Naciśnij ESC aby zamknąć

Obróbka termiczna pożywienia z zaleceniami TCM

Artykuł opracowany przez:
Piotr Łysoniewski
Facebook – Taijitu
Instagram – Taijitu
YouTube – Taijitu

Jak wiemy, każdy z produktów posiada charakterystyczną energetykę na którą oprócz smaku i natury termicznej składa się kierunek ruchu i system narządów na które najsilniej oddziałuje. Na co dzień obróbka termiczna jest stosowana przez nas w celu poprawy strawności i walorów smakowych jedzenia.

Najbardziej znaczący wpływ na energię pożywienia, w szczególności na termikę, posiada sposób przyrządzenia żywności. Sposoby te możemy podzielić na dwie główne kategorie:

  • metody ochładzające, świetnie nadają się do schładzania produktów silnie Yang. Metody te polegają na ochłodzeniu produktów poprzez wzmocnienie ich aspektu Yin. Należą do nich gotowanie w dużej ilości wody, kąpiel wodna, blanszowanie, gotowanie na parze. Metody ochładzające szczególnie zalecane są dla osób z Nadmiarowym Yang w celu redukcji schorzeń związanych głównie z układem naczyniowo – sercowym.
  • metody ogrzewające, które dodają aspektu Yang posiłkom, czyli skutecznie zwiększają ich naturę termiczną. Należą do nich: grillowanie, frytowanie, pieczenie, prażenie, duszenie i gotowanie na wolnym ogniu. Metody ogrzewające będą pomocne przy Niedoborach Yang i dla osób spożywających małe ilości produktów odzwierzęcych.

Poniżej znajduje się klasyfikacja metod obróbki termicznej pożywienia według ich termiki, czyli malejącego Yang i rosnącego Yin:

Grillowanie
Frytowanie
Smażenie
Pieczenie
Prażenie
Gotowanie w szybkowarze
Duszenie
Gotowanie na wolnym ogniu
Gotowanie na parze
Kąpiel wodna
Blanszowanie
Gotowanie w dużej ilości wody

 

Każdy ze sposobów obróbki termicznej jesteśmy w stanie również odnieść do danej Przemiany:

PRZEMIANA Metoda obróbki termicznej
DRZEWO Szybka obróbka, gotowanie bez przykrycia
OGIEŃ Grillowanie i smażenie
ZIEMIA Duszenie, gotowanie pod przykryciem
METAL Pieczenie i szybkowar
WODA Gotowanie w dużej ilości wody, kąpiel wodna, blanszowanie

 

Grillowanie jest metodą bardzo silnie podnoszącą Yang, jednak ze względu na łatwość powstawania toksycznych związków nie jest metodą zalecaną do zbyt częstego stosowania. Najlepszym z rozwiązań jest krótkie grillowanie zamarynowanych wcześniej warzyw lub tofu.

Podobnie sytuacja wygląda z frytowaniem i smażeniem. Frytowanie, czyli smażenie w głębokim tłuszczu powinno spowodować natychmiastowe zamknięcie produktu i usmażenie go pod wpływem wysokiej temperatury otoczenia. W praktyce jednak często nie wiemy jak jedzenie było frytowane i jakiego rodzaju tłuszczu użyto, dlatego w ogóle nie zaleca się spożywania takich produktów.

Smażenie jest jak najbardziej dopuszczalną metodą w kuchni. Jednak podobnie jak przy frytowaniu należy zachować pełną ostrożność przy tego typu obróbkach termicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest smażenie w woku, czyli specjalnego rodzaju głębokiej patelni przeznaczonej do szybkiego smażenia na dużym ogniu. Smażenie w woku ma za zadanie szybko zamknąć wierzchnią warstwę produktu, tak że finalnie produkt z zewnątrz zostaje poddany silnemu Yang, a wewnątrz zachowuje swą naturę Yin będącą pełnią walorów smakowych i odżywczych. Wok jest zdrową i najchętniej stosowaną metodą w całej Azji Wschodniej i Południowo – Wschodniej.

Pieczenie jest znakomitym rozwiązaniem na dodanie Yang naszemu pożywieniu w chłodniejszych porach roku. Szczególnie z tej metody śmiało mogą korzystać wegetarianie i weganie, zapiekając różnego rodzaju warzywa z dodatkiem przypraw korzeniowych.

Prażenie stanowi bardzo dobry sposób na jednoczesne dodanie energii Yang jak i zwiększenie biodostępności dla przypraw, orzechów oraz nasion roślin oleistych.

Podczas gotowania na jego efekt największy wpływ ma czas i ilość wody użyta do gotowania. Powolne gotowanie w niewielkiej ilości wody lub duszenie w sosie własnym będzie skutecznie podnosić termikę pożywienia. Szczególnym przykładem są zupy mocy, czyli długo gotowane na małym ogniu wywary na bazie kości, jarzyn, często z dodatkiem ziół kulinarnych. Taka zupa jest nieocenionym remedium podczas rekonwalescencji wyczerpanego organizmu po ciężkiej chorobie, ciąży czy przy silnych Niedoborach Nerek. To od nas zależy co umieścimy w takiej zupie. Czy będą to same kości/mięso z dodatkiem ziół. Czy dodamy składników równoważących – warzywa, niektóre przyprawy. I jaki kierunek działania nas interesuje? Odżywić Qi, Krew czy Esencję? A może wszystkiego po trochu? Oczywiście jak w każdym przypadku z rozwagą stosujemy silnie działające przyprawy oraz dobieramy odpowiednie dla nas zioła pod okiem wykwalifikowanego terapeuty. Natomiast szybkie gotowanie w dużej ilości wody skutecznie będzie uszczuplać zasoby ciepła z pożywienia, więc szczególnie nie jest wskazane przy obróbce termicznej warzyw, które z natury posiadają niewielki potencjał Yang.

Gotowanie na parze i blanszowanie w niewielkim stopniu wpływają na termikę pożywienia. Są jednak bardzo zdrową i zalecaną metodą obróbki termicznej, gdyż znacznie poprawiają strawność potraw przy jednoczesnym braku używania tłuszczów i dużej ingerencji w ich strukturę.

Przy doborze odpowiedniego sposobu obróbki termicznej kierujmy się przede wszystkim własnym stanem energetycznym, panującą porą roku i warunkami atmosferycznymi oraz rodzajem używanych przez nas produktów. Takie postępowanie pozwoli nam zachować harmonię i cieszyć się pełnią sił przez cały rok.

Piotr Łysoniewski

Dietetyk TCM, psychodietetyk, mgr inż. metalurgii AGH w Krakowie, który skutecznie przekuł pasję do zdrowego i dobrego żywienia na doradztwo żywieniowe. Kucharz z kilkuletnim doświadczeniem w pracy w kuchni polskiej i orientalnej. Swym nieprzeciętnym podejściem do jedzenia, pokazuje Światu, że pokarm może być jedną ze wspaniałych i skutecznych metod do samouzdrawiania na każdym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *