fbpx
 • TCM w Polsce
 • Sprawny i spokojny umysł - receptura ziołowa Gui Pi Wan

  Sprawny i spokojny umysł – receptura ziołowa Gui Pi Wan

  Po namiastce lata, w samym środku wiosny, tęskniąc za słońcem spoglądamy na początek maja. Przed nami jeden z długich weekendów. Lubimy je. Niejednokrotnie organizują nam kalendarz i pomagają przetrwać te bardziej szare miesiące. Jednak, dla niektórych koniec kwietnia i początek maja to ostatnia prosta przed maturą i pierwsze spojrzenia w kierunku sesji studenckich. Duży wysiłek umysłowy, który często w pakiecie z odkrywaną wiedzą, niesie przepracowanie umysłowe, zmęczenie psychiczne, obniżoną sprawność intelektualną, skłonności do zapominania i zaburzeń koncentracji, niepokoju i rozdrażnienia. Jeśli nadmierna aktywność umysłowa męczy a sen wymyka się spod kontroli wsparciem może okazać się klasyczna receptura Tradycyjnej Medycyny Chińskiej – Gui Pi Wan.

  Spis treści:
  1) Receptura Gui Pi Wan
  2) Zioła chińskie w klukach Wan
  3) Co sprawia, że mieszanka Gui Pi Wan jest tak skuteczna?
  4) Zioła chińskie w recepturze Gui Pi Wan
  5) Łączenie ziół Gui Pi Wan z innymi recepturami
  6) Podsumowanie

  Receptura Gui Pi Wan

  Gui Pi Wan to mieszanka ziół chińskich, która od wieków stosowana jest w medycynie chińskiej w celu łagodzenia objawów związanych z nadmiernym myśleniem, zaburzeniami snu, lękiem i niepokojem.

  Receptura Gui Pi Wan stosowana jest w przypadku:
  – zmęczenia psychicznego,
  – przepracowania umysłowego,
  – zapominania i obniżonej koncentracji,
  – zaburzeń snu z nadmiernym myśleniem,
  – skłonności do niepokoju,
  – potrzeby zwiększonej wydajności i sprawności umysłowej (egzaminy, praca umysłowa).

  Stany te są zwykle spowodowane zaburzeniami Śledziony, które mają swoje źródło w nadmiernej aktywność umysłowej i przeżuwaniu.

  Zioła chińskie w klukach Wan

  Receptura Gui Pi Wan, należy do grupy chińskich receptur ziołowych występujących pod postacią malutkich ziołowych kuleczek, nazywanych z języka chińskiego „Wan” (王). Te kuleczki są najczęściej sporządzane z wysuszonych ekstraktów roślinnych. Kulki Wan są łatwe do dawkowania, przechowywania i przyjmowania. Taka forma przyrządzania ziół może również zmniejszyć ich gorzki smak oraz poprawić ich przyswajanie.

  Co sprawia, że mieszanka Gui Pi Wan jest tak skuteczna?

  We współczesnym spojrzeniu, działanie receptury można określić jako adaptogenne, czyli takie, które pomaga organizmowi „przetrwać”, dostosowując się do sytuacji. Główna aktywność skierowana jest na centralny układ nerwowy i zwiększenie metabolizmu poprzez poprawę krążenia krwi. Mieszanka nie powoduje jednak niepożądanego pobudzenia, o czym świadczy również fakt, że w opisanych wskazaniach Gui Pi Wan poprawia sen. Jest to raczej ekonomia procesów psychicznych – czyli praca wtedy, kiedy jest to potrzebne i wyłączanie się wtedy, kiedy należy odpocząć i zregenerować siły. Takie działanie zapewniają głównie owoce jujuby, longanu i inne. Druga grupa ziół reguluje i poprawia energetykę organizmu, zapobiegając tym samym uczuciu fizycznego zmęczenia i osłabienia (waleriana, atraktylis, krzemień, lukrecja).

  Podsumowanie działania receptury wg TCM:
  – wzmacnia Qi,
  – uzupełnia i odżywia Krew,
  – wzmacnia Śledzionę.

