
Chlorella to słodkowodna zielona alga o kulistym kształcie. Jest ona organizmen o najwyższym stężeniu chlorofilu, który jest barwnikiem ważnym dla fotosyntezy. Chlorella jest bardzo poszukiwana, uważana za tzw. „zieloną żywność” lub „superfood” czyli nieprzetworzoną żywność naturalnego pochodzenia, bogatą w składniki odżywcze, o korzystnym wpływie na ludzki organizm. W poniższym badaniu autorzy starali się ustalić, czy chlorella ma również działanie przeciwdepresyjne.
Ze względu na duże zainteresowanie chlorella jest uprawiana komercyjnie, zarówno w otwartych zbiornikach wodnych, jak i w zamkniętych pojemnikach. Aby substancje odżywcze obecne w algach mogły być wykorzystane konieczne jest przerwanie ścian komórkowych komórek alg. Dlatego też chlorellę poddaje się ekstrakcji, która rozrywa jej ściany komórkowe. Ekstrakt z chlorelli sprzedawany jest w postaci proszku lub sprasowanych tabletek.
Dokładniejsze badania chlorelli wykazały, że oprócz chlorofilu zawiera również inną ważną substancję, mianowicie czynnik wzrostu chlorelli, który zastosowany u człowieka poprawia jego zdolność gojenia ran. Chlorella ma również działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, a także wspomaga trawienie, zmniejsza stres oksydacyjny i wiele innych.
Depresja jest obecnie coraz bardziej powszechną chorobą. W jej leczeniu konieczne jest odkrycie i rozróżnienie jej przyczyn. Często jest to depresja reaktywna, czyli depresja związana z pewnym rodzajem trudności życiowych (utrata bliskich, choroba itp.). Jednakże inna przyczyna rozwoju depresji może być związana z innymi chorobami psychicznymi lub też być spowodowana zaburzeniem stężenia neuroprzekaźników w mózgu.
Autorzy badania opracowali ekstrakt z chlorelli i podawali go pacjentom, u których zdiagnozowano depresję i którym podawano leki przeciwdepresyjne. 42 pacjentów otrzymało 1800 mg chlorelli na dobę przy jednoczesnym kontynuowaniu wcześniejszej konwencjonalnej terapii, a 50 pacjentów kontynuowało wcześniejszą konwencjonalną terapię bez chlorelli. Badanie trwało 6 tygodni i oceniało objawy związane z depresją przed i po leczeniu zgodnie ze znormalizowanymi systemami punktacji – Skalą Depresji Becka itp. Wystąpiło znaczące zmniejszenie wyników Becka u pacjentów, których leczenie zostało wzbogacone o używanie chlorelli w terapii. Pacjenci czuli się bardziej swobodnie, byli mniej smutni, płaczliwi itd. Nastąpiła redukcja do 5,3 punktu. Pacjenci ci poprawili także swoją kondycję fizyczną i zdolność uczenia się. W grupie kontrolnej, w której chlorella nie była stosowana wyniki nie różniły się zasadniczo na końcu terapii w porównaniu do jej początku. Co ważne w trakcie stosowania chlorelli nie odnotowano żadnych działań niepożądanych. Była ona bardzo dobrze tolerowana przez pacjentów.
Podsumowując można stwierdzić, że przyjmowanie chlorelli jest bezpieczne dla ludzkiego organizmu, a ponadto może pomóc poprawić stan pacjentów z depresją. Zmniejsza uczucie smutku i lęk, a także poprawia funkcje fizyczne i umysłowe pacjentów.
Źródła
Panahi Y., Badeli R., Karami G.R., Badeli Z., Sahebkar A.; A randomized controlled trial of 6-week Chlorella vulgaris supplementation in patients with major depressive disorder; Complement Ther Med 2015 Aug; 23(4):598-602.
Dodaj komentarz