
Jelito Grube według klasyfikacji medycyny chińskiej należy do narządów Zang Fu. Jest to narząd Yang, który razem z Płucami stanowi parę narządów powiązanych z Elementem Metalu. Jelito Grube pełni ważną funkcję w życiu człowieka – odpowiada za usuwanie „nieczystych” substancji powstałych w procesie transformacji pokarmów i napojów. Obok jego funkcji związanych z funkcjonowaniem ciała, równie ważne są funkcje tego obiegu czynnościowego dotykające sfery emocji i umysłu.
Rola według TCM:
- zarządza transportem pokarmów i płynów
- odpowiada za wypróżnianie
- rozdziela „czyste” i „nieczyste” substancje z pokarmów
- przyjmuje Qi z Płuc
- odpowiada za umiejętność zapominania krzywd
Związek z Pięcioma Przemianami:
- Element: metal
- Emocja: zamartwianie się
- Czynnik klimatyczny: susza
- Pora roku: jesień
- Kierunek: Zachód
- Kolor: biały
- Pora dnia: 5:00-7:00
Funkcje Jelita Grubego według medycyny chińskiej
Jelit Grube jest odpowiedzialne za transport pokarmów i płynów
Jelito Grube jest odpowiedzialne transport pokarmów trafiających do naszego organizmu, a także za transport płynów Jin Ye po całym organizmie. Jelito Grube zarządza bowiem ruchem zstępującym Qi – czyli skierowanym w dół. Usuwa ono „nieczyste” składniki z jelit, czyli odpady, jednocześnie zatrzymując w organizmie „czyste”, pożądane składniki odżywcze.
Jelito Grube jest blisko związane ze Śledzioną, która z kolei odpowiada za gospodarkę pokarmem i płynami. Dlatego też na różnego rodzaju dolegliwości Jelita Grubego, takie jak np. biegunka, należy patrzeć przez pryzmat zaburzeń Śledziony.
Jelito Grube jest odpowiedzialne za wypróżnianie
Jelito Grube wydala z naszego organizmu „nieczyste” substancje będąc efektem transformacji pożywienia. Ponieważ czas między godziną 5:00 a 7:00 rano to moment najwydajniejszej pracy Jelita Grubego, zgodnie z zegarem obiegu energii, dlatego też jest to najlepszy czas na skorzystanie z toalety. Oczyściwszy swój organizm o poranku możemy przygotować go na zjedzenie obfitego śniadania, wykorzystując maksimum energetyczne Żołądka między godziną 7:00 a 9:00.
Jelito Grube przyjmuje Qi z Płuc
Płuca są narządem stanowiącym z Jelitem Grubym parę narządów związanych z Elementem Metalu. Podczas gdy Jelito Grube jest narządem Yang, Płuca są narządem Yin. Płuca są powiązane z Jelitem Grubym ponieważ Jelito Grube przyjmuje Qi z Płuc, a funkcja zstępująca Płuc odpowiada za prawidłowy proces wypróżniania się. Dlatego też osłabienie Płuc może powodować osłabienie funkcji Jelita Grubego, co może skutkować pojawieniem się zaparć.
Jelito Grube odpowiada za umiejętność zapominania krzywd
Jelito Grube na poziomie emocji i umysłu odpowiedzialne jest za zdolność do zapominania krzywd i złych wydarzeń z przeszłości. Podobnie jak w przypadku pożywienia, z którego Jelito Grube wydobywa to co pożyteczne i potrzebne dla organizmu, tak w przypadku przeżyć i doświadczeń prawidłowo funkcjonujące Jelito Grube powinno pozwalać nam „odpuszczać” sobie i zapominać negatywne przeżycia. Ludzie, u których praca Jelita Grubego jest w jakiś sposób zaburzona, mogą nosić w sobie urazy psychiczne i frustracje. Podobnie jeśli ktoś nie jest w stanie zostawić za sobą dobrej przeszłości i wspomnień, zaczyna żyć przeszłością, zapominając o przyszłości. Może to prowadzić także do utraty umiejętności wprowadzania zmian i utraty nadziei na lepsze jutro, skutkujące pesymizmem i przygnębieniem.
Już wkrótce druga część artykułu: Zaburzenia Jelita Grubego w medycynie chińskiej.
Nie przegap nowego artykułu! Otrzymuj regularnie informacje o nowych artykułach na naszym blogu!
Źródła:
- Henryk Dyczek; Punkty akupunktury Płuca – Jelito Grube; 2017
- Tadeusz Błaszczyk; Podstawy Medycyny Chińskiej. Wydanie II poprawione i poszerzone; 2015
- Alicja Kowalska Dorcheid; Najskuteczniejsze terapie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej; 2019
- Jeremy Ross; Zang Fu – Systemy Narządów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej; 2018
Dodaj komentarz