fbpx
 • TCM w Polsce
 • Maść tygrysia – Moc tygrysa w małym słoiczku

  Bardzo często można się spotkać z budzącym grozę wśród ekologów i miłośników zwierząt pytaniem czy maść tygrysia wytwarzana jest z tygrysów? Na szczęście odpowiedź brzmi – nie! Maść tygrysia to  wbrew pierwszemu skojarzeniu nie produkt odzwierzęcy, ale ziołowa mieszanka, której recepturę opatentował już w 1870 roku, w Birmie, Aw Chu Kin – mieszkający w Rangunie zielarz chińskiego pochodzenia. Dlatego też stosując maść tygrysią nie musimy martwić się tym, że przyczyniamy się do zmniejszania populacji zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Zioła, z których powstaje maść na szczęście również nie należą do zagrożonych gatunków roślin.

  Skąd wzięła się maść tygrysia?

  Skąd zatem pochodzi nazwa „maść tygrysia” skoro żaden tygrys, ani jego fragment, nie wychodzą w skład maści? Jej nazwa wzięła się od rysunku tygrysa, który znajduje się na jej opakowaniu już od od pierwszych chwil pojawienia się jej na rynku, w drugiej połowie XIX wieku. Umieszczenie przez Aw Chu Kina wizerunku tygrysa na opakowaniu swojego preparatu miało świadczyć o sile i mocy jego ziołowej mieszanki, których to symbolem w kulturze chińskiej jest właśnie tygrys.

  Od samego początku ziołowa maść Aw Chu Kina zaczęła cieszyć się dużą popularnością, ze względu na jej skuteczność i sprawdzone właściwości. Sukces maści tygrysiej był tak duży, że sklep, w którym ją sprzedawał szybko stał się znanym miejscem zakupów (zaczął być znany pod nazwą „Sala Wiecznego Pokoju”), a na początku XX wieku rodzina Aw Chu Kina otworzyła w Singapurze pełnowymiarowe fabryki maści tygrysiej, dzięki czemu stała się ona dostępna na całym świecie. Założone na początku XX wieku wytwórnie maści tygrysiej działają nieprzerwanie od tamtej pory, aż po dzień dzisiejszy, zaopatrując klientów na całym świecie w oryginalną maść tygrysią o recepturze prawie niezmiennej od ponad 140 lat.

  Aw Chu Kin, maść tygrysia

  Maść tygrysia w Polsce

  Wiele osób w Polsce słyszało o maści tygrysiej,  w naszym kraju maść tygrysia jest popularna już od dobrych kilkudziesięciu lat. W okresie PRL-u w Polsce dostępny był zamiennik maści tygrysiej, która wówczas była bardziej znana jako „maść z kotkiem”. Obecnie w wybranych polskich sklepach można znaleźć oryginalną ziołową mieszankę Aw Chu Kina pochodzącą z jego rodzinnych wytwórni w Singapurze, Wietnamie i Chinach.

  Z czego zrobiona jest maść tygrysia?

  Jak zaznaczyliśmy na wstępie, maść tygrysia w składzie nie zawiera żadnych składników z tygrysa. Z czego zatem zrobiona jest ta ziołowa mieszanka? Podłożem dla niej jest neutralny biały krem na bazie wazeliny i parafiny. Jej składnikami czynnymi, którym zawdzięcza swoje właściwości, są natomiast olejki eteryczne: miętowy, lawendowy, cynamonowy, goździkowy, eukaliptusowy i palmowy oraz kamfora, mentol i kasja – same naturalne ziołowe składniki (i żadnych fragmentów tygrysa!).

  Maść tygrysia (pudełko)

  Na co pomaga maść tygrysia?

  Maść tygrysia dzięki zawartym w niej naturalnym substancjom, stosowana jest jako skuteczny środek przeciwbólowy, szczególnie dobrze sprawdzający się przy bólach mięśniowych i bólach kostnych, ale także przy bólu głowy, migrenie i bólach menstruacyjnych. Maść tygrysia łagodzi objawy choroby lokomocyjnej oraz przynosi ulgę w oddychaniu w przypadku schorzeń górnych dróg oddechowych (pomaga przy zatkanym nosie). Działa także kojąco w przypadku ukąszeń przez owady czy opuchliznach.

  Jak stosować maść tygrysią?

  Stosowanie maści tygrysiej jest bardzo proste. Maść wciera się w skórę, zależnie od rodzaju dolegliwości. Przy bólach głowy typu migrenowego oraz dolegliwościach związanych z chorobą lokomocyjną maść tygrysia używana jest do smarowanie czoła i skroni. Przy schorzeniach górnych dróg oddechowych przebiegających z obrzękiem śluzówki nosa, stosowana jest z kolei jako olejek eteryczny do wdychania – można jej odrobinę rozpuścić w kąpieli wodnej. Natomiast nacieranie rozgrzewającą maścią tygrysią klatki piersiowej oraz bolesnych miejsc powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz poprawia krążenie w skórze i tkance podskórnej, co wywołuje uczucie ciepła, a ból znika.

  Maść tygrysia (pudełko i słoiczek)

  Przeciwwskazania

  Stosując maść tygrysią wystarczy pamiętać tylko o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze maści tygrysiej nie należy spożywać – jest ona przeznaczona wyłącznie do użytku zewnętrznego. Stosując maść tygrysią należy także uważać, aby nie zatrzeć nią oczu. Generalnie odradza się stosowanie maści tygrysiej w pobliżu oczu – jej intensywny zapach, może wówczas powodować łzawienie i dyskomfort. Maści nie powinno się również stosować u dzieci poniżej dwóch lat.

  Kiedy pamiętamy o powyższych zasadach, stosowanie maści tygrysiej będzie w sposób naturalny przynosiło ulgę w licznych opisanych wcześniej dolegliwościach.

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Możesz znać nas z