  Tradycyjny skład receptury:
  Zawartość 40 kulek (6,6g):
  – 0,93g – Long Yan Rou – owoc longan
  – 0,93g – Yuan Zhi (Zhi) – korzeń krzyżownicy cienkolistnej
  – 0,93g – Fu Ling – sklerocjum grzyba poria
  – 0,93g – Dang Gui – korzeń dzięgla chińskiego
  – 0,93g – Bai Zhu (Chao) – kłącze atraktyloda wielkogłówkowego
  – 0,45g – Suan Zao Ren (Chao) – nasiona głożyny ciernistej
  – 0,45g – Huang Qi (Chao) – korzeń traganka błoniastego
  – 0,45g – Ren Shen (Sheng Shai) – korzeń żeńszenia prawdziwego
  – 0,20g – Da Zao – owoc głożyny pospolitej
  – 0,20g – Gan Cao (Sheng) – korzeń lukrecji uralskiej
  – 0,20g – Mu Xiang – korzeń auklandii

  Zioła chińskie w recepturze Gui Pi Wan

  Mieszanka ma w rządzie duży quadrumwirat – Huang Qi (Radix Astragali Membranacei), Dang Shen (Radix Codonopsis Pilosulae), Bai Zhu (Rhizoma Atractylodis Macrocephalae) i Zhi Gan Cao (Radix Glycyrrhizae Uralensis Praep.). Ta grupa zajmuje się głównie uzupełnianiem Qi Środkowego Ogrzewacza, a zwłaszcza Śledziony.

  Urzędnicy ministerialni są podzieleni na kilka grup w zależności od ich kompetencji. Fu Ling (Sclerotium Poriae Cocos) i Suan Zao Ren (Semen Zizyphi Jujubae) odżywiają Serce i uspokajają ducha Shen. Long Yan Rou (Arillus Longanae) pomaga odżywić Krew Serca i wspiera Śledzionę. Minister numer cztery Dang Gui (Radix Angelicae Sinensis) uzupełnia i rewitalizuje Krew. Ostatni minister Yuan Zhi (Radix Polygalae Tenuifoliae) koi Serce i uspokaja ducha Shen.

  Pomocnikiem w mieszance jest Chuan Mu Xiang (Radix Vladimiriae Souliei), którego główną funkcją jest pobudzanie stagnacji Wilgoci, która często towarzyszy stanom związanym z osłabieniem Śledziony.

  Posłańcy Sheng Jiang (Rhizoma Zingiberis Recens) i Da Zao (Fructus Jujubae) wzmacniają Środkowy Ogrzewacz, a tym samym pomagają skutecznie wykorzystać wszystkie poprzednie składniki mieszanki, dodatkowo harmonizując całość.

  Łączenie ziół Gui Pi Wan z innymi recepturami

  Mieszanka jest zwykle podawana samodzielnie, ale mogą wystąpić warunki, w których połączenie z innymi produktami lepiej pasuje do danego stanu.

  W przypadku zwiększonej nerwowości wynikającej z postępującego zmęczenia i zbliżającego się terminu porodu należy przyjmować z recepturą Xiao Yao Wan (Wolność Swobodnego Wędrowca) lub Jia Wei Xiao Yao Wan (Uspokojenie Wzburzonej Powierzchni), kombinacją bardziej odpowiednią dla kobiet. Dla mężczyzn jest to połączenie z Chai Hu Shu Gan Wan (Uspokojenie Skłóconych) lub Shu Gan Wan (Uciszenie Wietrznej Burzy). Kombinacje te są również odpowiednie w przypadku towarzyszących zaburzeń trawienia – bólu brzucha, biegunki, skurczów.

  W przypadku ciężkiej bezsenności można go połączyć z dowolną z mieszanek: Tian Wang Bu Xin Wan (Eliksir Cesarza Niebios), Bai Zi Yang Xin Wan (Wyrozumiałość dla Potężnego Władcy), Gan Mai Da Zao Wan (Flagi Powiewające na Wietrze) lub Suan Zao Ren Wan (Kruchość Kwiatu Sakury), które dodaje się w wieczornej dawce 8-16 kuleczek.

  Z kolei mieszanka Gui Pi Wan (Harmonia Brzoskwiniowego Gaju) jest skuteczniejsza w poprawie funkcji mózgu, ale mniej skuteczna w przypadku problemu bezsenności. Jest również lepsza w przypadku towarzyszącego uczucia zmęczenia.

  Podsumowanie

  Jeśli potrzebujesz wsparcie dla organizmu w jego naturalnych procesach regeneracji i równoważenia energii w okresach intensywnej pracy umysłowej, receptura ziołowa medycyny chińskiej – Gui Pi Wan może być twoim sprzymierzeńcem!

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Receptura Gui Pi Wan - 192 Harmonia brzoskwiniowego gaju

  Receptura Gui Pi Wan - 192 Harmonia brzoskwiniowego gaju

  Możesz znać nas z