fbpx
 • TCM w Polsce
 • Huo Xiang Zheng Qi Wan

  Wakacje wolne od „klątw” – receptura ziołowa Huo Xiang Zheng Qi Wan

  Podróże do tak zwanych gorących krajów to marzenie wielu z nas. Słoneczne plaże, egzotyczne jedzenie i odmienne kultury kuszą innością i przyciągają turystów z całego świata. I trudno się dziwić. Wzorem bocianów kierujemy się na południe, żeby choć na chwilę rozprawić się z mitem zimnego , nieprzyjaznego Bałtyku i sprowokować klimat z klasyka: „(…) że nie ma słońca, nieomal przez siedem miesięcy w roku, a lato nie jest gorące tylko zimno i pada zimno i pada na to miejsce w środku Europy (…)”. Niestety, tropikalne kierunki niosą ze sobą także pewne zagrożenia zdrowotne, które potrafią brutalnie zweryfikować plany i zmienić rozkład jazdy najlepiej zaplanowanych wakacji. Na nic plany, kiedy po przyjeździe do „raju” dopada cię złowróżbnie brzmiąca przypadłość, znana powszechnie jako „klątwa faraona”, czyli ostra biegunka podróżnych. Choć nazwa ta brzmi tajemniczo, dolegliwość jest dobrze znana każdemu, kto choć raz doświadczył nagłego ataku problemów żołądkowo-jelitowych podczas podróży. Aby efekty„klątwy” uczynić jak najmniej dotkliwymi a czas jej działania skrócić do minimum, przyjrzyjmy się mieszance ziołowej wspierającej umęczony organizm w powrocie do równowagi.

  Spis treści:
  1) Zastosowanie receptury
  2) Zioła chińskie w klukach Wan
  3) Co sprawia, że mieszanka Bi Min Gan Wan jest tak skuteczna?
  4) Zioła chińskie w recepturze Huo Xiang Zheng Qi Wan
  5) Działanie ziół chińskich w recepturze Huo Xiang Zheng Qi Wan
  6) Podsumowanie

  Zastosowanie receptury

  Receptura Huo Xiang Zheng Qi Wan stosowana jest w przypadku wystąpienia :
  – biegunki i wymiotów o nagłym początku;
  – grypy jelitowej;
  – bólu całego ciała podczas przeziębienia;
  – biegunki podróżnych;
  – uporczywego bólu mięśni po grypie.
  Powyższym objawom najczęściej towarzyszy również język z białym mazistym nalotem.

  Zioła chińskie w klukach Wan

  Receptura Huo Xiang Zheng Qi Wan, należy do grupy chińskich receptur ziołowych występujących pod postacią malutkich ziołowych kuleczek, nazywanych z języka chińskiego „Wan” (王). Te kuleczki są najczęściej sporządzane z wysuszonych ekstraktów roślinnych. Kulki Wan są łatwe do dawkowania, przechowywania i przyjmowania. Taka forma przyrządzania ziół może również zmniejszyć ich gorzki smak oraz poprawić ich przyswajanie.

  Co sprawia, że mieszanka Huo Xiang Zheng Qi Wan jest tak skuteczna?

  Mieszanka Huo Xiang Zheng Qi Wan jest wysoko ceniona za jej zdolność do harmonizowania trawienia zaburzonego przez niedobór Qi Śledziony z obecnością Śluzu lub nagromadzenie pokarmu. Dysharmonia objawiać się może nudnościami, zawrotami lub bólem głowy, papkowatymi lub biegunkowymi stolcami i wzdęciami.

  Jest doskonała w leczeniu dysharmonii Żołądka spowodowanej zewnętrznym Wiatrem i Wilgocią (letnia grypa jelitowa). Jest również przydatna w przypadku choroby lokomocyjnej. Ze względu na swoją złożoność jest również często stosowana w przypadku wymiotów w pierwszych tygodniach ciąży.

  Zaburzenia te w ujęciu zachodnim, są/mogą być następstwem działania wirusów atakujących przewód pokarmowy lub układ mięśniowo-szkieletowy. Niewłaściwe ich leczenie może prowadzić do przewlekłych problemów, w postać przewlekłej biegunki i nierzadko innych powikłań zapalnych, np. nieswoistego zapalenia jelit czy zespołu przewlekłego zmęczenia. Stosowanie środków przeciwbólowych może na kilka godzin uśmierzyć ból mięśni, ale zaburza również trawienie, co tylko dopełnia błędne koło przyczyny i skutku.

  Zioła zawarte w mieszance można podzielić na dwie grupy. Większa część reguluje trawienie, które w medycynie chińskiej rozumiane jest szerzej – nie chodzi tylko o funkcję żołądka i jelit, ale o cały proces przemiany metabolicznej i wykorzystania składników odżywczych (do tej grupy należą w recepturze: atrament, por, rumianek, imbir). Druga grupa ziół związana jest z odpornością i tkanką mięśniową. Sprzyja ona ukrwieniu mięśni i stymuluje odpowiedź immunologiczną na infekcje (np. perilla czy arcydzięgiel dahurski).

  Zioła chińskie w recepturze Huo Xiang Zheng Qi Wan

  Skład 100 kulek (16,51g):
  – Huo Xiang – ziele kłosowca
  – Bai Zhu (Sheng) – kłącze atraktyloda wielkogłówkowego
  – Chen Pi – owocnia mandarynki
  – Yu Bai Fu (Jiang) – kłącze trućca preparowane
  – Hou Po – kora magnolii lekarskiej
  – Jie Geng – korzeń rozwaru wielkokwiatowego
  – Gan Cao (Sheng) – korzeń lukrecji uralskiej
  – Zi Su Ye – liść pachnotki zwyczajnej
  – Bai Zhi – korzeń dzięgla dahurskiego
  – Fu Ling – sklerocjum grzyba poria
  – Zong Lu Pi – kora szorstkowca Fortunego
  – Da Zao – owoc głożyny pospolitej
  – Sheng Jiang – kłącze imbiru lekarskiego

  Działanie ziół chińskich w recepturze Huo Xiang Zheng Qi Wan

  Dwie główne grupy ziół mieszanki mają za zadanie otworzyć powierzchnię i przekształcić Wilgoć oraz uregulować Qi i zharmonizować Środkowy Ogrzewacz.

  Cesarskim ziołem mieszanki jest Huo Xiang – przekształca Wilgoć poprzez składniki aromatyczne.

  Cesarz dysponuje ministrami: Hou Po, Chen Pi, Bai Zhi i Zi Su Ye. Regulują oni Qi Środkowego Ogrzewacza, a tym samym regulują cały proces trawienia i przekształcenia oraz wyprowadzenia Wilgoci.

  Zi Su Ye i Bai Zhi dodatkowo pomagają Cesarzowi rozluźnić powierzchnię i rozproszyć Xie Qi czynnik patogenny (bardzo przydatne przy bólach głowy).

  Grupa asystentów jest w przypadku tej mieszanki niezwykle zróżnicowana.

  Ban Xia osusza Wilgoć i usuwa Śluz oraz nagromadzenie pokarmu. Z drugiej strony, Da Fu Pi działa głównie w celu przywrócenia prawidłowego ruchu w dół Qi Żołądka i w ten sposób zapobiega gromadzeniu się pokarmu i Śluzu oraz pojawianiu się uczucia mdłości/wymiotów.

  Pozostali dwaj asystenci pracują razem, aby wzmocnić Qi Środkowego Ogrzewacza. Są to dobrze znane Bai Zhu i Fu Ling, których główną rolą w mieszance jest wzmocnienie Środkowego Ogrzewacza i odprowadzenie blokującej Wilgoci.

  Ostatnim asystentem jest Jie Geng. Wspiera on ministrów Bai Zhi i Zi Su Ye w ich wysiłkach, aby pozbyć się z ciała Xie Qi czynnika patogennego. Robi to poprzez wspieranie rozpraszającej funkcji Płuc.

  Sheng Gan Cao i Da Zao, to tak zwani posłańcy – harmonizują poprzednie składniki i wzmacniają Środkowy Ogrzewacz.

  Sheng Jiang działa w połączeniu z poprzednimi dwoma posłańcami, dodatkowo wzmacniając uwalnianie powierzchni i umożliwiając odprowadzanie czynników patogennych Xie Qi.

  Podsumowanie

  Podobno „tam gdzie kończą się mapy, zaczynaja się smoki”. Dawno dawno temu przestroga ta miała skutecznie wybić z głowy wojaże, poszerzanie horyzontów, zdobywanie świadomości, sięganie po nowe terytoria. Dziś mapy się nie kończą, smoków próżno wyglądać na horyzoncie, a do walizki wrzućmy Huo Xiang Zheng Qi Wan aby w podróżach towarzyszyły nam tylko radości i dobre wspomnienia

  Autorzy

  TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

  Receptura Huo Xiang Zheng Qi Wan - 101 Pojedynek wietrznych smoków

  Huo Xiang Zheng Qi Wan - 101 Pojedynek wietrznych smoków

  Możesz znać nas z