fbpx
  • TCM w Polsce
  • Xiao Yao Wan

    Co z tą wiosną? Xiao Yao Wan – naturalna harmonia dla kobiet

    Wiosna to czas nowego początku, ale przynosi ze sobą szereg wyzwań dla naszego zdrowia. W Kanonie medycyny chińskiej Żółtego Cesarza znajdujemy ostrzeżenie, że wiosną należy uważać, na to, aby intensywnie przeżywane emocje nie uszkodziły naszej Wątroby. Jak to zrobić? Na szczęście z pomocą przychodzi nam ziołowa receptura Tradycyjnej Medycyna Chińskiej – Xiao Yao Wan.

    „Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
    Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
    Zdjąłem z niej zmoknięte palto posadziłem vis a vis
    Zapachniało zajaśniało wiosna ach to ty
    Wiosna wiosna wiosna ach to ty…”

    Wiosna – Ach To Ty
    Marek Grechuta

    Spis treści:
    1) Wiosna – czas Elementu Drzewa
    2) Dla kogo jest przeznaczona receptura Xiao Yao Wan i kiedy ją stosować?
    3) Zioła chińskie w kulkach Wan
    4) Działanie Xiao Yao Wan w ujęciu medycyny chińskiej
    5) Zioła chińskie w recepturze Xiao Yao Wan
    6) Jak działają zioła w recepturze Xiao Yao Wan?
    7) Łączenie mieszanki Xiao Yao Wan z innymi recepturami
    8) Podsumowanie

    Wiosna – czas Elementu Drzewa

    Chyba najbardziej wyczekiwana pora roku. Bez względu na to jak bardzo miesiące gubią ostatnio swoją kolejność, co roku mniej więcej na przełomie lutego i marca, nie da się już ukryć, że wiosna przychodzi znów. Daje początek, uwalnia energię, wyzwala jej swobodny przepływ. Według mądrości medycyny chińskiej wiosna przynależy do elementu Drzewa. A powiązany z nim narząd to Wątroba, która wiosną lubi dać o sobie znać i o którą teraz zadbać jest najkorzystniej.

    I tu wkraczamy na teren powszechnego problemu naszych czasów, jakim jest życie w rosnącym stresie i tego konsekwencje. Mimo że do tej anomalii przyzwyczailiśmy się i stała się ona powszechnie akceptowaną normą, bez wątpienia jest to (cicha) pandemia naszych czasów. Jak się wspomóc, kiedy już dopadną nas specyficzne efekty pospiesznej wymagającej codzienności? Propozycją może być mieszanka ziołowa Xiao Yao Wan.

    Dla kogo jest przeznaczona receptura Xiao Yao Wan i kiedy ją stosować?

    Jest to podstawowa mieszanka ziół przy syndromie Zastoju Qi Wątroby z niedoborem Krwi Wątroby oraz przy braku równowagi między Wątrobą a Śledzioną. Jej działanie uspokaja Wątrobę, rozprasza Qi Wątroby, wzmacnia Śledzionę, odżywia Krew, harmonizuje Wątrobę i Śledzionę.

    Xiao Yao Wan jest szczególnie polecana kobietom cierpiącym na:

    • dolegliwości przedmiesiączkowe i menstruacyjne – bóle, nieregularne cykle, napięcie piersi, wahania nastroju;
    • niestabilność emocjonalną – drażliwość, płaczliwość, depresję, nerwowość, stres;
    • problemy trawienne – niestrawność, wzdęcia, brak apetytu, bóle żołądka nasilające się pod wpływem stresu, pełność brzucha, czkawka;
    • problemy ze wzrokiem – niewyraźne widzenie, bóle oczu;
    • ogólne uczucie ciężkości, napięcia w klatce piersiowej i bóle głowy.

    Zioła chińskie w kulkach Wan

    Receptura Xiao Yao Wan należy do grupy chińskich receptur ziołowych występujących pod postacią malutkich ziołowych kuleczek, nazywanych z języka chińskiego „Wan” (王). Te kuleczki są najczęściej sporządzane z wysuszonych ekstraktów roślinnych. Kulki Wan są łatwe do dawkowania, przechowywania i przyjmowania.

    Działanie Xiao Yao Wan w ujęciu medycyny chińskiej

    Starożytny chiński termin „blokada energetyczna” może być rozumiany jako zaburzenie regulacji tkanek, narządów, metabolizmu lub równowagi hormonalnej. Zaburzenie to może przejawiać się na poziomie fizycznym, energetycznym lub psychicznym.

    Blokady fizyczne charakteryzują się bólem, często następującym po cyklu menstruacyjnym. Długotrwały ból może później przybrać „materialną formę” – powstają torbiele jajników, mięśniaki, torbiele piersi.

    Z kolei na poziomie przewodu pokarmowego z czasem mogą powstać stany zapalne (np. sprzyjające warunki do porażenia błony śluzowej żołądka przez Helicobacter z późniejszym rozwojem innych powikłań z tego wynikających), owrzodzenia błony śluzowej itd.

    Blokady energetyczne to dyskomfort, ucisk lub ciężkość w klatce piersiowej, wokół żołądka, skurcze, wzdychanie itp. Blokady psychiczne to depresja, sztywność poranna, powolność, trudności z wyrażaniem emocji lub przeciwnie – nadmierna emocjonalność.

    Szczególny problem stanowi okres przedmiesiączkowy, w którym wszystkie „nagromadzone” problemy ulegają nasileniu i zaakcentowaniu. Chodzi o wiązanie wody w organizmie, różne przejawy napięcia, ból, wahania nastroju. Ogólnie rzecz biorąc, mieszanka jest stosowana szczególnie dla kobiet.

    Xiao Yao Wan skomponowano w taki sposób, aby te blokady „rozpuszczać”, uwalniać i przywracać swobodny przepływ Qi.

    Zioła chińskie w recepturze Xiao Yao Wan

    Skład 48 kulek (7,95g):
    1,14g – Bai Shao (Sheng) – biały korzeń piwonii
    1,14g – Bai Zhu (Chao) – kłącze atraktyloda wieleogłówkowego
    1,14g – Dang Gui – korzeń dzięgla chińskiego
    1,14g – Fu Ling – sklerocjum grzyba poria
    1,14g – Chai Hu (Cu) – korzeń przewiercienia chińskiego
    1,14g – Sheng Jiang – kłącze imbiru lekarskiego
    0,90g – Gan Cao (Zhi) – korzeń lukrecji uralskiej
    0,21g – Bo He – liść mięty haplocalyx

    Jak działają zioła w recepturze Xiao Yao Wan?

    Zioła zawarte w mieszance można podzielić na trzy grupy. Pierwsza to zioła tonizujące (atractylis, chaber, lukrecja, imbir), zapewniające wzrost potencjału obronnego i regulacyjnego organizmu (po chińsku wzmocnienie zasady Yang). Druga grupa to zioła regenerujące (arcydzięgiel, piwonia), pozwalające na odbudowę dotkniętych tkanek, regulujące zaburzenia hormonalne (odżywienie Yin). Trzecią grupę stanowią zioła poprawiające funkcje narządów i tkanek oraz przywracające naturalne biorytmy organizmu (kozieradka, mięta).

    Chai Hu (Radix Bupleuri, korzeń przewiercienia chińskiego) – cesarz mieszanki, uwalnia zablokowane Qi Wątroby, które następnie atakuje Śledzionę, uniemożliwiając jej funkcję przekształcania pokarmu.

    Bai Shao (Radix Paeinoiae Lactiflorae, korzeń Białej Peonii) i Dang Gui (Radix Angelicae Chinensis, korzeń dzięgla chińskiego), ministerialne zioła tej mieszanki – Odżywiają Krew i regulują jej krążenie.

    Ale odżywianie Krwi nie byłoby wystarczająco skuteczne, gdyby nie wzmocnienie zdolności trawienia do pozyskiwania z pożywienia esencji do tworzenia Krwi. Dlatego Bai Zhu (Rhizoma Atractylodis Macrocephalae, kłącze białego atraktyloda), Fu Ling (Sclerotium Poriae Cocos, Poria/Pornatka kokosowa) i Zhi Gan Cao (Radix Glycyrrhizae Uralensis Praep., korzeń lukrecji preparowany) są asystentami w mieszance. Zioła te bardzo wspomogą Śledzionę, wzmacniając jej zdolność do transformacji i transportu, co pozwala na przywrócenie jakości Krwi.

    Posłańcy Sheng Jiang (Rhizoma Zingiberis Recens, młode kłącze surowego imbiru) i Bo He (Herba Menthae Haplocalycis, ziele mięty pieprzowej) pomagają zharmonizować działania cesarza, ministrów i asystentów.

    Łączenie mieszanki Xiao Yao Wan z innymi recepturami

    Podstawowa receptura Xiao Yao Wan, ze względu na indywidualne potrzeby i różnorodność objawów, może być modyfikowana lub wspierana przez dodatkowe mieszanki.

    1. W przypadku obrzęków występujących przed miesiączką podawać razem z mieszanką Wu Pi Wan.
    2. Na bezsenność, zależnie od wzorca, można podawać razem, z którąś z następujących receptur – Tian Wang Bu Xin Wan, Bai Zi Yang Xin Wan, Suan Zao Ren Wan.
    3. W przypadku dużych wahań nastroju graniczących z histerią podaje się go razem z Gan Mai Da Zao Wan.
    4. W przypadku kłopotów związanych z menopauzą stosuje się ją z produktami Zhi Bai Di Huang Wan lub Dang Gui Liu Huang Wan, ale w takich przypadkach zazwyczaj zastępuje się Xiao Yao Wan recepturą Jia Wei Xiao Yao Wan.
    5. W przypadku przeziębienia podaje się ją razem z mieszanką Jin Gui Shen Qi Wan lub You Gui Wan.
    6. W przypadku dużego zmęczenia można ją połączyć np. z mieszanką Bu Zhong Yi Qi Wan.

    Dla mężczyzn odpowiednikiem Xiao Yao Wan może być receptura Chai Hu Shu Gan Wan lub Shu Gan Wan, które zawierają większy udział ziół Yang i dlatego są bardziej dostosowane do męskiego organizmu.

    Podsumowanie

    Według Neijing (Kanon medycyny wewnętrznej Żółtego Cesarza), życie jest całością powstałą z połączenia i wzajemnego oddziaływania składających się na nie zjawisk. Jeden z podstawowych traktatów medycznych i taoistycznych, w dalszym ciągu równie aktualny, jak przed wiekami, jasno ukazuje znaczenie harmonii i równowagi między środowiskiem a zdrowiem ludzkim. Jak to się ma do wiosny 2025?

    „Huang Di rzekł:

    Trzy wiosenne miesiące przynoszą odnowę w przyrodzie. Wiosna to czas narodzin. Właśnie wtedy niebo i ziemia rodzą się na nowo. O tej porze roku należy wcześnie udawać się na spoczynek oraz wcześnie wstawać i zażywać przechadzki, aby sycić się świeżą, orzeźwiającą energią. Wiosną odnawia się energia świata, dlatego należy dążyć do dostrojenia się do niej i pozostawać otwartym na poziomie fizycznym i emocjonalnym.

    Jeśli chodzi o ciało zaleca się częściej wykonywać ćwiczenia fizyczne i nosić luźne ubrania, które nie krępują ruchów. Jest to czas na ćwiczenia rozciągające, aby rozluźnić ścięgna i mięśnie. Jeśli chodzi o emocje, wiosna jest dobrym okresem na rozwijanie spokoju i równowagi umysłu. To pora roku związana z Wątrobą, należy więc uważać, by nie uszkodzić tego narządu przeżywaniem intensywnych emocji. Z tego powodu nie powinno się wybuchać gniewem, poddawać frustracji, popadać w depresję ani pogrążać się w smutku. Trzeba też dodać, że pogwałcenie naturalnego porządku przyrody w okresie wiosny przynosi w ciągu lata choroby wywołane przez czynniki Zewnętrznego Zimna.”

    Sztuka życia a cztery pory roku
    Kanon medycyny chińskiej Żółtego Cesarza.

    Może pomysłem na harmonijną wiosnę (jak i lato, jesień, zimę) jest być trochę jak Cesarz, zarządzić dbałość o siebie, wykorzystać nowy początek jaki niesie ze sobą Wiosna i w razie potrzeby wesprzeć się recepturą Xiao Yao Wan.

    Wiosną należy uważać, na to, aby intensywnie przeżywane emocje nie uszkodziły naszej Wątroby. Na szczęście z pomocą przychodzi nam ziołowa receptura Xiao Yao Wan.

    Autorzy

    TCMblog Autorski artykuł TCMblog. Jeśli chcesz opublikować swój artykuł na naszym blogu lub dołączyć do grona autorów TCMblog zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: kontakt@tcmblog.pl.

    Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

    • Dołącz do grona naszych czytelników.
    • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.

    Receptura Xiao Yao Wan - 061 Wolność swobodnego wędrowca

    Receptura Xiao Yao Wan - 061 Wolność swobodnego wędrowca

    Możesz znać nas z

    Przegląd prywatności
    TCMblog.pl logo

    Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

    Ściśle niezbędne ciasteczka

    Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.

    Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.

    Ciasteczka stron trzecich

    Ta strona korzysta z Google Analytics do gromadzenia anonimowych informacji, takich jak liczba odwiedzających i najpopularniejsze podstrony witryny.

    Włączenie tego ciasteczka pomaga nam ulepszyć naszą stronę internetową.