fbpx
 • TCM w Polsce
 • paradontoza

  Kurkumina w leczeniu paradontozy

  Artykuł opracowany przez:
  MycoMedica
  Autor:

  Kurkumina to naturalny polifenol – żółto-pomarańczowy barwnik uzyskiwany z kłącza Curcuma longa (czyli tak zwanej kurkumy). Kurkuma jako przyprawa (występująca w postaci proszku) jest jednym z kluczowych składników wielu dań azjatyckich. Co ważniejsze, kurkumina (znana również jako szafran indyjski) jest używana od wieków w tradycyjnej medycynie azjatyckiej – w ajurwedzie i Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. W ciągu ostatnich dziesięcioleci przeprowadzono wiele badań naukowych na temat kurkuminy. Dowiedziono, że kurkumina posiada liczne efekty farmakologiczne. Jest ona między innymi przeciwutleniaczem, środkiem przeciwzapalny, przeciwnowotworowym, poprawiającym ruch w przewodzie pokarmowym oraz drogach żółciowych itp.

  Poniższe badanie przeprowadzono w celu ustalenia, czy kurkumina przynosi poprawę w przypadku w zapalenia przyzębia, potocznie zwanego paradontozą (lub paradentozą).

  Zapalenie przyzębia (łac. periodontitis) jest jedną z najczęstszych chorób u ludzi. Jest to przewlekłe lub ostre zapalenie dziąseł i struktur podporowych zębów. Zapalenie przyzębia jest spowodowane przez bakterie, którym pozwolono (np. przez zaniedbanie utrzymywania należytej higieny jamy ustnej) do gromadzenia się na zębach i dziąsłach. Zapalenie przyzębia zwykle poprzedza zapalenie dziąseł (łac. gingivitis). Objawy zapalenia przyzębia zależą od stadium choroby i obejmują:

  • Krwawiące dziąsła
  • Czerwone i spuchnięte dziąsła
  • Ból w czasie żucia
  • Nieprzyjemny oddech
  • Ruszające się zęby
  • Tworzenie się kieszeni między zębami i dziąsłami
  • Chwiejne zęby
  • Resorpcja kości (utrata kości szczęki)

  Działanie przeciwzapalne kurkuminy badano z pomocą szczurów. Zapalenie przyzębia indukowano przez uszkodzenie pierwszego zęba trzonowego, podwiązaniem, które usunięto po 15 dniach (podwiązanie spowodowało masywne zapalenie i zniszczenie kości), następnie szczury podzielono na 5 grup. Pierwszą grupę – leczono kurkuminą, drugą – traktowano piperyną, trzecią – kurkuminą w połączeniu z piperyna, czwartą – olejem z nasion kukurydzy, piąta grupa była grupą kontrolną nie poddawaną żadnemu leczeniu. Faza badań trwała 15 dni, następnie przygotowano i przeanalizowano próbki z dziąseł i szczęk. Wyniki pokazały, że kurkumina i kurkumina kombinowana z piperyną mają właściwości przeciwzapalne, przy czym ta druga kombinacja z połączeniem dwóch składników była bardziej skuteczna. Kurkumina zmniejszyła aktywację czynnika jądrowego, który aktywuje geny, które kodowały zapalne cytokiny, a także zmniejszyła migrację komórek odpornościowych do uszkodzonej tkanki dziąseł. Komórki immunologiczne wzmacniają stan zapalny i niszczą tkankę. Z drugiej strony, kurkumina z piperyną zwiększyła produkcję beta TGF. Jest to czynnik, który wspomaga regenerację uszkodzonej tkanki, produkcję kolagenu itp. W tym badaniu okazało się, że beta TGF wspierało wczesną regenerację kości.

  Badanie to udowodniło, że kurkumina z piperyną ma właściwości przeciwzapalne i zwiększa regenerację uszkodzonej tkanki w przypadku zapalenia przyzębia.

  Bibliografia:

  Guimaraes-Stabili MR, de Aquino SG, de AlmeidaCurylofo F, Tasso CO, Rocha FRG, de Medeiros MC, de Pizzol JP, Cerri PS, Romito GA, Rossa C. Systemic administration of curcuminor piperine enhances theperiodontal repair: a preliminary study in rats. Clin Oral Investig 2018 Nov 29.

  Autorzy

  Milan Schirlo Milan Schirlo od 20 lat interesuje się grzybami leczniczymi i Tradycyjną Medycyną Chińską. Jest terapeutą medycyny chińskiej, specjalistą od leczniczego zastosowania grzybów chińskich i założycielem MycoMedica.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Curcumin Suplement diety

  suplementy diety, kurkumin, kurkuma, curcumin

  Możesz znać nas z