Naciśnij ESC aby zamknąć

Czy chlorella może złagodzić bóle menstruacyjne?

Artykuł opracowany przez:
MycoMedica
Autor:

Chlorella to dobroczynna alga, która zawiera silne związki bioaktywne. Jest ona bogatym źródłem węglowodanów, białek, witamin (A, C, B i B12) oraz minerałów: jodu, żelaza, magnezu i potasu. Najważniejszym i jednocześnie najciekawszym składnikiem chlorelli jest jej czynnik wzrostu – CGF (Chlorella Growth Factor) , który po spożyciu przez człowieka przyśpiesza regenerację uszkodzonych tkanek oraz stymuluje układ odpornościowy. Dodatkowo chlorella zmniejsza stres oksydacyjny, wpływa na różnorodność drobnoustrojów jelitowych, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Przeprowadzone, zostały również badania, które miały wykazać czy chlorella może złagodzić objawy bolesnego miesiączkowania.

Chlorella w łagodzeniu bólu menstruacyjnego

Bolesne miesiączkowanie w pierwszym dniu cyklu jest obecnie najczęściej zgłaszanym problemem ginekologicznym przez miesiączkujące kobiety. Objawia się ono bólem w dolnej partii brzucha i pleców, a nawet biodrach. W trakcie bolesnej miesiączki mogą także wystąpić nudności, wymioty, zmęczenie i ból głowy. Taki stan negatywnie wpływa na jakość życia i ogólne samopoczucie. Standardowe leczenie bolesnego miesiączkowania przez medycynę zachodnią, obejmuje przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych lub terapię hormonalną.

W badaniu klinicznym badającym wpływ chlorelli na dolegliwości związane z bolesnym miesiączkowaniem wzięły udział 44 młode kobiety, cierpiące na wyżej opisaną dolegliwość. Uczestniczki zostały losowo podzielone na dwie grupy. Jedna służyła jako grupa kontrolna, która przyjmowała placebo, a druga jako grupa interwencyjna, która przyjmowała 1500 mg chlorelli dzień. Badania trwały osiem tygodni. Jego autorzy zebrali w tym czasie informacje na temat przebiegu miesiączki i pokarmu przyjmowanego przez uczestniczące w badaniu dziewczęta. Następnie przeanalizowali próbki krwi i porównali dane sprzed leczenia i po leczeniu. Próbki krwi kobiet z grupy interwencyjnej wykazały, że poziom prozapalnych substratów i substratów zwiększających percepcję bólu (prostaglandyna E2, prostaglandyna F2a, CRP, aldehyd malonowy) znacznie się zmniejszył. Również nasilenie i czas trwania bolesnych objawów miesiączkowania uległy znaczącej redukcji w porównaniu z grupą placebo. Uczestniczki badania nie zmieniły swoich nawyków – ich codzienna rutyna czy spożywane pokarmy były takie same podczas całej próby. Jedyną zmianą w ich życiu była suplementacja chlorellą.

Podsumowując badanie to wykazało, że chlorella może zmniejszać objawy bolesnego miesiączkowania i poprawić jakość życia wielu kobiet, cierpiących na to zaburzenie.

Źródło:

Haidari F., Homayouni F., Helli B., Haghighizadeh M.H., Farahmandpour F.; Wpływ suplementacji chlorelli na objawy ogólnoustrojowe i poziomy prostaglandyn, markerów zapalnych i oksydacyjnych u kobiet z pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem; Eur. J. Obstet. Gynecol. Reprod. Biol.; 27.08.2018; s. 185-189.

Milan Schirlo

Milan Schirlo od 20 lat interesuje się grzybami leczniczymi i Tradycyjną Medycyną Chińską. Jest terapeutą medycyny chińskiej, specjalistą od leczniczego zastosowania grzybów chińskich i założycielem MycoMedica.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *