• TCM w Polsce
 • Techniki moksoterapii

  We wcześniejszych artykułach, które możecie znaleźć na TCMblog.pl poruszaliśmy już temat moksoterapii - zyskującej na popularności tradycyjnej chińskiej metodzie leczenia poprzez ogrzewanie określonych punktów akupunkturowych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do artykułu o tym czym jest moksa i moksoterapia (termopunktura) oraz jakiej typy moksy rozróżniamy.

  W dzisiejszym wpisie zajmiemy się formami w jakich występuje moksa oraz technikami moksoterapii, w których je wykorzystujemy. Niektóre postaci moksy stosowane w termopunkturze w dość znaczący sposób różnią się od siebie, co przekłada się także na konkretne sposoby jej używania. Na czym te różnice polegają? Jak stosuje się poszczególne rodzaje moksy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

  „Wata”

  Tak zwana „wata” to podstawowa forma w jakiej występuje moksa. Nazywana jest ona także moksą "sypaną", „luźną” moksą lub po prostu moksą luzem i najczęściej sprzedawana jest w woreczkach na wagę.

  Tego typu „watę” uzyskuje się na ostatnim etapie właściwego procesu produkcji moksy - jest to jej najbardziej podstawowa, niepoddana dodatkowej obróbce postać, która może być stosowana na wiele różnych sposobów.

  Popularnym sposobem jej wykorzystania, do którego inne rodzaje moksy nie mogą być zazwyczaj używane, jest metoda łącząca w sobie akupunkturę i moksoterapię. Do jej stosowania potrzebne są igły do akupunktury, specjalny metalowy kapturek lub koszyczek na igłę oraz moksa w luźnej postaci. W odpowiednio wybrany punkt akupunkturowy na ciele pacjenta delikatnie wbija się igłę do akupunktury. Na niewielkim metalowym kapturku umieszcza się odrobinę ”waty” formując moksę w zbity stożek. Następnie kapturek umieszcza się na igle - znajdującą się na nim moksę podpala się i pozwala aby się żarzyła. Dzięki temu ciepło wprowadzane jest do organizmu na dwa sposoby: po pierwsze przez nagrzewającą się igłę, która przewodzi ciepło wgłąb organizmu oraz po drugie poprzez zewnętrzne ogrzewanie tkanek wokół punktu akupunkturowego.

  Techniki moksoterapii, moksa sypana, wata, moksa luzem, moksa luźna

  Moksa w cygarze lub papierosie

  Jedną z najpopularniejszych, a zarazem najprostszych w stosowaniu form moksy to moksa w cygarze lub moksa w papierosie. Ta jej odmiana powstała poprzez delikatne sprasowanie „waty” i  owinięcie jej warstwą papieru ryżowego. W zależności od grubości takiej moksy możemy mówić o grubszej moksie w cygarze (ma ona zazwyczaj średnicę 18 mm) lub o cieńszej moksie w papierosie (zazwyczaj o średnicy 7 mm).

  Moksa w cygarze lub papierosie może być stosowana bezpośrednio, bez potrzeby użycia żadnych dodatkowych akcesoriów. W takim przypadku podpala się ją i trzymając w dłoni zbliża do wybranych punktów akupunkturowych. Sama długość moksy sprawia, że można ją bezpiecznie trzymać w ręce bez ryzyka oparzenia.

  Moksę w cygarze można jednak wykorzystywać także z zastosowaniem bambusowych pudełek do moksowania. Pudełko takie dzięki specjalnemu paskowi można przymocować nad dowolnym punktem akupunkturowym. Pudełko przytrzymuje moksę nad punktem, a specjalna metalowa siatka zabezpiecza skórę przed opadającym popiołem. W ten sposób można przeprowadzać długotrwałe zabiegi. Moksę w papierosie oraz moksę ciętą (o której mowa będzie w następnym punkcie) można stosować w mniejszych niż bambusowe, metalowych pudełkach do moksowania, które działają na podobnej zasadzie co ich większe odpowiedniki. Metalowe pudełka posiadają plastikowe zabezpieczenie, umieszcza się je w materiałowych woreczkach, dlatego też nie trzeba obawiać się poparzeń.

  Techniki moksoterapii, moksa w cygarze

  Cięta moksa

  Cięta moksa niewiele różni się od moksy w cygarze, odróżnia ją to, że jest zazwyczaj grubsza od cygara (średnica moksy ciętej wynosi między 8 a 18 mm), pocięta jest jednak na krótsze kawałki (walce o długości około 3 cm).

  W związku z tym, moksa cięta nie może być używana bez użycia akcesoriów ponieważ groziłoby to poparzeniami. Dlatego też korzysta się z niej używając bądź to pęsety, w której można ją bezpiecznie trzymać, bądź też metalowego szpikulca z drewnianym uchwytem, na który nadziewa się moksę. Jak wspomnieliśmy wcześniej moksę ciętą można używać również w małych metalowych pudełkach do moksowania. Moksę tego typu można także nabić na igłę do akupunktury w zabiegach łączących terapię akupunkturową z termopunkturą.

  Zaletą moksy ciętej jest to, że podzielona jest na mniejsze porcje niż moksa w cygarze, które wystarczają na przeprowadzenie jednego zabiegu. Dzięki temu terapeuta nie musi odmierzać czasu zabiegu - może on trwać do czasu wypalenia się moksy.

  Techniki moksoterapii, moksa cięta, moksa w kawałkach

  Moksa naklejana

  Moksa naklejana bardzo przypomina moksę ciętą, również występuje w formie niewielkich, owiniętych papierem ryżowym walców wypełnionych watą z moksy. Odróżnia ją natomiast specjalna podstawka, na której umieszczona jest moksa. Podstawka chroni skórę przed poparzeniem, ale poprzez wycięty w jej środku otwór ciepło emitowane przez palącą się moksę może przenikać wgłąb punktów akupunkturowych. Podstawka do moksy naklejanej wyposażona jest ponadto w przylepny plasterek, dzięki któremu można ją bezpiecznie przykleić do skóry w miejscu poddawanym moksoterapii. Dzięki temu na skórę pacjenta można nakleić jednocześnie kilka moks i tym samym przyśpieszyć sam zabieg, jak również stymulować jednocześnie kilka punktów akupunkturowych w celu uregulowania przepływu energii przez łączące je meridiany.

  Moksę naklejaną można ponadto stosować tak samo jak moksę ciętą: z wykorzystaniem pęsety, szpikulca, metalowego pudełka do moksowania oraz nabitą na igłę akupunkturową. 

  Techniki moksoterapii, moksa naklejana

  Sprasowana moksa

  Ostatnią z form, które tradycyjnie przyjmuje moksa to moksa sprasowana. Występuje ona pod postacią długich i cienkich walców wykonanych poprzez mechaniczne sprasowanie moksy w wysokiej temperaturze i ciśnieniu.

  O ile w przypadku moksy w cygarach, po delikatnym sprasowaniu moksa zachowuje postać „waty”, o tyle w "moksie sprasowanej" tworzy się z niej jednolita i twarda masa. Dlatego też moksa sprasowana nie musi być dodatkowo zawijana w papier ponieważ sama zachowuje swoją konsystencję i kształt.

  Moksę sprasowaną wykorzystuje się przede wszystkim w specjalnych rollerach do moksowania wykonanych z metalu - zazwyczaj mosiężnych lub stali. W rollerze umieszcza się zapaloną moksę, która rozgrzewa jego głowicę. Dzięki perforowanej strukturze głowicy przenika przez nią zarówno ciepło, jak i dym wydzielane przez moksę. Roller w zależności od swojej wielkości może służyć do zabiegów na mniejszych lub większych części ciała (od twarzy, dłoni i stóp poczynając, a na plecach kończąc). Aby użyć roller do moksowania należy dobrać do niego moksę o odpowiedniej średnicy. Informacja o średnicy moksy dopasowanej do rollera podana jest zazwyczaj w jego opisie lub na pudełku.

  Techniki moksoterapii, moksa sprasowana


  Autorzy

  Jacek Furgalski Redaktor portalu odpowiedzialny za publikację artykułów. Od dawna interesujący się historią Dalekiego Wschodu, ma teraz okazję poznać bliżej tajniki niezwykłej medycyny chińskiej, a swoimi odkryciami podzielić się z czytelnikami naszego bloga.

  Najciekawszy newsletter o Medycynie Chińskiej!

  • Dołącz do grona naszych czytelników.
  • Śledź nasze artykuły, filmy i polecane akcesoria TCM.
 • email
  Zostań czytelnikiem
  naszego newslettera

 • Mogą Cię zainteresować

  Moksa bezdymna

  moksa, bezdymna, moksoterapia, moxa

  Moksa w cygarach

  moksa cygaro moksoterapia moxa

  Akcesoria do moksoterapii: domki, rollery, szpikulce, wygaszacze

  moksoterapia, akcesoria do moksoterapii, moksa, moxa

  Moksoterapia - bądź lekarzem dla samego siebie

  moksoterapia, podręcznik, książka

  Moksa sypana

  moksa, moxa, sypana
 • FreshMail.pl