gu Die Shang Wan w ujęciu medycyny chińskiej
    6) Łączenie ziół z innymi recepturami – kombinacje
    7) Podsumowanie

    Zastosowanie receptury Jin Gu Die Shang Wan

    Kiedy sięgnąć po Jin Gu Die Shang Wan:

    • ból i obrzęk po urazach, skręceniach, stłuczeniach mięśni lub złamaniach kości,
    • sztywność mięśni podczas jednostronnego ruchu lub sztywnej postawy,
    • nadwyrężenie ścięgna (łokieć tenisisty) – zespół cieśni nadgarstka (ból po wewnętrznej stronie
    • nadgarstka, również często spowodowany nadużywaniem ręki),
    • nagły ból pleców przy przeciążeniu,
    • ból w stanach pooperacyjnych,
    • powyższym objawom może towarzyszyć fioletowa barwa języka.

    Jin Gu Die Shang Wan to złożona mieszanka ziołowa Tradycyjnej Medycyny Chińskiej niezastąpiona przy urazach układu mięśniowo-szkieletowego, skręceniach, stłuczeniach, krwiakach, obrzękach, urazach zamkniętych itp.

    Radzi sobie z różnymi powikłaniami, które mogą powstać w wyniku zablokowania krwi po urazie: wspomaga gojenie, zatrzymuje krwawienia wewnętrzne, rozprasza siniaki, pobudza krew i płyny, rozbija zastoje krwi, łagodzi ból, wzmacnia ścięgna wspierając gojenie.

    Stosuje się ją objawowo, samodzielnie lub w połączeniu z akupunkturą, masażem, moksą lub ziołowym plastrem.

    Zioła chińskie w kulkach Wan

    Receptura Jin Gu Die Shang Wan należy do grupy chińskich receptur ziołowych występujących pod postacią malutkich ziołowych kuleczek, nazywanych z języka chińskiego „Wan” (王). Te kuleczki są najczęściej sporządzane z wysuszonych ekstraktów roślinnych. Kulki Wan są łatwe do dawkowania, przechowywania i przyjmowania.

    Co sprawia, że mieszanka Jin Gu Die Shang Wan jest tak skuteczna?

    W ostrych stanach, w wyniku urazów, pojawia się obrzęk, któremu często towarzyszy wydzielina krwi. Obrzęk uniemożliwia poruszanie się (mechanizm oszczędzający), ale jednocześnie blokuje prawidłowe krążenie krwi w tkance i tym samym spowalnia gojenie. W tym przypadku zioła zawarte w mieszance Jin Gu Die Shang Wan mają za zadanie zmniejszyć obrzęk poprzez „przepłukanie/przesunięcie” go do układu limfatycznego i żylnego, doprowadzenie składników odżywczych, tlenu i budulca do odbudowy tkanki oraz przyspieszenie wchłaniania wynaczynienia krwi.

    W przewlekłych zaburzeniach, następstwach nieleczonych lub leczonych nieprawidłowo urazów, często rozwija się tak zwana miogeloza – lokalne stwardnienia lub guzki z powodu niewłaściwego obciążenia grupy mięśni. Obszar mięśnia kurczy się w skurczu, a z powodu słabego zaopatrzenia, w okolicy wytrąca się galaretowata masa, wyczuwalna jako stwardnienie pod skórą. Leczenie ponownie opiera się na podobnej zasadzie, ale trwa dłużej. Typowymi przedstawicielami ziół stosowanych w opisywanych stanach są notoginseng, rzadkie żywice – mirra, olibanum (kadzidło) i inne.

    Chińskie zioła w składzie mieszanki Jin Gu Die Shang Wan

    • San Qi – korzeń notoginseng
    • Xu Duan (Sheng) – korzeń szczeci
    • Dang Gui – korzeń dzięgla chińskiego
    • Ru Xiang – żywica kadzidłowca Cartera
    • Xue Jie – żywica czarciuka smoczego
    • Hong Hua – kwiat krokosza barwierskiego
    • Mo Yao – żywica balsamowca mirra

    Działanie receptury Jin Gu Die Shang Wan w ujęciu medycyny chińskiej

    Jin Gu Die Shang Wan ożywia Krew, usuwa zastoje, zatrzymuje ból.

    Cesarzem mieszanki jest San Qi (Radix Notoginseng). Jako jedno z niewielu ziół w całej rozległej dziedzinie medycyny chińskiej Yao, jednocześnie pobudza/porusza Krew i zatrzymuje krwawienie, co jest niezbędnym działaniem w przypadku urazów – pierwsza funkcja ze względu na zatory we krwi spowodowane urazem, druga funkcja ze względu na zmniejszenie utraty krwi.

    Ministrem najłagodniejszym cesarza jest Xue Jie (żywica czarciuka smoczego), która działa podobnie, ale ma większy wpływ na łagodzenie bólu, ponieważ również silnie porusza Qi.

    Pozostali dwaj ministrowie, Mo Yao (żywica balsamowca mirra) i Ru Xiang (żywica kadzidłowca Cartera), pomagają poprzednim składnikom ożywić/poruszyć Krew, usuwając blokady, a ponadto pomagają zamknąć rany poprzez promowanie tworzenia nowej tkanki (funkcja Sheng Ji).

    Substancje pomocnicze Dang Gui (korzeń dzięgla chińskiego), Xu Duan (korzeń szczeci) i Hong Hua (kwiat krokosza barwierskiego) ożywiają i uzupełniają Krew w odpowiednich obszarach – Dang Gui na poziomie Wątroby, Serca i Śledziony, Xu Duan na poziomie Nerek i Wątroby oraz Hong Hua w obszarach powierzchownych.

    Łączenie Jin Gu Die Shang Wan z innymi recepturami – kombinacje

    Na bóle stawów spowodowane reumatyzmem podaje się mieszankę Du Huo Ji Sheng Wan. W przypadku bólu pleców o nagłym początku Jin Gu Die Shang Wan jest łączona z Du Huo Ji Sheng Wan w oryginalnych lub zwiększonych dawkach i środkiem miejscowym.

    W stanach wskazanych do stosowania receptury, poza przypadkami złamań, zaleca się połączenie metod, na przykład leczenia ziołami z akupunkturą lub masażem. Odpowiednia jest również chińska wersja bańki. Ważne jest, aby nie obciążać dotkniętych obszarów, zwłaszcza przez uprawianie sportu, nawet kilka miesięcy po ustąpieniu objawów.

    Ważne: mieszanki nie należy stosować w czasie ciąży.

    Podsumowanie

    Zima to czas, kiedy zapowiadane przez meteorologów przejściowe, lekkie opady śniegu w rzeczywistości zmieniają chodniki w tory bobslejowe. Zdradliwa warstwa świeżego śniegu nie bierze jeńcow. A nasza miłość do białego puchu zostaje wystawiona na próbę.

    Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zakończyć grudniowo-styczniowo-lutowy spacer upadkiem pełnym wątpliwych wrażeń, wiesz już, że nie wszystko co widać jest tak słodko białe jak zima w reklamach.
    W takich momentach warto mieć w zanadrzu coś, co pomoże złagodzić dolegliwości i wspiera regenerację tkanek. A taką rolę pełni Jin Gu Die Shang Wan. Znajduje ona zastosowanie nie tylko przy urazach spowodowanych zimowym szaleństwem, ale także w przypadku chronicznych bólów stawów czy nadwyrężenia ścięgien (także w przypadku łokcia tenisisty i cieśni nadgarstka).

    Bezpieczniej jest więc zaopatrzyć się w Jin Gu Die Shang Wan niż zaklinać potłuczoną rzeczywistość.
    Życzmy sobie by hasło „Winter is coming” kojarzyło nam się z puszystym cichym miękkim otuleniem, (jak w repertuarze Kabaretu Starszych Panów**), zamiast z traumą spektakularnego lotu i twardego lądowania.

    **”Na całej połaci – śnieg
    W przeróżnej postaci – śnieg
    Na siostry i braci
    Zimowy plakacik – śnieg… śnieg.
    Na naszą równinę – śnieg.
    Na każdą mieścinę – śnieg.
    Na tłoczek przed kinem
    Na ładną dziewczynę – śnieg… śnieg.
    Na pociąg do Jasła
    Na wzmiankę, że zgasła
    Na napis: brak masła,
    Na starte dwa hasła,
    Na flaszki od wódki,
    Na tego te skutki…
    Na puste ogródki,
    Na dzionek za krótki…
    Na w sinej mgle dale – śnieg.
    Na kocham cię stale! – śnieg.
    Na żale, że wcale i na – tak dalej – tak dalej
    Tak dalej – tak dalej
    Tak dalej – tak dalej – śnieg
    śnieg
    śnieg
    śnieg”

    Tekst Jeremi Przybora
    Muzyka Jerzy Wasowski
    Kabaret Starszych Panów

    Autorzy

    TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

    Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

    • Dołącz do grona naszych czytelników.
    • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

    Receptura Jin Gu Die Shang Wan - 205 Wytrzymałość pędu bambusa

    Receptura Jin Gu Die Shang Wan - 205 Wytrzymałość pędu bambusa

    Możesz znać nas z